Hlavní stranaSilniční dopravaPandemie ani stárnoucí vozy prodeje nezastavily

Pandemie ani stárnoucí vozy prodeje nezastavily

Stejně jako populace, i vozový park roste a zároveň stárne. V Česku je bezmála 6,3 milionu osobních automobilů, jejichž průměrné stáří je 15,58 let. Podle údajů Evropské asociace výrobců aut (ACEA) je průměr v EU 11,8 roku. Vyšší než v ČR je pouze v Řecku, Rumunsku, Estonsku a Litvě. 

Jen v prosinci 2021 bylo zaregistrováno 16 tisíc nových osobních vozidel, z nichž dlouhodobě vyčnívají ty značky Škoda, pod stromeček si je loni nadělilo 5,7 tisíc provozovatelů. 

Tuzemská automobilka Škoda Auto má důvod k radosti. Navzdory covidové pandemii a potížím s dodávkami polovodičů považuje uplynulý rok za úspěšný. Výsledný počet registrací dosáhl za rok na 70 946 nových vozů. Podařilo se jí také udržet tržní podíl na úrovni 34 %, což je stejný výsledek jako v posledním předpandemickém roce 2019.
‚‚Přes očekávatelný pokles si značka Škoda na svém domácím trhu vedla dobře a optimisticky vidíme i předpokládaný budoucí vývoj,“ zhodnotil uplynulý rok Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škoda Auto. „V pozitivní náladě nás drží i celkový počet objednávek, které jsme loni obdrželi. Za celý rok 2021 jich autorizovaní dealeři evidují celkem 107 000 a máme za sebou také nejúspěšnější měsíc všech dob, když jsme v září zaznamenali téměř 13 tisíc objednávek. Prodejní proces samozřejmě ovlivňují dodací lhůty, které se zatím nezkracují, ale děláme maximum pro to, aby každý vůz byl konkrétnímu zákazníkovi doručen v nejkratším možném termínu.“
V první desítce nejprodávanějších vozů roku 2021 figuruje 7 škodováckých modelů. Celému žebříčku vévodí Fabia, drží téměř osmiprocentní podíl a loni zaznamenala 15 450 registrací jako absolutně nejprodávanější model v České republice. Následují Octavia, Kamiq a Karoq, mezi něž se na čtvrté místo vklínila i30 od Hyundai. 

Jihokorejská automobilka Hyundai zaregistrovala v roce 2021 20 tisíc osobních vozů. Dle údajů zveřejněných Svazem dovozců automobilů (SDA) to znamená meziroční nárůst 26 % a pozici druhé nejprodávanější značky na českém trhu. Její výrobní závod v Nošovicích jede naplno a hodlá dále růst. „Uplynulý rok můžeme pochopitelně označit jako velmi úspěšný, protože se nám dařilo dobře čelit problémům ve výrobě a logistice. Uznání pochopitelně patří našim výrobním závodům v čele s Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích, které dokázaly plnit své výrobní plány, a nám se tak dařilo pokrývat poptávku v maximální možné míře,“ pochválil výsledky Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech.

Počtem registrovaných vozů se jihokorejská automobilka i přes komplikace způsobené koronavirovou krizí na českém trhu vrátila na úroveň roku 2018, srovnatelného tržního podílu jako v uplynulém roce navíc dosáhla naposledy před 7 lety.

Nejprodávanějším vozem značky se stal v moravskoslezských Nošovicích vyráběný Hyundai i30 s 10 304 registrovanými kusy. Další nošovický model, SUV Hyundai Tucson, byl na českém trhu osmým nejprodávanějším.

220111-Infografgika_4ctvrtleti_2021
Zdroj: Škoda Auto


A Škodě Auto se dařilo i ve světě. V loňském roce dodala celkem 878 200 vozů zákazníkům napříč zeměkouli. S téměř 45 tisíci dodanými vozy vstoupil úspěšně na trh plně elektrický model Enyaq iV. Díky novému modelu Kushaq boduje Škoda i v Indii. Automobilka očekává, že se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts