Hlavní stranaSilniční dopravaPandemie ani stárnoucí vozy prodeje nezastavily

Pandemie ani stárnoucí vozy prodeje nezastavily

Stejně jako populace, i vozový park roste a zároveň stárne. V Česku je bezmála 6,3 milionu osobních automobilů, jejichž průměrné stáří je 15,58 let. Podle údajů Evropské asociace výrobců aut (ACEA) je průměr v EU 11,8 roku. Vyšší než v ČR je pouze v Řecku, Rumunsku, Estonsku a Litvě. 

Jen v prosinci 2021 bylo zaregistrováno 16 tisíc nových osobních vozidel, z nichž dlouhodobě vyčnívají ty značky Škoda, pod stromeček si je loni nadělilo 5,7 tisíc provozovatelů. 

Tuzemská automobilka Škoda Auto má důvod k radosti. Navzdory covidové pandemii a potížím s dodávkami polovodičů považuje uplynulý rok za úspěšný. Výsledný počet registrací dosáhl za rok na 70 946 nových vozů. Podařilo se jí také udržet tržní podíl na úrovni 34 %, což je stejný výsledek jako v posledním předpandemickém roce 2019.
‚‚Přes očekávatelný pokles si značka Škoda na svém domácím trhu vedla dobře a optimisticky vidíme i předpokládaný budoucí vývoj,“ zhodnotil uplynulý rok Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škoda Auto. „V pozitivní náladě nás drží i celkový počet objednávek, které jsme loni obdrželi. Za celý rok 2021 jich autorizovaní dealeři evidují celkem 107 000 a máme za sebou také nejúspěšnější měsíc všech dob, když jsme v září zaznamenali téměř 13 tisíc objednávek. Prodejní proces samozřejmě ovlivňují dodací lhůty, které se zatím nezkracují, ale děláme maximum pro to, aby každý vůz byl konkrétnímu zákazníkovi doručen v nejkratším možném termínu.“
V první desítce nejprodávanějších vozů roku 2021 figuruje 7 škodováckých modelů. Celému žebříčku vévodí Fabia, drží téměř osmiprocentní podíl a loni zaznamenala 15 450 registrací jako absolutně nejprodávanější model v České republice. Následují Octavia, Kamiq a Karoq, mezi něž se na čtvrté místo vklínila i30 od Hyundai. 

Jihokorejská automobilka Hyundai zaregistrovala v roce 2021 20 tisíc osobních vozů. Dle údajů zveřejněných Svazem dovozců automobilů (SDA) to znamená meziroční nárůst 26 % a pozici druhé nejprodávanější značky na českém trhu. Její výrobní závod v Nošovicích jede naplno a hodlá dále růst. „Uplynulý rok můžeme pochopitelně označit jako velmi úspěšný, protože se nám dařilo dobře čelit problémům ve výrobě a logistice. Uznání pochopitelně patří našim výrobním závodům v čele s Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích, které dokázaly plnit své výrobní plány, a nám se tak dařilo pokrývat poptávku v maximální možné míře,“ pochválil výsledky Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech.

Počtem registrovaných vozů se jihokorejská automobilka i přes komplikace způsobené koronavirovou krizí na českém trhu vrátila na úroveň roku 2018, srovnatelného tržního podílu jako v uplynulém roce navíc dosáhla naposledy před 7 lety.

Nejprodávanějším vozem značky se stal v moravskoslezských Nošovicích vyráběný Hyundai i30 s 10 304 registrovanými kusy. Další nošovický model, SUV Hyundai Tucson, byl na českém trhu osmým nejprodávanějším.

220111-Infografgika_4ctvrtleti_2021
Zdroj: Škoda Auto


A Škodě Auto se dařilo i ve světě. V loňském roce dodala celkem 878 200 vozů zákazníkům napříč zeměkouli. S téměř 45 tisíci dodanými vozy vstoupil úspěšně na trh plně elektrický model Enyaq iV. Díky novému modelu Kushaq boduje Škoda i v Indii. Automobilka očekává, že se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Realizace a provoz ETCS vyžaduje spolupráci všech

Dne 12. září 2023 se opět sešli železniční odborníci na Novotného lávce na semináři „ ETCS – výhradní provoz“, který pořádala odborná pobočka Sdělovací...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts