Hlavní stranaDálniceNové mosty, stěny i obchvaty – středočeské opravy v roce 2022

Nové mosty, stěny i obchvaty – středočeské opravy v roce 2022

Osmdesát kilometrů vozovek a více než dvacet mostů plánuje letos ve Středočeském kraji opravovat Ředitelství silnic a dálnic. Plán tak představuje sedmdesát stavebních akcí, které už probíhají nebo by měly být v roce 2022 zahájeny. Zahrnují také modernizaci telematických dopravních systémů i úpravu křižovatek, výstavbu nových protihlukových stěn i doplnění meteorologických stanic. 

Pokračovat se bude například v osmi opravách přerušených zimní technologickou přestávkou v roce 2021 (v mapce níže je naleznete označené zeleně). Jde zejména o finalizaci opravy mostu přes Chlumeckou ulici na dálnici D0, dokončení obou mostů v levém jízdním pásu dálnice D5 u Chrášťan a opravy povrchu vozovky a odvodnění na silnici I/38 mezi Starým Kolínem a Malínem. I přes zimu pokračuje oprava na silnici I/27 v Jesenici na Rakovnicku, kde se pracuje na kanalizaci na průtahu obcí.

Z větších oprav na silnicích I. tříd má svého zhotovitele stavba I/18 Bohutín–Havírna, oprava povrchu komunikace, odvodnění a opěrných zdí, I/16 Hvězda-Tuřany, oprava komunikace a odvodnění, I/38 Kosmonosy, přestavba okružní křižovatky Pod Loretou a oprava komunikace. Výběrové řízení na zhotovitele naopak probíhá u akcí I/17 Dolní Bučice průtah – oprava komunikace a odvodnění a u I/2 Malín-Nové Dvory, oprava komunikace a mostů, zde má dojít k podání nabídek během února. Výběrové řízení probíhá také na opravu povrchu vozovky a odvodnění na silnici I/38 Libichov–Luštěnice a na úpravu křižovatky u Plaz na Mladobolaslavsku na silnici I/16, kde místo stávající tečné křižovatky vznikne křižovatka okružní.

Z mostů je největší oprava plánovaná na dálničním mostě „Šmejkalka“ přes Hrusický potok a silnici III/6031. Na zhotovitele kompletní rekonstrukce této obloukové stavby probíhá veřejné výběrové řízení s termínem podání 28. 3. 2022. Předpokládané stavební náklady se pohybují okolo 1,4 miliardy Kč bez DPH. Z dalších nových staveb by měla být ve 2. čtvrtletí 2022 zahájena celková oprava dálničního mostu na D4 přes odpad rybníka u Staré Huti. Zájem o opravu tohoto mostu má 11 uchazečů, jejich nabídky ŘSD vyhodnocuje. Svého zhotovitele zná most na silnici I/12 u Českého Brodu i most na silnici I/18 u obce Obory na Příbramsku. Oba mosty budou zdemolovány a na jejich místě vyrostou nové. Stejný osud potká i most přes říčku Vrchlici na silnici I/2 u Nových Dvorů na Kutnohorsku.

Ve 2. polovině roku by měly být dokončeny a postupně uvedeny do provozu obchvat Olbramovic na silnici I/3, druhá stavba obchvatu Mělníka na silnici I/9, I/16 a také obchvat Církvice na I/38. 

V plánu je rovněž zahájení výstavby tří nových úseků dálnice D6 na Rakovnicku o celkové délce bezmála 21 kilometrů. Nejdříve půjde o šestikilometrový úsek na obchvatu Krupé, kde nyní dobíhá výběrové řízení na zhotovitele. O výstavbu úseků u Hořoviček a u Hořesedel se mohou zájemci hlásit do jara 2022. 

Z dalších připravovaných akcí na dálnicích stojí za zmínku oprava vozovky pravého a levého jízdního pásu dálnice D1 mezi 16. až 21. kilometrem, rekonstrukce osmi kilometrů na dálnici D11 a také obou velmi vytížených jízdních pásů na dálnici D5 mezi Rudnou a Loděnicemi. Perný rok čeká dálnici D10 u Benátek na Jizerou, kde dojde hned k několika opravám, a to prodloužení protihlukových stěn, opravě vozovek, odvodnění i mostu a rovněž modernizaci telematických zařízení. A konečně na dálnici D4 chce ŘSD upravit tři kilometry pravého jízdního pruhu od Mníšku p. Brdy ve směru na Příbram. 

Modernizace protihlukových stěn budou probíhat i jinde. Naplánovány jsou na dálnici D8 u Všestud, na dálnici D5 u Zdic a ve druhé polovině roku i u Rudné a v opačném směru u Drahelčic. Na dálnici D0 se počítá s výstavbou nových stěn podél Dolních i Horních Počernic. 

Předpokládané náklady na tyto rekonstrukce sahají nad 4,5 mld. korun bez DPH, nepočítaje výstavbu D6.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts