Hlavní stranaŽelezniceRekonstrukce mostu ve Vilémově u Šluknova si vyžádala nepřetržitou výluku

Rekonstrukce mostu ve Vilémově u Šluknova si vyžádala nepřetržitou výluku

Správa železnic letos dokončí rekonstrukci viaduktu přes Karolinino údolí ve Vilémově u Šluknova na trati Rumburk – Sebnitz. Ta začala loni na jaře, kvůli pandemii a zpoždění dodávek potřebného materiálu ze zahraničí se výměna ocelové konstrukce samotného mostu uskuteční až letos během 90denní výluky, která začala 18. dubna.

Most o sedmi mostních otvorech měří 217,3 m a pochází z roku 1904. V prvním a sedmém otvoru je kamenná klenbová konstrukce, ve druhém až šestém pak ocelová příhradová konstrukce. Nejvyšší výška mostu nad údolím je 34 metrů. Po 116 letech provozu se zejména jeho ocelové prvky dostaly na konec své životnosti. Proto Správa železnic přistoupila k rekonstrukci, aby trať mohla i nadále sloužit cestám za prací, do škol i na výlety. Nový most nijak nezmění krajinný ráz, bude ho tvořit ocelová příhradová svařovaná konstrukce ve stejném tvaru a v obdobných rozměrech, jako jsou ty stávající.

Výměna mostní konstrukce měla proběhnout už minulý rok, průběh stavebních prací ale negativně ovlivnila nepříznivá epidemická situace. Vzhledem ke zpoždění dodávek materiálů ze zahraničí, jako jsou ocelové plechy pro výrobu nové ocelové konstrukce či kalotová ložiska z Itálie, bylo nutné stavbu zakonzervovat a přesunout její dokončení do letošního roku. V loňském roce se provedla například sanace základů pilířů či všech kamenných částí mostu. Po osazení nové mostní konstrukce se v nezbytně nutném rozsahu vymění železniční svršek a železniční spodek na obou předpolích mostu. Samotná výměna mostu proběhne během nepřetržité výluky, která skončí v polovině července.

Vilémovský viadukt. Foto: Správa železnic

Pro výměnu jednotlivých mostních polí budou na upravené úložné prahy pilířů postaveny portály. Pomocí těchto věží bude proveden zdvih a spouštění jednotlivých částí staré i nové ocelové konstrukce. Stará konstrukce bude pomocí hydraulických válců osazených na portálech svisle zvednuta z uložení nad úroveň koleje a pomocí přepravních podvozků odvezena. Poté bude na portál zavěšena nová ocelová konstrukce, která bude podélně posunuta na místo uložení, kde bude spuštěna na ložiska.

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts