Hlavní stranaMěstská dopravaDPP nesouhlasí s postupem některých exekutorů v Milostivém létě

DPP nesouhlasí s postupem některých exekutorů v Milostivém létě

Pražský dopravní podnik se ohradil proti postupu některých exekutorů v rámci tzv. Milostivého léta. Tato akce, probíhající od konce října do konce ledna, znamená pro spoustu dlužníků jedinečnou příležitost zbavit se přítěže v podobě dluhu navýšeného o nemalé penále a exekutorské poplatky. 

Jen dopravní podnik hl. m. Prahy zaznamená každý měsíc přibližně 20 tisíc pokut za jízdu načerno. A v současné době eviduje kolem 170 tisíc nezaplacených exekucí – z nichž se některé táhnou i několik let.

Milostivé léto může pomoci tyto exekuce sprovodit ze světa. Dlužník má dle zákona zaplatit jízdné a přirážku k jízdnému a jednotný paušální poplatek za odstranění exekuce ve výši 908 korun, zbytek dluhu mu bude odpuštěn. 

Objevily se ovšem případy, kdy někteří exekutoři účtují tento paušální poplatek jak k jízdnému, tak k náhradě jízdného – tedy dvakrát. DPP ale jasně po jednání se soudními exekutory deklarovalo, že dlužné jízdné i přirážka jsou jednou, společnou pohledávkou.

Dle vyjádření Lindy Hailichové, mluvčí Sdružení dopravích podniků ČR, se tento problém týká především Prahy. Ostatní dopravní podniky se shodují, že jízdné a přirážka k jízdnému u každého jednotlivého případu je nutné považovat za jednu pohledávku, problémy s exekutory v tomto směru ovšem naštěstí nemají. 

Brno i Ostrava evidují kolem 18 tisíc lidí, kteří se mohou do akce zapojit a svých exekucí z neuhrazeného jízdného se úspěšně zbavit. V Liberci je ročně odchyceno přibližně 13 tisíc černých pasažérů, z nichž pokutu neuhradí třetina. 

Jinak jsou na tom například v Českých Budějovicích, kde se dopravní podnik do Milostivého léta nezapojil. Prodává totiž pohledávky za nezaplacenou jízdu dalšímu subjektu. Sami prý podobnou akci odpuštění exekuce za snesitelný poplatek před nějakou dobu zkoušeli, ale z tisíců neplatičů tuto možnost využili pouze dva.

Exekutorská komora se ve svém oficiálním vyjádření již ozvala s tím, že postupuje dle zákona, který je však napsán natolik nejasně, že umožňuje několik výkladů. A oproti očekávání pouze doporučuje, že věřitel může kdykoli podat návrh na zastavení exekuce, pokud v jeho zdání vybraný soudní exekutor vymáhá něco neoprávněně.

Tvůrci zákona, dlouho očekávané novely exekučního řádu, si však za svým dílem stojí. Z jejich pohledu je jednoznačný a jeho znění bylo konzultováno nejen s odborníky na právo a dluhovou problematiku, ale i se soudy.

Podstatný a elementární aspekt celého Milostivého léta je ale neměnný – má pomoci dlužníkům vymanit se z dluhové pasti. „DPP se domnívá, že byl-li by praktikován u každého exekutora odlišný postup, s velkou pravděpodobností by řadu dlužníků mohl zmást, odradit a v konečném důsledku zmařit základní poslání tzv. milostivého léta, aby ve stanoveném termínu stihli zaplatit jistinu a jeden jednorázový poplatek za ukončení exekuce jednotlivého případu, a svých dluhů se zbavit,“ uvedla Aneta Řehková, tisková mluvčí DPP.

Pražský dopravní podnik také požádal o stanovisko Ministerstvo spravedlnosti ČR. To se však k celé záležitosti ještě nevyjádřilo.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts