Hlavní stranaŽelezniceProč nesmíme na železničním přejezdu vjíždět na přejezd po zvednutí závorových břeven,...

Proč nesmíme na železničním přejezdu vjíždět na přejezd po zvednutí závorových břeven, když ještě blikají červená světla?

Automatická železniční přejezdová zabezpečovací zařízení jsou ovládána prostřednictvím kolejových obvodů nebo počítačů náprav.

Každé zařízení má v koleji přibližovací úsek, kterým se spouští výstraha na přejezdu a začne probíhat tzv. předzváněcí doba než se spustí závorová břevna. Tato předzváněcí doba slouží k tomu, aby nejdelší a nejpomalejší silniční vozidlo opustilo bezpečně přejezd a je závislá také na traťové rychlosti úseku tratě na kterém, se přejezd nachází.

Druhým úsekem je anulační úsek na přejezdu, který je dnes prakticky nahrazen elektronickým bodovým systémem. Součástí přejezdu je také vzdalovací úsek, ve kterém je kontrolováno, že vlak nebo drážní vozidlo ho zcela opustilo. Tato kontrola se provádí proto, že kdyby vlak zůstal stát z nějakých důvodů v tomto úseku, tak je zde nebezpečí, že by se mohl začít vracet opačným směrem a proto po stanovené anulační době je uvedena na přejezdu opět výstraha, protože anulační úsek slouží také jako přibližovací úsek při jízdě vlaku obráceným směrem. Pokud je vlak ve vzdalovacím úseku, nesvítí na přejezdu pozitivní signalizace (blikající bílé světlo).

Na dvoukolejných tratích, kde je přejezd opatřen závorami, je nutné skutečně počkat, až po zvednutí závorových břeven přestanou blikat i červená světla. Může totiž dojít k situaci, že po druhé koleji přijíždí vlak, který se již nachází v přibližovacím obvodu a probíhá pro něj předzváněcí doba, tak když vjedete na přejezd, může vzápětí dojít ke sklopení závor, poněvadž druhý vlak se již blíží k přejezdu. Druhý vlak nevidíte, poněvadž ho většinou zakrývá projetý vlak. Důležitou roli zde hrají také dokonalé rozhledové poměry pro silniční vozidla.

Ing. Josef Schrötter

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts