Hlavní stranaSilniční dopravaJasně se ukazuje trend digitalizace produktů

Jasně se ukazuje trend digitalizace produktů

Tomáš Hebelka, MSc je generálním ředitelem Státní tiskárny cenin, podniku s dlouholetou tradicí, který nabízí svým zákazníkům výrobu estetických a vysoce kvalitních cenin v provozu vybaveném nejmodernějšími technologiemi a bezpečnostními systémy. Položili jsme mu několik otázek ohledně vývoje technologicky vyspělých produktů a také bezpečnosti.

Klasické dálniční známky končí, jaké další projekty připravujete v oblasti dopravy?

Tisk dálničních známek pro nás byl zajímavý hlavně z pohledu technologie. Byl to hned po cestovním pasu nejsložitější produkt, který jsme vyráběli. Je to kombinace tisku na fólii i na papír, mix hned několika ochranných prvků a perforace. Mrzí nás, že dálniční známky skončily, ale digitalizaci nezastavíme. A ani nechceme, sami už se pouštíme do vývoje. Loni jsme založili nový digitální úsek a ten má za úkol vývoj aplikace e-Dokladovky, tedy digitálních dokladů v mobilu, například řidičského nebo občanského průkazu, ale i jiných. Další rozvoj čeká i systém pro ochranu trhu a spotřebitele. Dnes spočívá ve sledování pohybu tabákových výrobků na trhu a do budoucna by se mohl rozšířit i na další komodity, třeba maso, hnojiva…

Mě zajímají ty řidičské průkazy. Řešili jsme svého času na ministerstvu, že nemají moc dobré zabezpečení…

To je pravda, proto jsme nedávno posilovali bezpečnost druhé strany řidičského průkazu. Dlouho se už řidičský průkaz neinovoval, a potřebuje změnu. Jsem přesvědčený, že by lidé měli mít možnost využít kromě plastové kartičky i verzi v mobilním telefonu. Když jsme představovali prototyp e-Dokladovky, byl její součástí i řidičský průkaz. Vyzkoušeli jsme si tady nejmodernější bezpečnostní technologie schválené Evropskou unií a tuto cestu jsme si nechali potvrdit Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost. Potěšilo mě, že celý systém je i podle nich zcela bezpečný. Stát by se měl touto cestou určitě vydat. Nejen v případě řidičáku, ale i u ostatních dokladů, abychom s sebou nemuseli nosit plnou peněženku karet a mohli jsme si vybrat i mobilní variantu dokladů. Třeba technického průkazu.

Viděl jsem, že na Slovensku mají technické průkazy jako malou plastovou kartičku…

Ano, dokonce mají velký i malý techničák v jednom. Na jedné kartě velikosti řidičského průkazu. Samotná kartička je malým technickým průkazem a na jejím čipu je nahraný ten velký. Začínáme teď jednat s Ministerstvem dopravy, které už projevilo o tuto inovaci zájem. Myslím, že hned dalším krokem by mohlo být digitální dvojče technického průkazu v mobilu.

Nebyli jste to vy, kdo rozjel digitální tachograf druhé generace?

Byli a jsme na to patřičně hrdí, protože celá Evropa od nás pak opisovala. Někdy se na digitální tachografy trochu neprávem zapomíná, přitom je to rozhodující nosič informací při řešení dopravních nehod kamionů nebo autobusů. Navrhovali jsme podobné řešení i pro železnici, které by hlídalo strojvedoucí, aby nepřekračovali souhrnnou dobu, kdy mohou řídit vlak způsobem, že část dne jezdí u jednoho dopravce a část u druhého. Takový krok by určitě zvýšil bezpečnost na dráze, o které se hlavně v minulém roce hodně diskutovalo.

S bezpečností souvisí i rostoucí počet dronů nad našimi hlavami a řeší se jejich registrace.

Je to tak. Dali jsme hlavy dohromady a přemýšlíme nad něčím jako espézetkou pro drony. Máme první návrhy, jak by vůbec celá registrace dronů mohla fungovat a chceme je předložit ministerstvu. Drony vnímáme jako velké bezpečnostní riziko. Mohou se stát snadnou zbraní, a proto je nutné evidovat a znát jejich majitele.

Jaké jsou obdobné tiskárny v zahraničí? Mohl byste uvést příklady? Mají ještě jiné agendy? Nějaké např. navíc?

Obdobně jako ČR mají i ostatní evropské státy své tiskárny. Sledujeme, jaké produkty vyrábějí a jaké služby poskytují. Jasně se ukazuje trend digitalizace produktů, zejména v osobních dokladech. Takže naše uvažování, směřování STC je dle mého názoru správné. Co se týká organizačního zakotvení tiskáren, např. ve Francii existuje zákon o státní tiskárně, který definuje, co konkrétně tiskárna pro stát zajišťuje a každý rok se aktualizuje vyhláška seznamu produktů, které chtějí jednotlivá ministerstva a další státní instituce v daném roce tisknout. Státy si uvědomují, že osobní doklady a jiné ceniny musí být pod kontrolou státu zejména z bezpečnostních důvodů a ochrany obyvatel. Vidím tuto cestu v ČR jako průchozí, mnohým ministerstvům by se v administrativních činnostech se zadáváním veřejných zakázek v této oblasti hodně ulevilo. Dále vidíme, že statní tiskárny majetkově vstupují do společných podniků se soukromými tiskárnami za účelem získání zahraničních zakázek. Jedná se o oboustranně výhodný akt, kdy státní tiskárna přináší do vztahu stabilitu a kredibilitu pro zahraničního partnera a soukromý subjekt zase efektivitu obchodních procesů a využití místních poboček pro navázání obchodních kontaktů a vyřizování administrativy kolem tamních vyhlášených výběrových řízení. Minulý rok jsme se pokoušeli získat zahraniční zakázky, ale bez výše popsaného jsme byli hodně limitovaní a konkurence byla vždy úspěšnější.

Vladimír Kremlík

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts