Hlavní stranaTechnologieInovace v ČD: Náhradní díly lze i vytisknout

Inovace v ČD: Náhradní díly lze i vytisknout

České dráhy začaly pro údržbu svých vozů testovat metodu 3D tisku. Slibují si od ní snížení nákladů na náhradní díly a zkrácení dodacích lhůt.

Takzvanou aditivní výrobou, při níž dochází k nanášení materiálu po vrstvách, se mají vytvářet zejména díly s dlouhou dodací lhůtou, díly dodávané jen jako součást většího celku anebo již nesehnatelné komponenty. 

„V úvodní fázi jsme vytipovali 55 různých dílů, které můžeme vyrábět sami prostřednictvím 3D tisku. Jedná se o různé menší plastové díly, matice, objímky, panty, mřížky a podobně, které se často dodávají pouze jako součást většího a dražšího celku. Vyhodnotili jsme si, že v těchto případech se dodání náhradního dílu k opravě zkrátí až o 52 dní a roční úspora jen u vybraných 13 součástek představuje ročně zhruba 800 000 Kč,“ zhodnotil novou metodu Jan Janoušek, ředitel projektové kanceláře, strategie a inovace.

Pro větší efektivnost chtějí ČD využívat 3D tisk skupinově i se svými dceřinými společnostmi, vytvořily i centrální digitální sklad datových podkladů pro jednotlivé komponenty. Všechny díly musí být schváleny konstrukční kanceláří, některé z nich i příslušnými akreditovanými osobami. 

Moderní technologie se zkouší v Praze a v Karlových Varech, v budoucnosti se rozšíří do dalších lokalit. V plánu je nejen rozšíření 3D tiskáren do devíti hlavních středisk údržby, ale také vyškolení příslušných odborníků a rozvoj dosavadní spolupráce s externími partnery, a to i ze zahraničí. Tam mají zkušenosti s 3D tiskem náhradních dílů například německé železnice DB nebo rakouské dráhy ÖBB.

Zdroj: Deutschebahn.com

Deutsche Bahn si aditivní výrobu pochvaluje již nějakou dobu. Vlaky se díky ní mohou rychleji vrátit na trať a prostoje jsou znatelně kratší. Vyrábí tak například nové opěrky pod hlavu, kola ventilátorů, náhradní díly pro kávovary nebo háčky na kabáty. Celkem 100 různých součástek, které procházejí pečlivou kontrolou a testy, např. únavové pevnosti. Německé dráhy jdou ale ještě dál – pomocí inovativního tisku produkují už i kovové komponenty. Vznikly tak například kovové štítky s Braillovým písmem, ukazující cestu nevidomým na zábradlí berlínského nádraží.     

České dráhy nejsou v Česku jediné, kdo se rozhodl využít výhod 3D tisku. Škoda Auto jej používá například při výrobě prototypů, nářadí a náhradních dílů nebo při zkouškách nových materiálů. Její největší 3D farma, tedy skupina deseti tiskáren, je umístěna ve svařovně hlavního závodu v Mladé Boleslavi – podívejte se ve videu. Tištěné díly se zakládají v databázi a lze je kdykoli dodatečně vytisknout. Za svou metodu 3D tisku získala automobilka ocenění Svazu průmyslu a dopravy.

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts