Hlavní stranaMěstská dopravaDPP rekonstruuje tramvajovou trať ...

DPP rekonstruuje tramvajovou trať v ulicích Táborská a Na Pankráci

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začal rekonstruovat tramvajovou trať v ulicích Táborská a Na Pankráci, která pochází ještě z druhé poloviny 80. let. Práce potrvají do pátku 4. června 2021 a DPP v rámci nich např. přesune stávající zastávku Pražského povstání blíže ke stanici metra nebo vybuduje novou, která dostane jméno Kotorská. Proto bude během stavby obousměrně přerušen tramvajový provoz v úseku Náměstí Bratří Synků – Vozovna Pankrác. DPP zavede pro cestující náhradní autobusovou dopravu X18 a X93 a současně odkloní trasu pravidelné autobusové linky 193. Tramvaje se na zrekonstruovanou trať vrátí v pátek 4. června 2021 v noci.

První etapu rekonstrukce tramvajové tratě v oblasti Pankráce a Nuslí, konkrétně od vozovny Pankrác po křižovatku ulic Na Veselí a Na Pankráci DPP zrealizoval loni na podzim. Nyní navázal druhou etapou prací, během které zrekonstruuje tramvajovou trať v úseku od křižovatky ulic Na Veselí a Na Pankráci po křižovatku Vladimírovy a Nuselské ulice. V rámci rekonstrukce DPP vymění 5,5 km kolejnic, příslušnou část kolejového trojúhelníku v křižovatce Vladimírovy a Nuselské ulice, 300 m2 dlažby a odstraní více než 1500 velkoplošných panelů. Výluky DPP využije také k dokončení opravy samotné smyčky u vozovny Pankrác.

Součástí této stavby bude také posun stávajících tramvajových zastávek Pražského povstání přímo ke stejnojmenné stanici metra. Díky této úpravě se zlepší přestupní vazba mezi metrem a tramvajovými spoji. Nově bude zastávka v obou směrech umístěna na náměstí Hrdinů mezi světelnými křižovatkami ulic Na Pankráci/Děkanská vinice I a Na Pankráci/Táborská/Lomnického, na úrovni Informačního centra MČ Praha 4. Z obou konců zastávek budou vést přechody pro chodce. Kromě toho DPP vybuduje za křižovatkou ulic Na Pankráci a Na Veselí ve směru do centra novou vstřícnou zastávku Kotorská.

„Trať v ulicích Na Pankráci a v Táborské pochází ještě z roku 1985, část z roku 1986, a je nezbytné ji kompletně zrekonstruovat. Místo současných velkoplošných panelů bude nová trať na betonové desce s pružným upevněním kolejnic a asfaltovým povrchem. Použijeme stejnou technologii jako např. v první etapě nebo při rekonstrukci tratí v Nuselské či Nádražní ulici. Dojde tím ke snížení hluku a vibrací z tramvajového provozu, výrazně se zlepší technický stav tratí, což přinese plynulejší jízdu bez současných omezení rychlostí. V rekonstruovaném úseku upravíme i všechny zastávky, budou mít bezbariérový přístup, doplníme do nich přístřešky. Výjimkou je zastávka Nuselská radnice z centra, kde budou úpravy provedeny později v koordinaci na navazující stavební práce v jejím okolí. Další podstatnou a pozitivní zprávou je, že po dokončení rekonstrukce dojde v oblasti ke zvýšení plynulosti MHD díky položení tvarovek kolem tramvajové tratě a zavedením preference na světelných křižovatkách,“ řekl Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch.

Změny tras tramvajových linek

Linka 18 je ve směru od Nádraží Podbaba ze zastávky Divadlo Na Fidlovačce odkloněna přes zastávku Otakarova do zastávky Náměstí Bratří Synků (výstupní zastávka je v ulici Na Zámecké, nástupní zastávka je v obratišti tramvají). Linka 93 je ve směru od Sídliště Ďáblice zkrácena do zastávky Náměstí Bratří Synků (výstupní zastávka je v ulici Na Zámecké, nástupní zastávka je v obratišti tramvají). V denním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava X18 v trase Náměstí Bratří Synků – Palouček – Náměstí Bratří Synků.

Zastávky linky X18

Náměstí Bratří Synků (nástupní): na náměstí Bratří Synků, v zastávce tramvají v obratišti Závišova: v ulici Boleslavova, přibližně 20 m za křižovatkou s ulicí Ctiborova Na Vítězné pláni: v ulici Petra Rezka, přibližně 25 m za křižovatkou s ulicí Na Vítězné pláni Palouček: v ulici Pod Sokolovnou, přibližně 20 m za křižovatkou s ulicí Táborská Nuselská radnice: na náměstí Generála Kutlvašra, přibližně 35 m za křižovatkou s ulicí Pod Sokolovnou Horky: v ulici Svatoslavova, přibližně 20 m za křižovatkou s ulicí V Podluží Náměstí Bratří Synků (výstupní): na náměstí Bratří Synků přibližně 30 m za křižovatkou s ulicí Čestmírova V nočním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava X93 v trase Náměstí Bratří Synků – Pankrác.

Zastávky linky X93

směr Pankrác: Náměstí Bratří Synků (nástupní): v ulici Na Zámecké, v zastávce tramvají Horky: v ulici Nuselská, v zastávce tramvají Jezerka: v ulici Na Jezerce, v zastávce autobusové linky 188 Sdružení: v ulici Sdružení, v zastávce autobusové linky 188 Pankrác (výstupní): v ulici Hvězdova, v zastávce autobusové linky 188

směr Náměstí Bratří Synků: Pankrác (nástupní): v ulici Hvězdova, v zastávce autobusové linky 188 Sdružení: v ulici Sdružení, v zastávce autobusové linky 188 Jezerka: v ulici Na Jezerce, v zastávce autobusové linky 188      Horky: v ulici Nuselská, v zastávce tramvají Náměstí Bratří Synků (výstupní): na náměstí Bratří Synků, v zastávce tramvají společně s autobusovou linkou 193 Náhradní denní spojení v úseku Náměstí Bratří Synků – Pankrác zajistí odkloněná linka 193.

Změna trasy autobusové linky

Linka 193 je v úseku Náměstí Bratří Synků – Pankrác vedena obousměrně po odklonové trase přes zastávky Horky, Jezerka a Sdružení. Zastávka Horky je v obou směrech v zastávce tramvají. Zastávky Jezerka a Sdružení v pravidelných autobusových zastávkách. Ruší se zastávky (v obou směrech): Nuselská radnice, Palouček a Pražského povstání.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts