Hlavní stranaMěstská dopravaMHD: Kde zdražují a kde omezují spoje?

MHD: Kde zdražují a kde omezují spoje?

Nový rok bývá obdobím změn. Nejinak je tomu i u dopravních podniků, z nichž si většina dala jedno velké předsevzetí – vypořádat se s dopady covidové situace a citelným zdražováním energií. K jakým změnám v městské dopravě došlo a kde museli zdražovat jízdné?

Během covidu znatelně ubylo cestujících. „Za třetí čtvrtletí roku 2021 jsme oproti roku 2019 v tržbách za jízdné ve ztrátě asi 1,3 miliardy Kč, ubylo nám zhruba 26 % cestujících,“ uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán, který je zároveň ředitelem pardubického DP.  „Dopravní podniky aktuální situaci a rozpočet na letošní rok diskutovaly se svými zřizovateli, tedy se zástupci měst. Mají v podstatě tři varianty, jak tuto situaci řešit – snížit přepravní výkon, zvýšit jízdné nebo žádat vyšší kompenzaci od města. V každém městě je výsledek individuální.“ 

Brno 

V Brně se rozhodli pro snížení dopravního výkonu, a to o 4 %. Omezení se týká zejména prodloužení intervalu mezi spoji mimo špičku, a cestujících by se tak mělo dotknout co nejméně. Podle nových jízdních řádů jezdí vozy DPMB od 12. prosince 2021. 

Ztráty v důsledku zvýšení cen energií a nižšího zisku z jízdného pro příští rok vyčíslil DPMB na více než 400 miliónů korun. 

Brněnský dopravní podnik jakožto největší provozovatel trojbusové dopravy v Česku postupně obnovuje svůj vozový park – cestující se tak mohou svézt 20 novými trolejbusy, s dalšími novými se počítá příští rok. Velkou novinkou je také konec papírových šalinkaret, kterým od 1. ledna 2022 v Brně odzvonilo. Nyní jsou možné předplatní jízdenky pouze jako elektronické. 

České Budějovice 

Úbytek cestujících spojený s šířením covid-19 spolu s nárůstem nákladů za provoz MHD způsobil v roce 2021 českobudějovickému DP ztrátu 21 milionů korun. Na tu radní zareagovali navýšením cen jednorázových i předplatních jízdenek. Po řadu let neměnné jízdné v Českých Budějovicích patřilo mezi krajskými městy k nejlevnějším, toto řešení proto vedení města upřednostnilo před omezením výkonů, které DPMCB nabízel jako alternativní úsporné opatření. Nové ceny jízdenek jsou platné od 1. 1. 2022. 

Hradec Králové

Ceny jízdného MHD v Hradci Králové zůstávají beze změny, tzn. shodné s cenami v roce 2021. Hradec Králové patří mezi české průkopníky elektromobility v MHD, pyšní se flotilou 20 elektrobusů SOR NS 12 Electric, které ve městě ujely už přes 3 miliony kilometrů.

Chomutov – Jirkov

Chomutov zdražoval jízdné již vloni na jaře, a to poprvé od roku 2011. U nezlevněných jízdenek došlo z důvodu dorovnání inflace k navýšení o 10 %.  Zdražování jízdného v roce 2022 se nepředpokládá. Je to možné zejména díky tomu, že ceny zemního plynu a elektrické energie má dopravní podnik zafixované až do konce roku 2022, a tomu, že má dorovnávané tržby od Ústeckého kraje.

Jihlava

Jinde zdražují, v Jihlavě zlevňují. Alespoň tedy jízdenky pro školáky, které od tohoto školního roku snížili zastupitelé z 1875 Kč na 730 korun. Propad tržeb z jízdného sice ročně převýší 2 miliony korun a město ho bude muset dorovnávat z vlastního rozpočtu, ke zvýšení cen za MHD ale prozatím není politická vůle. 

Karlovy Vary

Také v karlovarské MHD zůstává cena jízdného pro rok 2022 stejná. Je to díky dobrému hospodaření dopravního podniku a podpoře města. Došlo tedy pouze k úpravě jednotlivých linek, a to povětšinou z důvodu zlepšení obslužnosti.

Liberec – Jablonec nad Nisou 

I přes propad tržeb akcionář dopravního podniku, což je Statutární město Liberec, prozatím o zvýšení jízdného pro rok 2022 nerozhodl. Naopak nárůst nákladů, jako jsou energie, pohonné hmoty či osobní náklady, bude částečně řešen navýšením kompenzace o cca 11 %.

Novinkou ve zdejší MHD je spuštění mobilní aplikace, která nabízí některé druhy jízdenek.

Mariánské Lázně

V Mariánských Lázních se zvýšilo jízdné MHD od 1. ledna 2022. Nevyhnuli se tu prudkému zdražení energií (zejména trakční elektřiny) ani úsporám ze strany města (kompenzace o 5 % nižší oproti roku 2021). Základní jízdenky zdražily o 3 Kč (z 15 Kč na 18 Kč), ceny časových jízdenek, které byly platné od dubna 2011 a patřily k nejnižším v ČR, průměrně navýšily o 20 %.

Most – Litvínov

V mostecko-litvínovské MHD se zvýšily ceny v průměru o 20 %. Návrh nového tarifu schválily městské rady obou akcionářů – měst Mostu a Litvínova, projednalo ho a schválilo i litvínovské zastupitelstvo. Důvodem zdražení bylo kromě již zmíněného také zvýšení mezd řidičů.

Ke podražení cen jízdného MHD na Mostecku došlo naposledy v roce 2008. Roční kupony, které si kupují zejména stálí cestující, budou i v nadcházejícím roce beze změny ceny.

Olomouc

V roce 2022 se v Olomouci s největší pravděpodobností zdražovat jízdné v MHD nebude. K úpravě cen jízdného došlo v dubnu 2020. I přes pokles tržeb z důvodu pandemie a nárůst cen energií řeší DPMO ve spolupráci s městem zajištění ekonomických potřeb a provozu MHD v roce 2022 bez nutnosti zdražovat jízdné.

V Olomouci si tak mohou užívat cestující zmodernizované zastávky či nové autobusy bez obav ze zdražování.

Opava

Od 1. 3. 2022 dojde ke zvýšení cen jízdného, a to u časového jízdného o 13 %, při platbě hotovostí z 20 na 30 Kč, při platbě bankovní kartou, peněženkou krajské karty ODIS nebo přes mobilní aplikaci z 13 na 15 Kč. Důvodem je obrovský nárůst nákladů na elektrickou energii a zvýšení mezd řidičů.

Ostrava 

DPO vyhodnocuje vliv nárůstu cen energií a služeb a pracuje na návrzích úprav cen. Po projednání a schválení vedením města Ostrava by ke změnám mohlo dojít ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Pardubice 

Úprava jízdného proběhla 1. 9. 2021 u jednorázových i časových jízdenek, a to z důvodu inflace. U roční jízdenky se ale cena snížila. Poslední změna v tarifu jízdného proběhla v roce 2017. Zdražování jízdného v roce 2022 v Pardubicích neplánují. Je to možné díky tomu, že ceny ve smlouvách na dodávku zemního plynu a elektrické energie má DPMP zafixované až do konce roku 2022.

Plzeň

V Plzni došlo k mírnému navýšení ceny předplatného, o 3,2 %, z důvodu inflace. Cena jednotlivého jízdného se nezměnila – úprava se řídí jinými pravidly než předplatné, cena se zvyšuje až poté, co inflace v součtu přesáhne 10 %. Tímto způsobem u předplatného nedochází ke skokovému zdražení.

Praha a Středočeský kraj

V Praze se zvýšila cena jednotlivého jízdného v srpnu 2021. O další úpravě tarifu, která spadá do gesce Magistrátu hlavního města Prahy a organizátora dopravy ROPID, zatím nebylo rozhodnuto.

Praha si momentálně užívá nový elektrobus v ulicích – Škodu E´city. Obsluhuje linky 154, 213 a o víkendu 124.

Zdroj: DPP – Petr Hejna.

Integrovaná doprava Středočeského kraje zdražovala jízdné spolu s Prahou v srpnu roku 2021. Zde se změny tedy momentálně týkají spíše jen jednotlivých spojů v souvislosti s šířením Omikronu.

Ústí nad Labem a Ústecký kraj

V Ústí nad Labem se zvyšovalo jízdné v roce 2020. V roce 2022 o navýšení jízdného město neuvažuje.

Zdejší dopravní podnik má od podzimu nové vedení – ředitelkou ústecké městské dopravy se stala Simona Mohacsi. Poprvé tak v čele dopravního podniku stanula žena.

Tarif a cenu jízdného Dopravní společnosti Ústeckého kraje stanovuje objednatel dopravy, což je Ústecký kraj. Ten zdražuje v lichých rocích vždy o jednotky procent. V roce 2022 se tedy zdražovat nebude, v roce 2023 nejspíše ano. 

Zlín – Otrokovice 

Cena jízdného v MHD se ve Zlíně a Otrokovicích v nejbližší době nezmění a je stejná již od roku 2012. Zvyšující se náklady z provozu MHD jsou kompenzovány vyšším příspěvkem od obou měst. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts