Hlavní stranaRekonstrukceKteré opravy čekají v roce 2022 Vysočinu?

Které opravy čekají v roce 2022 Vysočinu?

Jihlava a kraj Vysočina se dočkají v letošním roce nemála oprav mostů a silnic I. tříd. Kompletně rekonstruovat se bude také Jihlavský tunel, což pro většinu řidičů bude znamenat nutnost průjezdu městem.

Tento jednotubusový, dvoupruhový tunel na obchvatu města od dálnice D1 směrem na Znojmo byl uveden do provozu v roce 2004 a některé jeho prvky jsou na konci své životnosti. Oprava 310 metrů dlouhého tunelu má začít během dubna a bude trvat 8 týdnů. Zrekonstruuje se nejen stavební část a svodidla, ale také rozvody, zabezpečovací zařízení, a zejména osvětlení. Rekonstrukci provede firma Energovod CZ za necelých 54 milionů korun.

Možné dopravní komplikace s sebou ponese i oprava necelých 6 kilometrů dálničního přivaděče do Jihlavy, kterou zrealizuje firma Strabag. Dle informací z Ředitelství silnic a dálnic má být ve všech etapách oprav zachován jeden jízdní pruh na Jihlavu a jeden i ve směru na Havlíčkův Brod nebo nájezd na D1. Na téže silnici, tedy I/38 dojde rovněž k rekonstrukci mostu ve Skuhrově.

Dalšími opravovanými mosty budou jeden na silnici I/34 před Havlíčkovým Brodem a dva ve městě nedaleko křižovatky na Dvorce a v Žižkově ulici – pro jejich přestavbu momentálně hledá ŘSD zhotovitele.

Realizátor stavby by měl být brzy znám také u opravy silnice I/23 na průtahu Novou Říší. V závěrečné fázi je příprava sedmikilometrové rekonstrukce I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou a Jitkovem. Letos by se měly rozeběhnout i práce na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu. Zda má dojít k modernizaci protihlukových stěn a opravě 118.–121. kilometru.

Posledních 1250 metrů vozovky má být letos dokončeno na silnici I/37, tedy průtahu Žďárem nad Sázavou. Zde se ovšem čeká na opravu kanalizace v ulici Santiniho, kterou provádí město Žďár, a je nutné s ním stavbu zkoordinovat. Na silnici I/37 zbývá také dokončit 6 kilometrů mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem a v plánu je i nová protihluková stěna u Škrdlovic a Stržanova.

Souběžně probíhá příprava dalších stavebních akcí, jako je oprava průtahu Humpolcem nebo oprava silnice v Křižanově. Nicméně jejich zahájení je závislé i na koordinaci jednotlivých staveb různých investorů v kraji při zachování požadované propustnosti silniční sítě v regionu.

Při optimistickém výhledu by tak na Vysočině v roce 2022 mohlo být během 20 rekonstrukcí opraveno přes 30 kilometrů silnic I. tříd, necelá desítka mostů, 1 tunel a zmodernizovány 2 kilometry protihlukových stěn.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts