Hlavní stranaMěstská dopravaCo přinesl leden 2022 v dopravě

Co přinesl leden 2022 v dopravě

Letošní leden byl opravdu nabitý. Většina organizací bilancovala, zveřejňovala plány pro rok 2022 a čísla za rok 2021. Ta nejzajímavější z nich vám přinášíme, včetně tatranek na železnici.

 • České dráhy rozšířily ve svých vlacích nabídku občerstvení, kdy jej ve více dvou stovkách spojů nově nabízí formou ČD Minibaru přímo na místech cestujících. Vloni zkonzumovali cestující ve vlacích ČD 237 117 porcí kávy, 2,3 tuny croissantů nebo 1,1 tuny tatranek.
 • Dopravní podnik hl. m. Prahy začal 10. ledna v Letňanech s výstavbou infrastruktury pro plnohodnotnou trolejbusovou linku, první od roku 1954. Stavba potrvá 10 měsíců, zkušební provoz se plánuje na letošní říjen. Trolejbusová linka č. 58 má jezdit z Palmovky do Čakovic a část spojů až do Miškovic. Patnáct nových bateriových kloubových trolejbusů dodá společnost SOR Libchavy.
 • ŘSD vybrala zhotovitele opravy stavebně technologické části tunelu Jihlava, který je součástí silnice I/38 na obchvatu města. Tento jednotubusový dvoupruhový tunel délky 310 metrů s průjezdným profilem 4,8 m a podélným sklonem 4% byl uveden do provozu v roce 2004 a některé jeho technologické části jsou na konci životnosti. Opravy provede společnost Energovod CZ, a.s., která ze 7 uchazečů o zakázku předložila nejvýhodnější ekonomickou nabídku – 53 735 384,76 Kč bez DPH. Zahájení opravy má začít v dubnu 2022 a trva cca 8 týdnů.
 • 17. ledna se z autobusového terminálu Želivského vydal na první jízdu s cestujícími na lince č. 213 nový dvoupólový bateriový elektrobus Škoda E’CITY 36BB z dílny skupiny Škoda Transportation. Dopravní podnik hl. m. Prahy jej v rámci ověřovacího provozu bude nasazovat na linky č. 154, 213 a o víkendu také na linku č. 124. Praha je tak první město, kde tento nový český elektrobus začal jezdit. 
 • Dopravní podnik hl. m. Prahy dokončil v oblasti Pankrácké pláně geologický průzkum pro metro D. Výsledky ze všech čtyř lokalit potvrdily původní předpoklady, že geologické poměry v místě budoucí trasy metra D jsou složité, na většině míst tektonicky porušeny. V rámci geologického průzkumu vzniklo téměř půlkilometru průzkumných děl, které budou součástí budoucích traťových tunelů, stanic, výstupů z nich nebo přestupních chodeb. Náklady na geologický průzkum činily do konce roku 2021 celkem 1,82 miliard korun. 
 • Výstavba 2. části obchvatu Mělníka probíhá podle schváleného harmonogramu a práce po vánoční přestávce zahájily hned v 1. lednovém týdnu.
 • Ředitelství silnic a dálnic představilo výsledky Celostátního sčítání dopravy, které probíhá jednou za 5 let. , a to nejen na dálnicích a silnicích I. třídy v jeho správě, ale rovněž i na silnicích II. třídy a vybraných silnicích III. třídy a místních komunikacích některých statutárních měst. Z výsledků vyplývá, že došlo k celkovému nárůstu dopravních výkonů o cca 10 %, z toho na dálniční síti o 15 % a na silniční síti o 9 %. Z hlediska skupin vozidel došlo u těžkých vozidel k nárůstu o 16 % a u osobních vozidel o 9 %. Průměrná intenzita na dálnicích činí cca 30 700 voz/24h, na silnicích I. třídy 9 100 voz/24h, na silnicích II. třídy 2 900 voz/24h.
 • Nehod na železnici loni ubylo. Drážní inspekce zaznamenala 1138 mimořádných událostí, zemřelo 196 lidí, což je cca o 40 méně než vloni. 
 • Ministerstvo dopravy spustilo hned několik zajímavých projektů. Jedním z nich je Datová kostka na www.dataovozidelech.cz, kde každý řidič nalezne vybrané statistiky  a data z Registru silničních vozidel. Další novinkou je web kontrolatachometru.cz s údaji rz technických prohlídek anebo již pár týdnů běžící informace z Registru vozidel na Portálu občana.
 • Letos skončí platnost celkem 414 260 řidičských průkazů. Nejvíce ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezkém kraji. Nutná výměna ŘP se týká zejména řidičů nad 61 let.
 • Správa železnic uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí vysokorychlostních tratí Moravská brána I. a II. Zároveň budou připraveny podklady pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí. 
 • Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo po roce a čtvrt od vypsání tendru smlouvu se společností Metrostav Infrastructure na devítikilometrový úsek dálnice D3 Třebonín – Kaplice nádraží, a to za 1,878 miliardy korun.
 • V Česku v loňském roce zemřelo na silnicích 470 lidí, což je dle slov policejního prezidia druhý nejnižší počet mrtvých od roku 1961, výsledky jsou ale již druhý rok značně ovlivněny pandemickou situací.
 • ŘSD nechává znovu, po třiadvaceti letech od schválení trasy dálnice D52 nechává posoudit vliv této stavby na životní prostředí. Stavba již  kladné posouzení EIA získala v roce 2005, ale její projekt okrajem chráněné oblasti narazil na silný odpor.
 • Povodí Moravy zahájilo modernizaci rejd plavebních komor Baťova kanálu ve Vnorovech. Povodí chce postupně modernizovat rejdy všech jedenácti provozovaných plavebních komor, práce tak potrvají až do roku 2024 tak, aby neohrozily plynulý provoz v průběhu hlavních plavebních sezon.
 • Třebíč se má dočkat historicky prvního parkovacího domu, a to u tamní nemocnice. Část pozemků pro jeho výstavbu darovalo město, investorem bude Kraj Vysočina, čeká se na dodání projektové dokumentace. Časový plán výstavby prozatím není pevně stanoven.
 • České dráhy obdržely ocenění za Nejsledovanější digitální projekt v dopravě v roce 2021. Rekordních 30 milionů zhlédnutí a více než 100 tisíc odběratelů dokázal zaujmout obsah online platformy Pohled z vlaku, kterou pro České dráhy vyvinula a provozuje agentura Dialog Media. Rekordních výsledků nejen v českém, ale i evropském kontextu se podařilo dosáhnout bez jediné koruny vložené do propagace.
 • Podle statistik pražské letiště Václava Havla cestovalo vloni nejvíce pasažérů do Španělska, z měst do Amsterdamu. Letiště odbavilo bezmála 4,5 milionu cestujících, což je sice více než v roce 2020, ale stále mnohem méně než v době před pandemií. Na předpandmická čísla se podle vlastních odhadů vrátí nejdříve v roce 2026. Z dat Řízení letového provozu pokles letový provoz nad Českem vloni na 361 522 letů, což je asi o 18 tisíc méně než v roce 2020. 
 • VZLUSAT-2. Nejde o heslo do datové schránky, ale o novou českou minidružici, která odstartovala do vesmíru na palubě rakety Falcon 9. Má za úkol prověřovat nové technologie, od experimentálních kamer pro pozorování Země, radiační detektory až po systémy řízení polohy. Ještě letos by ji měly následovat další dvě její sestry.
 • Podle Státní plavební správy bude v jarních měsících zastaven provoz na plavební komoře Praha-Modřany a poté na malé plavební komoře Praha-Podbaba, a to z důvodu údržby technického zařízení.
 • Pražská energetika uvedla do provozu nejvýkonnější veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily, která se nachází na Praze 11, nedaleko nájezdu na dálnici D1, na parkovišti v ulici U Kunratického lesa 1801. Stanice umožňuje dobíjení výkonem 300 kW.
 • Na Švestkové dráze v Českém středohoří vyzkoušeli 20. ledna železničáři nový systém zvyšující bezpečnost provozu na regionálních tratích. Zařízení, které varuje strojvedoucího před srážkou s jiným vlakem by se mělo brzy objevit ve vybraných vozech. Systém založený na rádiové technologii je podle jeho tvůrců mobilní a ekonomicky výhodný.
 • Správa železnic zmodernizovala v roce 2021 186 přejezdů, z toho na 108 z nich došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. 
 • 70 let zahájení provozu trolejbusů si 22. ledna připomněl Pardubický dopravní podnik. První tamní trolejbusová linka jezdila od roku 1952 do Lázní Bohdaneč, v mírně obměněné trase jezdí dosud. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts