Hlavní stranaDálniceNové mosty, stěny i obchvaty – středočeské opravy v roce 2022

Nové mosty, stěny i obchvaty – středočeské opravy v roce 2022

Osmdesát kilometrů vozovek a více než dvacet mostů plánuje letos ve Středočeském kraji opravovat Ředitelství silnic a dálnic. Plán tak představuje sedmdesát stavebních akcí, které už probíhají nebo by měly být v roce 2022 zahájeny. Zahrnují také modernizaci telematických dopravních systémů i úpravu křižovatek, výstavbu nových protihlukových stěn i doplnění meteorologických stanic. 

Pokračovat se bude například v osmi opravách přerušených zimní technologickou přestávkou v roce 2021 (v mapce níže je naleznete označené zeleně). Jde zejména o finalizaci opravy mostu přes Chlumeckou ulici na dálnici D0, dokončení obou mostů v levém jízdním pásu dálnice D5 u Chrášťan a opravy povrchu vozovky a odvodnění na silnici I/38 mezi Starým Kolínem a Malínem. I přes zimu pokračuje oprava na silnici I/27 v Jesenici na Rakovnicku, kde se pracuje na kanalizaci na průtahu obcí.

Z větších oprav na silnicích I. tříd má svého zhotovitele stavba I/18 Bohutín–Havírna, oprava povrchu komunikace, odvodnění a opěrných zdí, I/16 Hvězda-Tuřany, oprava komunikace a odvodnění, I/38 Kosmonosy, přestavba okružní křižovatky Pod Loretou a oprava komunikace. Výběrové řízení na zhotovitele naopak probíhá u akcí I/17 Dolní Bučice průtah – oprava komunikace a odvodnění a u I/2 Malín-Nové Dvory, oprava komunikace a mostů, zde má dojít k podání nabídek během února. Výběrové řízení probíhá také na opravu povrchu vozovky a odvodnění na silnici I/38 Libichov–Luštěnice a na úpravu křižovatky u Plaz na Mladobolaslavsku na silnici I/16, kde místo stávající tečné křižovatky vznikne křižovatka okružní.

Z mostů je největší oprava plánovaná na dálničním mostě „Šmejkalka“ přes Hrusický potok a silnici III/6031. Na zhotovitele kompletní rekonstrukce této obloukové stavby probíhá veřejné výběrové řízení s termínem podání 28. 3. 2022. Předpokládané stavební náklady se pohybují okolo 1,4 miliardy Kč bez DPH. Z dalších nových staveb by měla být ve 2. čtvrtletí 2022 zahájena celková oprava dálničního mostu na D4 přes odpad rybníka u Staré Huti. Zájem o opravu tohoto mostu má 11 uchazečů, jejich nabídky ŘSD vyhodnocuje. Svého zhotovitele zná most na silnici I/12 u Českého Brodu i most na silnici I/18 u obce Obory na Příbramsku. Oba mosty budou zdemolovány a na jejich místě vyrostou nové. Stejný osud potká i most přes říčku Vrchlici na silnici I/2 u Nových Dvorů na Kutnohorsku.

Ve 2. polovině roku by měly být dokončeny a postupně uvedeny do provozu obchvat Olbramovic na silnici I/3, druhá stavba obchvatu Mělníka na silnici I/9, I/16 a také obchvat Církvice na I/38. 

V plánu je rovněž zahájení výstavby tří nových úseků dálnice D6 na Rakovnicku o celkové délce bezmála 21 kilometrů. Nejdříve půjde o šestikilometrový úsek na obchvatu Krupé, kde nyní dobíhá výběrové řízení na zhotovitele. O výstavbu úseků u Hořoviček a u Hořesedel se mohou zájemci hlásit do jara 2022. 

Z dalších připravovaných akcí na dálnicích stojí za zmínku oprava vozovky pravého a levého jízdního pásu dálnice D1 mezi 16. až 21. kilometrem, rekonstrukce osmi kilometrů na dálnici D11 a také obou velmi vytížených jízdních pásů na dálnici D5 mezi Rudnou a Loděnicemi. Perný rok čeká dálnici D10 u Benátek na Jizerou, kde dojde hned k několika opravám, a to prodloužení protihlukových stěn, opravě vozovek, odvodnění i mostu a rovněž modernizaci telematických zařízení. A konečně na dálnici D4 chce ŘSD upravit tři kilometry pravého jízdního pruhu od Mníšku p. Brdy ve směru na Příbram. 

Modernizace protihlukových stěn budou probíhat i jinde. Naplánovány jsou na dálnici D8 u Všestud, na dálnici D5 u Zdic a ve druhé polovině roku i u Rudné a v opačném směru u Drahelčic. Na dálnici D0 se počítá s výstavbou nových stěn podél Dolních i Horních Počernic. 

Předpokládané náklady na tyto rekonstrukce sahají nad 4,5 mld. korun bez DPH, nepočítaje výstavbu D6.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Proč nesmíme na železničním přejezdu vjíždět na přejezd po zvednutí závorových břeven, když ještě blikají červená světla?

Automatická železniční přejezdová zabezpečovací zařízení jsou ovládána prostřednictvím kolejových obvodů nebo počítačů náprav. Každé zařízení má v koleji přibližovací úsek, kterým se spouští výstraha na...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts