Společným úsilím se Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážním dopravcům podařilo dotáhnout do úspěšného konce změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela zákona odstraňuje rozpor v aktuálním přístupu státu k provozování elektrických trakcí a jeho závazkem na snižování emisí oxidu uhličitého. Sněmovna tento zákon včera schválila i ve třetím, tedy závěrečném čtení.
Podle SDP ČR je to hlavně vítězství zdravého rozumu a důležitá podpora další modernizace a ekologizace vozových parků. Rozhodnutí poslanců uvítali všichni provozovatelé vozidel na elektřinu, dopravní podniky i železniční dopravci. „Je to pro nás silný společenský signál. Vnímáme pozitivně, že náš návrh měl podporu napříč politickými stranami. V našich očích je to poprvé, kdy poslanecká sněmovna podpořila veřejnou dopravu a tím i veřejný zájem. Toto rozhodnutí vidíme jako rozhodnutí principiální. Samozřejmě chápeme, že půjde o výdaj ze státního rozpočtu, který ale bude mít i vyšší smysl: podporu ekologického chování dopravních podniků v ČR,“ říká Tomáš Pelikán, předseda SDP ČR.
Předkladatelem klíčového pozměňovacího návrhu byl místopředseda Hospodářského výboru Martin Kolovratník, který dodává: „Veřejná doprava je celospolečenské téma. Dýchají přece i ti, kteří MHD nejezdí. Motivovat dopravce, aby nebyli pokutováni za své ekologické chování, vnímám jako zásadní veřejný zájem.“
V souhrnu za všechny dopravní podniky tvoří dopravní výkon elektrických trakcí více než polovinu vozových kilometrů. Některá města v České republice jsou na tom ještě lépe a patří mezi nejekologičtější městské dopravní systémy v Evropě. Například v Plzni dvě třetiny dopravních výkonů zajišťují tramvaje a trolejbusy, které nezatěžují životní prostředí města škodlivinami. Z hlediska počtu přepravených cestujících je význam elektrické trakce ještě zásadnější – v místových kilometrech je dnes téměř 70 % výkonů prováděno v elektrické trakci. Pro další rozvoj elektrické dopravy s významným zapojením elektrobusů mají navíc dopravci zpracovány další koncepční materiály.