Hlavní stranaMěstská dopravaMHD: Kde zdražují a kde omezují spoje?

MHD: Kde zdražují a kde omezují spoje?

Nový rok bývá obdobím změn. Nejinak je tomu i u dopravních podniků, z nichž si většina dala jedno velké předsevzetí – vypořádat se s dopady covidové situace a citelným zdražováním energií. K jakým změnám v městské dopravě došlo a kde museli zdražovat jízdné?

Během covidu znatelně ubylo cestujících. „Za třetí čtvrtletí roku 2021 jsme oproti roku 2019 v tržbách za jízdné ve ztrátě asi 1,3 miliardy Kč, ubylo nám zhruba 26 % cestujících,“ uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán, který je zároveň ředitelem pardubického DP.  „Dopravní podniky aktuální situaci a rozpočet na letošní rok diskutovaly se svými zřizovateli, tedy se zástupci měst. Mají v podstatě tři varianty, jak tuto situaci řešit – snížit přepravní výkon, zvýšit jízdné nebo žádat vyšší kompenzaci od města. V každém městě je výsledek individuální.“ 

Brno 

V Brně se rozhodli pro snížení dopravního výkonu, a to o 4 %. Omezení se týká zejména prodloužení intervalu mezi spoji mimo špičku, a cestujících by se tak mělo dotknout co nejméně. Podle nových jízdních řádů jezdí vozy DPMB od 12. prosince 2021. 

Ztráty v důsledku zvýšení cen energií a nižšího zisku z jízdného pro příští rok vyčíslil DPMB na více než 400 miliónů korun. 

Brněnský dopravní podnik jakožto největší provozovatel trojbusové dopravy v Česku postupně obnovuje svůj vozový park – cestující se tak mohou svézt 20 novými trolejbusy, s dalšími novými se počítá příští rok. Velkou novinkou je také konec papírových šalinkaret, kterým od 1. ledna 2022 v Brně odzvonilo. Nyní jsou možné předplatní jízdenky pouze jako elektronické. 

České Budějovice 

Úbytek cestujících spojený s šířením covid-19 spolu s nárůstem nákladů za provoz MHD způsobil v roce 2021 českobudějovickému DP ztrátu 21 milionů korun. Na tu radní zareagovali navýšením cen jednorázových i předplatních jízdenek. Po řadu let neměnné jízdné v Českých Budějovicích patřilo mezi krajskými městy k nejlevnějším, toto řešení proto vedení města upřednostnilo před omezením výkonů, které DPMCB nabízel jako alternativní úsporné opatření. Nové ceny jízdenek jsou platné od 1. 1. 2022. 

Hradec Králové

Ceny jízdného MHD v Hradci Králové zůstávají beze změny, tzn. shodné s cenami v roce 2021. Hradec Králové patří mezi české průkopníky elektromobility v MHD, pyšní se flotilou 20 elektrobusů SOR NS 12 Electric, které ve městě ujely už přes 3 miliony kilometrů.

Chomutov – Jirkov

Chomutov zdražoval jízdné již vloni na jaře, a to poprvé od roku 2011. U nezlevněných jízdenek došlo z důvodu dorovnání inflace k navýšení o 10 %.  Zdražování jízdného v roce 2022 se nepředpokládá. Je to možné zejména díky tomu, že ceny zemního plynu a elektrické energie má dopravní podnik zafixované až do konce roku 2022, a tomu, že má dorovnávané tržby od Ústeckého kraje.

Jihlava

Jinde zdražují, v Jihlavě zlevňují. Alespoň tedy jízdenky pro školáky, které od tohoto školního roku snížili zastupitelé z 1875 Kč na 730 korun. Propad tržeb z jízdného sice ročně převýší 2 miliony korun a město ho bude muset dorovnávat z vlastního rozpočtu, ke zvýšení cen za MHD ale prozatím není politická vůle. 

Karlovy Vary

Také v karlovarské MHD zůstává cena jízdného pro rok 2022 stejná. Je to díky dobrému hospodaření dopravního podniku a podpoře města. Došlo tedy pouze k úpravě jednotlivých linek, a to povětšinou z důvodu zlepšení obslužnosti.

Liberec – Jablonec nad Nisou 

I přes propad tržeb akcionář dopravního podniku, což je Statutární město Liberec, prozatím o zvýšení jízdného pro rok 2022 nerozhodl. Naopak nárůst nákladů, jako jsou energie, pohonné hmoty či osobní náklady, bude částečně řešen navýšením kompenzace o cca 11 %.

Novinkou ve zdejší MHD je spuštění mobilní aplikace, která nabízí některé druhy jízdenek.

Mariánské Lázně

V Mariánských Lázních se zvýšilo jízdné MHD od 1. ledna 2022. Nevyhnuli se tu prudkému zdražení energií (zejména trakční elektřiny) ani úsporám ze strany města (kompenzace o 5 % nižší oproti roku 2021). Základní jízdenky zdražily o 3 Kč (z 15 Kč na 18 Kč), ceny časových jízdenek, které byly platné od dubna 2011 a patřily k nejnižším v ČR, průměrně navýšily o 20 %.

Most – Litvínov

V mostecko-litvínovské MHD se zvýšily ceny v průměru o 20 %. Návrh nového tarifu schválily městské rady obou akcionářů – měst Mostu a Litvínova, projednalo ho a schválilo i litvínovské zastupitelstvo. Důvodem zdražení bylo kromě již zmíněného také zvýšení mezd řidičů.

Ke podražení cen jízdného MHD na Mostecku došlo naposledy v roce 2008. Roční kupony, které si kupují zejména stálí cestující, budou i v nadcházejícím roce beze změny ceny.

Olomouc

V roce 2022 se v Olomouci s největší pravděpodobností zdražovat jízdné v MHD nebude. K úpravě cen jízdného došlo v dubnu 2020. I přes pokles tržeb z důvodu pandemie a nárůst cen energií řeší DPMO ve spolupráci s městem zajištění ekonomických potřeb a provozu MHD v roce 2022 bez nutnosti zdražovat jízdné.

V Olomouci si tak mohou užívat cestující zmodernizované zastávky či nové autobusy bez obav ze zdražování.

Opava

Od 1. 3. 2022 dojde ke zvýšení cen jízdného, a to u časového jízdného o 13 %, při platbě hotovostí z 20 na 30 Kč, při platbě bankovní kartou, peněženkou krajské karty ODIS nebo přes mobilní aplikaci z 13 na 15 Kč. Důvodem je obrovský nárůst nákladů na elektrickou energii a zvýšení mezd řidičů.

Ostrava 

DPO vyhodnocuje vliv nárůstu cen energií a služeb a pracuje na návrzích úprav cen. Po projednání a schválení vedením města Ostrava by ke změnám mohlo dojít ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Pardubice 

Úprava jízdného proběhla 1. 9. 2021 u jednorázových i časových jízdenek, a to z důvodu inflace. U roční jízdenky se ale cena snížila. Poslední změna v tarifu jízdného proběhla v roce 2017. Zdražování jízdného v roce 2022 v Pardubicích neplánují. Je to možné díky tomu, že ceny ve smlouvách na dodávku zemního plynu a elektrické energie má DPMP zafixované až do konce roku 2022.

Plzeň

V Plzni došlo k mírnému navýšení ceny předplatného, o 3,2 %, z důvodu inflace. Cena jednotlivého jízdného se nezměnila – úprava se řídí jinými pravidly než předplatné, cena se zvyšuje až poté, co inflace v součtu přesáhne 10 %. Tímto způsobem u předplatného nedochází ke skokovému zdražení.

Praha a Středočeský kraj

V Praze se zvýšila cena jednotlivého jízdného v srpnu 2021. O další úpravě tarifu, která spadá do gesce Magistrátu hlavního města Prahy a organizátora dopravy ROPID, zatím nebylo rozhodnuto.

Praha si momentálně užívá nový elektrobus v ulicích – Škodu E´city. Obsluhuje linky 154, 213 a o víkendu 124.

Zdroj: DPP – Petr Hejna.

Integrovaná doprava Středočeského kraje zdražovala jízdné spolu s Prahou v srpnu roku 2021. Zde se změny tedy momentálně týkají spíše jen jednotlivých spojů v souvislosti s šířením Omikronu.

Ústí nad Labem a Ústecký kraj

V Ústí nad Labem se zvyšovalo jízdné v roce 2020. V roce 2022 o navýšení jízdného město neuvažuje.

Zdejší dopravní podnik má od podzimu nové vedení – ředitelkou ústecké městské dopravy se stala Simona Mohacsi. Poprvé tak v čele dopravního podniku stanula žena.

Tarif a cenu jízdného Dopravní společnosti Ústeckého kraje stanovuje objednatel dopravy, což je Ústecký kraj. Ten zdražuje v lichých rocích vždy o jednotky procent. V roce 2022 se tedy zdražovat nebude, v roce 2023 nejspíše ano. 

Zlín – Otrokovice 

Cena jízdného v MHD se ve Zlíně a Otrokovicích v nejbližší době nezmění a je stejná již od roku 2012. Zvyšující se náklady z provozu MHD jsou kompenzovány vyšším příspěvkem od obou měst. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Máme strategii na demontáž národních zabezpečovacích systémů?

Koncepce jednotného evropského signalizačního systému pro posílení interoperability se datuje do roku 1989, kdy železniční průmysl a Komise EU zahájily analýzu problémů železniční signalizace...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts