Hlavní stranaAkceBrno jako křižovatka mobility

Brno jako křižovatka mobility

Malá konference s velkým potenciálem. I tak by šla charakterizovat akce Brno jako křižovatka mobility, která se koná 20. ledna 2022 v moravské metropoli.

Akci pořádá Středoevropský institut pro rozvoj dopravy ve spolupráci s Hospodářskou komorou. ‚‚Jsme si vědomi toho, že Brno a jeho okolí jsou životní tepnou nejen jihomoravské dopravy. Právě proto je potřeba udržovat tuto tepnu dobře průchodnou, přehlednou a dostupnou. Záleží nám na tom, aby se jihomoravská mobilita rozvíjela správným směrem, přinášela nové příležitosti pro podnikatele a byla přínosem také místním obyvatelům, protože ti jsou základ. I proto se SIRDO rozhodlo uspořádat tuto minikonferenci,‘‘ uvedl ředitel SIRDO Vladimír Kremlík.

Tématem akce je jihomoravská doprava a mobilita ze všech úhlů, směrů i zaměření. Komplexní debata o budoucnosti a řešení zdejší dopravní infrastruktury bude probíhat za účasti mnoha odborníků, zástupců organizací i města. 

S úvodním slovem vystoupí za město Brno radní Petr Kratochvíl, za Zlínský kraj náměstek hejtmana Radek Doležal. O Mezinárodní dimenzi vysokorychlostních tratí, kdy právě brněnský železniční uzel bude klíčový, promluví za Ministerstvo dopravy náměstek Jan Sechter. Naváže na něj Michal Štefl, viceprezident Hospodářské komory, a pohovoří o účasti českých podnikatelů při významných dopravních projektech.

V debatách o železnicích se bude pokračovat i dále. Se zahájením výstavby a modernizace železničního uzlu se počítá v roce 2025. Jaké priority má nejen v tomto směru, ale i v celém Jihomoravském kraji Správa železnic? Odpoví její náměstek generálního ředitele Mojmír Nejezchleb. V souvislosti s výše zmíněnou výstavbou panovaly mezi odborníky obavy, že pro potřeby a kapacity nákladní dopravy není studie proveditelnosti dostatečně zpracována. Jak to vypadá se zdejší traťovou dopravou, zhodnotí nezávislý železniční expert Miroslav Haltuf. „Železniční doprava se v Brně a Jihomoravském kraji musí stát podle evropského vzoru páteří mobility. A mobilita není jen veřejná osobní doprava, za kterou je dost často zaměňována. Mobilita  osob i zboží je motorem ekonomického růstu, a proto její vyváženost, nediskriminační principy ve využívání infrastruktury mezi osobní a nákladní železniční dopravou a důraz na správné pochopení mobility a aplikace jejich principů musí být jednoznačně prioritou v každé metropolitní oblasti. Občané a firmy spoluvytvářejí dobrou mobilitu a mobilita vytváří spokojeného občana a spokojené prosperující podnikatele,“ předestírá Miroslav Haltuf své závěry.

Tematicky se konference stočí i k silnicím a samozřejmě také k samému Brnu. Jak je na tom stále diskutovaná a mnoho let skloňovaná D52, prozradí za ŘSD ředitel brněnské správy David Fiala. Naváže na něj odbornice z magistrátu Jana Matuzsková, která se vyjádří nejen k výstavbě městského okruhu, jehož značný pokrok je nyní znát např. v Žabovřeskách nebo na Tomkově náměstí, ale rovněž k rezidentnímu parkování ve městě. To zde platí od roku 2018, za tu dobu se útěšně rozrůstá a i v systému doznalo několika změn. Pro letošní rok se počítá s jeho rozšířením na Brno-sever.

Slovo dostanou také Brněnské komunikace a jejich ředitel Roman Nekula a Leoš Tržil, vedoucí krajského ředitelství policie. Samozřejmostí budou i otevřené diskuze ke každému tematickému bloku.

Konference Brno jako křižovatka mobility se koná 20. ledna 2021 od 10 do 13 hodin v coworku Clubco v areálu Vlněna. Svoji účast potvrzujte zde (sirdo.eu/minikonference), počet míst je omezen. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts