Hlavní stranaAkceBrno jako křižovatka mobility

Brno jako křižovatka mobility

Malá konference s velkým potenciálem. I tak by šla charakterizovat akce Brno jako křižovatka mobility, která se koná 20. ledna 2022 v moravské metropoli.

Akci pořádá Středoevropský institut pro rozvoj dopravy ve spolupráci s Hospodářskou komorou. ‚‚Jsme si vědomi toho, že Brno a jeho okolí jsou životní tepnou nejen jihomoravské dopravy. Právě proto je potřeba udržovat tuto tepnu dobře průchodnou, přehlednou a dostupnou. Záleží nám na tom, aby se jihomoravská mobilita rozvíjela správným směrem, přinášela nové příležitosti pro podnikatele a byla přínosem také místním obyvatelům, protože ti jsou základ. I proto se SIRDO rozhodlo uspořádat tuto minikonferenci,‘‘ uvedl ředitel SIRDO Vladimír Kremlík.

Tématem akce je jihomoravská doprava a mobilita ze všech úhlů, směrů i zaměření. Komplexní debata o budoucnosti a řešení zdejší dopravní infrastruktury bude probíhat za účasti mnoha odborníků, zástupců organizací i města. 

S úvodním slovem vystoupí za město Brno radní Petr Kratochvíl, za Zlínský kraj náměstek hejtmana Radek Doležal. O Mezinárodní dimenzi vysokorychlostních tratí, kdy právě brněnský železniční uzel bude klíčový, promluví za Ministerstvo dopravy náměstek Jan Sechter. Naváže na něj Michal Štefl, viceprezident Hospodářské komory, a pohovoří o účasti českých podnikatelů při významných dopravních projektech.

V debatách o železnicích se bude pokračovat i dále. Se zahájením výstavby a modernizace železničního uzlu se počítá v roce 2025. Jaké priority má nejen v tomto směru, ale i v celém Jihomoravském kraji Správa železnic? Odpoví její náměstek generálního ředitele Mojmír Nejezchleb. V souvislosti s výše zmíněnou výstavbou panovaly mezi odborníky obavy, že pro potřeby a kapacity nákladní dopravy není studie proveditelnosti dostatečně zpracována. Jak to vypadá se zdejší traťovou dopravou, zhodnotí nezávislý železniční expert Miroslav Haltuf. „Železniční doprava se v Brně a Jihomoravském kraji musí stát podle evropského vzoru páteří mobility. A mobilita není jen veřejná osobní doprava, za kterou je dost často zaměňována. Mobilita  osob i zboží je motorem ekonomického růstu, a proto její vyváženost, nediskriminační principy ve využívání infrastruktury mezi osobní a nákladní železniční dopravou a důraz na správné pochopení mobility a aplikace jejich principů musí být jednoznačně prioritou v každé metropolitní oblasti. Občané a firmy spoluvytvářejí dobrou mobilitu a mobilita vytváří spokojeného občana a spokojené prosperující podnikatele,“ předestírá Miroslav Haltuf své závěry.

Tematicky se konference stočí i k silnicím a samozřejmě také k samému Brnu. Jak je na tom stále diskutovaná a mnoho let skloňovaná D52, prozradí za ŘSD ředitel brněnské správy David Fiala. Naváže na něj odbornice z magistrátu Jana Matuzsková, která se vyjádří nejen k výstavbě městského okruhu, jehož značný pokrok je nyní znát např. v Žabovřeskách nebo na Tomkově náměstí, ale rovněž k rezidentnímu parkování ve městě. To zde platí od roku 2018, za tu dobu se útěšně rozrůstá a i v systému doznalo několika změn. Pro letošní rok se počítá s jeho rozšířením na Brno-sever.

Slovo dostanou také Brněnské komunikace a jejich ředitel Roman Nekula a Leoš Tržil, vedoucí krajského ředitelství policie. Samozřejmostí budou i otevřené diskuze ke každému tematickému bloku.

Konference Brno jako křižovatka mobility se koná 20. ledna 2021 od 10 do 13 hodin v coworku Clubco v areálu Vlněna. Svoji účast potvrzujte zde (sirdo.eu/minikonference), počet míst je omezen. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Máme strategii na demontáž národních zabezpečovacích systémů?

Koncepce jednotného evropského signalizačního systému pro posílení interoperability se datuje do roku 1989, kdy železniční průmysl a Komise EU zahájily analýzu problémů železniční signalizace...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts