Home Ing. Josef SchrötterSPRÁVNÍ RADA

Ing. Josef Schrötter


Narodil jsem se ve Šternberku na Moravě v rodině železničáře. Většinu života jsem pracoval na železnici. Vyučil se elektromechanikem sdělovacích a zabezpečovacích zařízení. Dálkově vystudoval Střední průmyslovou školu – obor sdělovací a zabezpečovací techniky v dopravě, Vysokou školu dopravní v Žilině a pražský Bankovní institut Praha.

Působil jsem ve Střední dráze, kde jsem prošel řadou funkcí a v roce 1986 jsem začal pracovat na Federálním ministerstvu dopravy, pak na Ústředním ředitelství ČSD a posléze na Generálním ředitelství Českých drah. Od roku 1993 do roku 2000 jsem pracoval na Centrále Komerční banky na odboru expertizy. V roce 2000 jsem byl v rámci výběrového řízení vybrán na Generálním ředitelství ČD, s. o. do funkce ředitele Odboru financování. Zajišťoval jsem úvěry na budování tranzitních koridorů, radiových sítí a na nákup vlakových souprav pro ČD. Zajišťoval jsem také konsorcionální úvěr, pro nákup vlaků Pendolino. V roce 2004, jsem začal pracovat ve společnosti AŽD Praha s. r. o. (Automatizace železniční dopravy) ve funkci náměstka obchodního ředitele. V roce 2004 jsem vedl skupinu techniků pro vývoj kompenzátorů pro vlaky Pendolino, aby nerušily zpětným trakčním proudem zabezpečovací systémy. Nyní jsem v penzi a bydlím v obci Dřetovice u Kladna.

Jsem členem České vědeckotechnické společnosti spojů, odborná pobočka Sdělovací a zabezpečovací techniky a v jejím výboru. Publikuji v železničářských periodicích jako například Nová železniční technika (NŽT), kterou jsem v roce 1993 spolu s Ing. Mojmírem Krejčiříkem zakládal. Dále pak Reportér, Zájmy strojvůdce a Železničář. Zakládal jsem Muzejní expozici sdělovací a zabezpečovací techniky, která se nyní nachází v Hradci Králové, a jsem členem Muzejní rady. Píšu populárně naučné knihy o železnici a ilustrace mi dělá železničář Bohuslav Fultner a jednu knihu jsem udělal s malířem Jiřím Boudou, mým starším přítelem. Celkem již přišlo na trh osm takových knih a jedna odborná publikace. V roce 2019 jsem byl SŽDC vyhodnocen uznáním jako „Významná osobnost železniční infrastruktury“.

Mým koníčkem je alternativní medicína a psychotronika, v nichž se pohybuji více jak 30 let. Také jsem napsal o této problematice šest knih. V roce 1993 jsem byl v USA na VIII. kongresu pro výzkum psychotroniky, kde jsem přednesl přednášku „ Vliv geopatogenních zón na bezpečnost dopravy“.


Jít zpátky