Středoevropský institut pro rozvoj dopravy, z.ú., má nového člena – odborníka na bezpečnost Pavla Nováka. Podle ředitele SIRDO Vladimíra Kremlíka se příchodem Pavla Nováka institut posouvá do nové oblasti svého působení. „Společně s Pavlem Novákem budeme pro naše klienty nově i partnerem v oblasti bezpečnosti. Cítíme v tomto sektoru velkou poptávku po podobných službách. A příchodem odborníka můžeme těmto klientům vyjít vstříc,“ konstatuje Vladimír Kremlík.
Pavel Novák má dvacetiletou praxi v ozbrojených a bezpečnostních sborech České republiky, včetně působení v zahraničních operacích Armády České republiky (Kosovo, Irák a Afghánistán). „V posledních několika letech jsem se zaměřil na ochranu osob před terorismem a ochranu tzv. měkkých cílů, kde dochází k útokům na civilní osoby. Při této činnosti kladu důraz na využívání nových technologií,“ vysvětluje Pavel Kovanda.
Pavel Novák vystudoval Policejní akademii ČR, Vysokou školu finanční a správní a je držitelem titulu MBA v oblasti bezpečnostního managementu.
Rád bych se vás zeptal na vaši profesní dráhu a zkušenosti z oblasti bezpečnosti…
Problematice bezpečnosti jsem se začal věnovat již v roce 1997 a od té doby jsem prošel několik bezpečnostních složek a působil i v mnoha bezpečnostních projektech, díky kterým se nám povedlo zvýšit bezpečnost a prestiž České republiky.
Můžete být prosím více konkrétní?
O většině projektů nemohu hovořit, ale jeden zde mohu zmínit, neboť byl i mediálně znám v době jeho realizace. Jednalo se o vládní projekt Zajištění zvýšení bezpečnosti na letišti Václava Havla Praha. Tento projekt měl za úkol zvýšit ochranu mezinárodního letiště před protiprávními činy, a to implementací nejmodernějších technologických prvků. Detaily jsou k nalezení volně na internetu.
Jaké problematice se zde budete věnovat?
Rád bych se zaměřil na oblast ochrany tzv. měkkých cílů.
Omlouvám se, ale co znamená název měkký cíl?
Termín měkký cíl vznikl v nedávné době a není nikde přesně definován, ale jedná se o místa, kde je vysoká koncentrace civilních osob s nízkou, nebo žádnou úrovní zabezpečení proti případnému útoku. Typickým příkladem je škola a v dopravní oblasti se jedná o letiště, nádraží, zastávky atd.
Je možné vůbec zabránit útokům na tyto cíle?
Bohužel zabránit se tomuto nedá, a pokud ano, tak toto patří do pravomocí orgánů činných v trestním řízení a zpravodajským službám, a to většinou ve stádiu přípravy. Naším cílem je pomoci při zajištění kvalitní ochrany objektů s využitím technických a bezpečnostních systémů, a hlavně taktéž školením personálu, jak mají v daných situacích reagovat. A to je i důvod mé spolupráce se SIRDO, abychom byly podporou i v této oblasti.
Jaké jsou měkké cíle v případě české dopravy? Železniční nebo silniční či letecké?
Jedná se o všechna místa, kde se vyskytuje větší množství osob: metro, letištní haly, zastávky MHD, vlakové a autobusové nádraží a další.
Pracoval jste na Letišti Praha. Jak je tam konkrétně ošetřena bezpečnost? Co jste měl na starosti?
Byl jsem manažerem bezpečnostních procesů. Ohledně aktuálního stavu bezpečnosti je připravován rozhovor se současným manažerem bezpečnosti na téma ochrana letiště jako měkkého cíle.
Existují nějaký případy, v Evropě nebo ve světě, kdy došlo k útokům na měkké cíle? Hrozí toto riziko i pro Českou republiku?
Mezi nejznámější příklady útoků na měkké cíle jsou:
- výbuch ve vlaku v moskevském metru dne 6. února 2004;
- exploze 10 bomb na nádraží v Madridu dne 11. března 2004;
- bombový útok na dvě dopravní letadla odlétající z Moskvy dne 24. srpna 2004;
- série sebevražedných bombových útoků v londýnském metru dne 7. července 2004;
- útok atentátníků v Paříži dne 13. listopadu 2015;
- dva sebevražedné bombové útoky na letišti Zavntem v Bruselu dne 22. března 2016;
- útok automobilem v Nice dne 16. července 2016;
- útok automobilem v Berlíně dne 19. prosince 2016;
- útok automobilem v Barceloně dne 17. srpna 2017.
Riziko útoku na měkké cíle hrozí bohužel v celém světě a mezi nejznámější útoky spáchané v České republice patří střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě v prosinci roku 2019.
(jk)