Hlavní stranaSilniční dopravaPatrik Nacher: Zelený pohled na život, kdy řidiči automobilů se berou jako...

Patrik Nacher: Zelený pohled na život, kdy řidiči automobilů se berou jako nepřátelé lidstva, mi není blízký

Ekonom a mediální poradce Patrik Nacher (46) ve volbách 2017 získal křeslo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky jako nestraník za hnutí ANO. Od roku 2014 je zastupitelem hlavního města Prahy. Známým se stal především jako bojovník proti různým bankovním poplatkům. Pořádá veřejnou anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek, jejíž 14. ročník byl vyhlášen letos v dubnu, a to s jednou novinkou: nově budou moci lidé hlasovat o nejabsurdnější bankovní postup. O výsledcích rozhodnou sami čtenáři na stránkách bankovnipoplatky.cz.

„I tato anketa způsobila, že bankovní poplatky klesají. Anketa nemá za cíl na někoho primárně negativně útočit. Má upozornit na problematiku cen, bankovních služeb a má lidi vtáhnout do této problematiky. Kromě toho, že budou hlasovat, jde o to, aby se podívali na svůj výpis účtu, sazebníky, aby si zvolili nějakou levnější alternativu apod. Jsem rád, že banky jsou vstřícnější ke svým klientům a ochotně mění sazebníky,“ říká Patrik Nacher.

Je autorem knih: „Konec finančních negramotů v Čechách“ a „Šílenosti doby korektní“.

Pražský magistrát navrhl úpravy dopravního režimu v oblasti Smetanova nábřeží a Malé Strany, čímž se značně omezila průjezdnost historickou částí metropole. Myslíte si, že to je rozumné řešení? 

Zásadně jsem proti tomu. Zelený pohled na život, kdy řidiči automobilů se berou jako nepřátelé lidstva, mi není blízký. Notabene v této chvíli, kdy není alternativní vnitřní ani vnější obchvat, když zavřu nějakou ulici nebo ji ucpu, tak to logicky vyhřezne na jiném místě. A samozřejmě to poškodí obyvatele jiné části – v tomto případě nejvíce Prahu 2 a Prahu 5. Nelze se divit tomu, že dvojka a pětka proti tomu protestují. Současná koalice by se měla věnovat co nejrychlejšímu dokončení vnitřního obchvatu a teprve pak dělat takové pokusy.

Vnější pražský okruh má mít po dokončení 83 km. Stále zbývá dostavět cca 40 km dálnice v severní části. Kdy podle vás je reálné jeho zprovoznění?

To je těžké odhadovat. I na tu část, která vede kolem Říčan a napojuje D1 za štěrboholskou radiálou, což je asi jedenáctikilometrový úsek, bylo prý zapotřebí, jestli si to dobře pamatuji, 220 razítek. To poslední se týkalo nějakých stromů a řešil to městský úřad v Říčanech.

Říkám, že tady něco stavět, to je opravdový porod. Vždy, když něco projednáváme, tak mi to připomene jeden díl seriálu Jistě, pane ministře, kdy sir Humphrey Appleby  říká, že postavit klášter ve 13. století s tehdejší technikou je rychlejší než postavit bytový dům ve 20. století se současnou technikou právě kvůli všem těm věcem kolem, což se tady ukazuje jako pravdivé. Několikrát jsme změnili legislativu u liniových staveb a u zrychlení prioritních staveb, kam patří obchvaty, dálnice a podobně. To je ta slavná 416, dokonce byla tato norma vyhlášena zákonem roku. Vzpomínám si, jak jsem před dvěma lety přebíral cenu. Jenom doufám, že se to nějak zobrazí a že samotná výstavba se zrychlí, aby normy, které schvalujeme, měly nějaký užitek.

Na každé politické reprezentaci je poznat, jaké má priority. Jestliže je má a není to jen na papíře anebo se jedná pouze o verbální cvičení. Je snadno poznat, že s některými věcmi politici v koalici, která má většinu, skutečně pohnout chtějí, nebo nechtějí. Tam, kde je vůle a kde se chce, je vidět, že se to pohne dopředu. Tam, kde zaznívají jen prázdné fráze a floskule, se po čase ukáže, že se to v praxi nikam nepohne. Občané si pak mohou být jisti, že politici pro daný problém nedělají maximum.

Patrik Nacher

Z doby poměrně nedávné mě zaujala jedna zpráva. Ve středu 21. dubna se obyvatelům poblíž Karlova mostu naskytla neobvyklá podívaná: po historické památce se proháněla formule. Praha 1 obdržela za pronájem 250 000 Kč, další peníze zaplatili filmaři městu Praha. Dle vašeho soudu je to v pořádku?

Od samého počátku jsem tento počin kritizoval. Vnímám to a doufám, že když už se ta formule tam proháněla, jako reklamu na Prahu. Na straně druhé jsou významná rizika z toho vyplývající, je zřejmé a logické, že památky tohoto typu musíme extrémně citlivě chránit. Nepouštíme tam ani lidi na kolech. Je to zvláštní. Úřady jsou přecitlivělé na veškeré změny a drobnosti v historickém jádru města, kdy tam pomalu nemůžete sami vyměnit ani kliku od dveří a najednou se prohání formule 1 po Karlově mostě. Vedení Prahy se vyjádřilo k tomuto záměru prý negativně, a tak se pořadatelé obrátili na Prahu 1, která nakonec dala zelenou. Považuji to za precedens.

16. dubna poslanci schválili zastavení dlouholetých bezvýchodných exekucí. Někteří se k tomu vyjadřují kriticky, že se jedná jen o kosmetickou úpravu…

S tvrzením, že se jedná pouze o kosmetickou úpravu, bytostně nesouhlasím. Kdo to tvrdí, patrně sleduje svoje subjektivní zájmy anebo v tom sále neseděl, když se to schvalovalo. Každý, kdo tento problém alespoň trošičku objektivně sleduje, musí uznat, že tyto změny jsou největší za posledních 20 let. Je tam zastavování marných exekucí, možnost ukončit exekuci zaplacením jen jistiny u veřejnoprávních institucí, dále zlidštění mobiliárních exekucí tak, aby se nestaly nástrojem nátlaku, mění se pořadí splácení, kdy se nejprve začne jistinou, což je správně. Je tam celá řada dalších opatření. No a dříve jsme schválili zrušení dětských exekucí, vznik institutu chráněného účtu. V kontextu toho všeho je to velký posun ke kultivaci toho prostředí.

Jaroslav Kňap

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts