Den s…

Přicházíme s novou rubrikou zpravodajského portálu SIRDO NEWS.

Záměrem je představit návštěvníkům našich webových stránek denní pracovní režim vybraného manažera nebo odborníka z oblasti dopravy a dopravní infrastruktury. Náš reportér mu bude doslova v patách celý den, bude přinášet záznam z jeho pracovního života a nejlépe z míst staveb nebo projektů v dopravě. Budeme rádi za vaše podněty a náměty k této nové rubrice tak, abychom ji vypilovali do největších detailů. Začínáme přiblížením pracovního dne tiskového mluvčího ŘSD Jana Rýdla.

Den s tiskovým mluvčím ŘSD Janem Rýdlem

Seznámíme vás s jedním pracovním dnem tiskového mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Ing. Jana Rýdla. Po vzájemné domluvě jsme se rozhodli pro čtvrtek 20. května 2021.

Jan Rýdl (54 let) absolvoval VŠE v Praze, kterou úspěšně zakončil v roce 1989. Počátkem 90. let působil v reportérském oddělení MF Dnes a ve víkendové příloze, v letech 1994–1998 ve zpravodajské redakci TV NOVA, poté opět v MF Dnes – v Auto-moto příloze. Pak se pohyboval na volné noze v oblastech marketink, komunikace, mediální tréninky, návrhy a výroba tiskovin. Od roku 2014 je tiskovým mluvčím ŘSD.

Pokládá se za státního zaměstnance, který slouží především lidem. Podotýkám, že mobilní telefon mu zvoní prakticky neustále či mu chodí alespoň SMS zprávy. Vše se snaží řešit okamžitě, bezodkladně. Osobně mám pocit, že se pracovně pohybuje na hranici únosnosti. Řekl bych, že ho to plně uspokojuje a naplňuje. Inu, je poznat, když člověk něco dělá s nepředstíraným a opravdovým nasazením…

Dvě rádia

Je 8:15 h, jsem na recepci Rádia Blaník, kde se mám sejít s Janem Rýdlem.

V 8:25 přicházím do studia, kde je u mikrofonu moderátor Petr Brožík a na druhé straně stolu nyní dopravní expert Rádia Blaník Honza Rýdl. Pravidelný čtvrteční pořad „České silnice a dálnice z první ruky“ může začít. Jan Rýdl je tentokrát dle svých slov poněkud napružený. Proč? To za několik minut vysvětlí v živém vysílání. Ještě ztlumit mobil…

Ve studiu Rádia Blaník

„Kamery ukazují, že celá dálniční síť je v provozu. D1 jede plynule, není to žádné peklo,“ konstatuje na úvod. „Problém je na Jižní spojce v Praze, což je ten proskok, který supluje neexistující část pražského okruhu mezi desítkou a jedenáctkou, čili mezi mladoboleslavskou a hradeckou dálnicí. Ve směru od dálnic D8, D10 a D11 směrem k D1 a na Barrandovský most to stojí. Je to způsobeno tím, že kolegové z TSK tam teď přesouvají dopravní značení a stáhli dopravu do jednoho pruhu. Přiznávám, že ráno v dopravní špičce dělat takovouto práci – ještě na příjezdové komunikaci – není úplně nejšťastnější volba. Nyní musím soudně ukázat i na naše zaměstnance. Asi před dvěma třemi dny jsme dělali nástřik mikrokoberce na D11, což je bezvadná technologie, která prodlouží životnost, ale bylo to odpoledne v době výjezdové špičky z Prahy ven, což jsme také mohli časovat jinak. Ale připouštím, že veškeré podrobnosti k tomu neznám. Někdo mi volal, že je tam osmikilometrová kolona…“

S moderátorem Petrem Brožíkem

Po písničce je opět u mikrofonu: „Pojďme si říci, co se stalo v neděli odpoledne kolem 4. hodiny na hradecké dálnici na 50. kilometru. Máme zraněné dálničáře při výkonu práce. Ještě teď jsem naštvaný. Dopoledne tam došlo k nehodě, která pocuchala svodidla. Přijela asistence, aby označila toto místo, což ze zákona musíme. V okamžiku, kdy přijela dodávka, která za sebou táhne světelnou šipku, tam byli tři chlapi, kteří vystoupili a začali chystat kužely. V tu chvíli tam vletěl náklaďák a sestřelil je. Muže, který byl v dodávce, musela dopravit letecká záchranka do nemocnice. Dvojice venku také skončila v péči lékařů. Paradoxem je, že to nebyl klasický kamion, ale v tomto případě to byla odtahovka, čili někdo, kdo s námi spolupracuje, kdo je naším partnerem na dálnici. Myslím si, že to byla nepozornost. Ti chlapi přitom mají na montérkách dostatek bezpečnostních reflexních prvků. Navíc jsou tam pro nás, abychom jezdili bezpečně, plynule. Dálničáře či silničáře budu bránit svým tělem. Nárazy do těchto šipek nejsou žádnou výjimkou. Každý rok přijdeme při dopravních nehodách o 50 až 60 šipek. Jenom zopakuji: V momentě, kdy vjíždíte na dálnici, uvědomte si, že tam někde ty montérky jsou a jsou tam pro vás. Děkuji.“

Při dalším vstupu je čas na dotazy posluchačů. Jan Rýdl trpělivě odpovídá na dotazy ohledně dopravy na D0 směr Řeporyje – Zbraslav, obchvatu Českých Budějovic, silnice 19 – obchvatu Chýnova, obchvatu Volyně, dále reaguje na dopravní situaci v Pardubicích či v Kutnohorské ulici v Praze, rekonstrukci D5 před hranicemi s Německem. Na co nedokáže okamžitě odpovědět, přizná, že to neví. A odpoví později písemně, až zjistí potřebné informace.

Čas je neúprosný. Blíží se 9. hodina a je třeba skončit. Dotazů je rozhodně více. Všechny ostatní, na které se nedostalo, moderátor přepošle Janu Rýdlovi, jenž na ně později odpoví.

Následuje krátká porada s Petrem Brožíkem ohledně měsíce června, který se kvapem blíží. Ještě stihne jeden krátký telefon Adamu Kolouškovi – členu regionálního komunikačního týmu z Českých Budějovic. Gratuluje mu jménem všech spolupracovníků k narození dítěte.

V 9:10 h opouštíme Rádio Blaník na Vinohradech.

V 9:30 h jsme již v dalším rádiu – tentokrát Impuls v Praze 7 – Holešovicích. Nejedná se o živé vysílání, nýbrž se točí „suché“ slovo. Jan Rýdl namlouvá osm asi tak dvouminutových rubrik z jednotlivých krajů ČR. Jedná se o opravy silnic a dálnic – upozornění pro řidiče, co je aktuálně čeká a na co se mají připravit. Vše se odehrává pod režijním dohledem ředitele zvukové výroby Rádia Impuls Hynka Nováčka. Jestliže má nějaké pochybnosti k mluvenému slovu Jana Rýdla, zastaví ho a upozorní ho na chybu (např. co se týče nesprávné artikulace, sykavek apod.) a vše se opakuje. Dopravní zprávy si Jan Rýdl samozřejmě musel dopředu připravit.

Ve studiu Rádia Impuls

Nakonec ještě namlouvá kampaň týkající se bezpečnosti na dálnicích: „Každý rok máme na dálnicích sraženo 45–60 světelných šipek, za posledních 15 let evidujeme zraněné a bohužel i usmrcené dálničáře, proto se snažíme řidičům říct, že dálnice není jenom beton nebo asfalt pro rychlou jízdu, ale jsou to lidi, kteří autostrádu právě pro řidiče udržují technicky bezpečnou, komfortní.“

S mistrem zvuku Hynkem Nováčkem

Další postup je následující: Hynek Nováček vše sestříhá, materiály opatří znělkou, kterou již dříve vytvořil. Příslušný moderátor to dostane hotové jako jednu z rubrik, které odbavuje. Takto připravené materiály se postupně v průběhu týdne odvysílají jako „Dopravní impulsy ŘSD“.

Nová Ves a Drysice

V 10:15 h opouštíme Rádio Impuls a jedeme do Nové Vsi (cca 15 km severovýchodně od Prahy) v okrese Praha-východ po D8 (exit 18), kde je Středisko údržby dálnic ŘSD. Sbírá totiž zkušenosti z dálnic, od lidí, kteří jsou s ní v bezprostředním kontaktu. Je třeba prodiskutovat kampaň na bezpečnost dělníků – dálničářů. „Také potřebuji znát stroje, co s nimi dělají, jaké druhy údržby provádějí… Když už o něčem mluvíte, musíte to poznat, seznámit se s tím. A to od stolu neuděláte,“ říká tiskový mluvčí.

Ve Středisku údržby dálnic ŘSD Nová Ves

11:05 h: odjezd na Moravu – do Drysic u Vyškova na dálnici D46, kde ŘSD odpoledne zahajuje přestavbu mimoúrovňové křižovatky.

Dálnice D8 se před Prahou zahušťuje. Kamiony jedoucí ze severu u Zdib již stojí v pravém pruhu v několikakilometrové koloně.

Na 14:30 h je naplánováno slavnostní zahájení stavby dálnice D46 MÚK Drysice. Akce, kterou moderuje Jan Rýdl, se koná u exitu 7 Drysice za velkého zájmu odborné i laické veřejnosti a médií. Začíná se přesně ve stanovenou dobu.

V Drysicích

„Předmětem stavby je kompletní modernizace mimoúrovňové dálniční křižovatky Drysice, jejíž parametry již nevyhovují aktuálním vysokým dopravním intenzitám a nárokům na bezpečnost provozu. V rámci stavby tak dojde zejména k vybourání stávajícího mostu, který je ve špatném stavu a k výstavbě mostu nového, který bude rozšířen. Zásadní je také doplnění odbočovacích a připojovacích pruhů, aby se zabránilo konfliktním situacím, ke kterým dochází při najíždění vozidel na dálnici. Zvlášť nebezpečná je aktuálně situace při nájezdu ve směru na Vyškov, kde není přes překážky řádně zajištěn bezpečný výhled,“ zdůvodnil potřebu kompletní přestavby křižovatky generální ředitel ŘSD Ing. Radek Mátl.

Slavnostní zahájení stavby MÚK Drysice – zleva: Ing. Radek Mátl – GŘ ŘSD ČR,
Ladislav Moťka, ředitel oblasti Olomouc – KARETA s.r.o., Ing. David Fiala – ředitel
Závodu Brno ŘSD ČRa Pavel Rozehnal – starosta města Drysice

V rámci stavby budou dále zrekonstruovány a zvýšeny dvě protihlukové stěny o celkové délce 486 metrů, které ochrání obyvatele Drysic před hlukem z dálnice. Dojde také k úpravě kanalizace a odvodnění, výstavbě opěrných a gabionových zdí a instalováno bude nové svislé i vodorovné dopravní značení. K předpokládanému zprovoznění stavby, jejíž cena je stanovena na 187 milionů Kč bez DPH, by mělo dojít v listopadu 2022.

Po slavnostním aktu následují rozhovory pro ČT a další média. Někteří zájemci si ještě obhlížejí rozsáhlé staveniště.

Ing. Radek Mátl při rozhovoru pro ČT
Ing. Jan Rýdl a ČT

Tiskový mluvčí asistuje generálnímu řediteli ŘSD. Je připravený okamžitě dodat či dohledat požadovanou informaci. Rovněž ochotně odpovídá na dotazy přítomných.

Ještě si projdu rozlehlé staveniště a pořídím několik snímků.

Je 16:45 h, opouštím Drysice.

Přestavba mimoúrovňové křižovatky v Drysicích

Cestou domů Jan Rýdl ještě po telefonu odpovídá na dotazy několika regionálních rádií, Frekvence 1 a ČTK a také stihne pomoci s domácím úkolem svému synovi. K rodině se vrací po 19. hodině.

Jaroslav Kňap

Zpomal, budeš rychlejší

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts