Hlavní stranazahraničíAŽD zabezpečuje polské železnice

AŽD zabezpečuje polské železnice

AŽD Praha uzavřelo v listopadu 2021 nový přeshraniční kontrakt na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Glincz – Kartuzy v Polsku. Hodnota kontraktu činí 46,5 mil. zł (cca 256 mil. Kč).

Společnost Automatizace železniční dopravy není u našich severních sousedů neznámá, jde již o pátou zakázku v Polsku, tentokrát v roli subdodavatele místní stavební společnosti.

V nové zakázce se AŽD bude podílet na dodání digitálního stavědla typu ESA 44 pro dvě železniční stanice včetně vybavení centra dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení pro traťový úsek v délce 10 kilometrů. 

V předchozích kontraktech, které byly uzavřeny s PKP PLK (provozovatel polské státní železniční sítě) a spolufinancovány z EU, se zavazuje AŽD postupně dodat zabezpečovací technologie pro celou 250kilometrovou trať z Poznaně do Štětína. Jde o mimořádný úspěch a zasloužené uznání pro českou firmu. „Zabezpečení tratě z Poznaně do Štětína je pro naši společnost strategickou zakázkou. Jde totiž o první instalaci českých technologií na polské infrastruktuře, na níž chceme ukázat, že umíme vyvíjet, vyrábět a instalovat velmi kvalitní produkty, které snesou srovnání se zahraničními konkurenty,“ říká generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Část kontraktů již byla pražskou společností splněna v roce 2020. Došlo k aktivaci staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL pro železniční stanice Kiekrz, Rokietnica a Szamotuły a železniční zastávku Poznań Wola, včetně mezistaničního úseku vybaveného integrovaným traťovým zabezpečovacím zařízením typu ITZZ. Instalovala také na 50 kilometrech tratě další produkty, jako jsou návěstidla typu AŽD 70-PL a elektromotorické přestavníky typu EP 600 sloužící k přestavování výhybek. Všechny prvky zajišťující bezpečnost provozované železniční dopravní cesty získaly schválení od místního drážního úřadu UTK.

AŽD uspěla před časem i ve výběrovém řízení na dodávku traťového zabezpečovacího zařízení na železniční trati Terespol – Brest mezi Polskem a Běloruskem. Jde o poměrně složitou zakázku, kdy musí do poloviny roku 2023 dodat zabezpečení 12 kilometrů dlouhé trati protínající státní hranici. Tratě jsou navíc dvou rozchodů, tedy evropského 1 435 mm a ruského, širokého 1 520 mm, částečně v kolejových splítkách (úsek železniční trati, kde dochází k průniku průjezdného profilu dvou kolejí, výjimečně i více).

„Přijímáme každou další získanou zakázku v Polsku s velkou pokorou a s vědomím, že bude vyžadovat značné úsilí našich pracovníků. Další uzavřený významný kontrakt je oceněním doposud odvedené práce společnosti AŽD u našich severních sousedů a my si této důvěry velmi vážíme,“ uzavírá Zdeněk Chrdle.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Realizace a provoz ETCS vyžaduje spolupráci všech

Dne 12. září 2023 se opět sešli železniční odborníci na Novotného lávce na semináři „ ETCS – výhradní provoz“, který pořádala odborná pobočka Sdělovací...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts