Hlavní stranaEnergieElektromobilitaPražské elektrobusy posilují svou stáj

Pražské elektrobusy posilují svou stáj

Právě probíhající středoevropský veletrh Czechbus představil nový elektrobus z dílny Škoda Transportation. Zbrusu nový model Škoda E’CITY bude provozovat Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Ten si objednal celkem 14 těchto vozidel, která by měla začít brázdit ulice naší metropole v první třetině příštího roku. 

„Nákupem nových elektrobusů DPP naplňuje nejen svoji strategii a koncepci obnovy vozového parku autobusů s využitím alternativních paliv, ale zároveň klimatický závazek a klimatický plán hl. m. Prahy. Je to současně nákup první flotily vlastních elektrobusů, standardní 12metrové délky, po několikaletém testování různých typů elektrobusů, které jsme měli pouze pronajaté. Díky tomu jsme si vyzkoušeli různé technologie a získali cenné informace. Provozně jsme připraveni, pevně věřím, že do konce letošního roku si budeme moci převzít první vozidlo a první cestující se s ním svezou po Novém roce,“ vysvětluje Petr Witowski, generální ředitel DPP.

Zavádění plně bezemisních vozidel však neznamená jen jejich nákup. Nezbytné pro jejich provoz je rovněž vybudování související napájecí a nabíjecí infrastruktury, což je náročný proces, který mimo jiné zahrnuje majetkové vypořádání pozemků, územní a stavební řízení a samotný proces výstavby a instalace technologie včetně hledání vhodných technických řešení. DPP má tuto infrastrukturu již připravenou na zastávkách Strašnice a Želivského. Nabíjení elektrobusu při každém přistavení do této konečné zastávky bude probíhat krátce, 15 až 30 minut, čímž se dobije část baterie a to umožní vozidlu absolvovat další linkový okruh. Takovýto režim se v dlouhodobých výzkumech ukázal jako efektivnější, jak pro flexibilitu vozu, tak v ohledu energetické bilance.

Škoda E’CITY budou samozřejmě nízkopodlažní, vybaveny prostorem pro dva kočárky i vozíčkáře, zařízením pro nevidomé a automatickým počítáním cestujících. Nebude chybět kamerový systém pro bezpečnost cestujících. Deklarovaná životnost těchto vozů je minimálně 12 let.

Elektromobilita ve veřejné dopravě se ukazuje nejen jako úsporná a příjemná vzhledem ke své tichosti provozu, ale také jako nutná vzhledem ke snižování emisí. V zahraničí, zejména v Německu, jsou elektrobusy, např. značky Volvo či Mercedes, používány s úspěchem již od roku 2009. Ovšem ani Praha není v Česku naštěstí jediná – elektrobusy vozí cestující už několik let v Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Náchodě, další dva vozy posílily letošní léto flotilu plynových autobusů v Kladně. Krok k větší elektromobilitě učinila také Ostrava a v blízké době snad i město Chrudim. Podobným směrem míří i trolejbusy, jejichž bateriová verze jezdí hned v několika našich městech.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts