Domů Železnice Rekordy, zajímavosti a kuriozity o železnice přibližuje nová kniha

Rekordy, zajímavosti a kuriozity o železnice přibližuje nová kniha

Nová kniha z pera autora Josefa Schröttera vyšla 9. listopadu a mapuje vývoj železnice se zaměřením na všechna pověstná „nej“ – např. které společnosti začaly stavět první tratě, kdy se objevila první jízdenka, který stát má nejvíce elektrizovaných tratí, který vlak je nejrychlejší nebo jaká je nejvýše položená stanice na světě.

Už sedmou knihu autorské dvojice Josefa Schröttera a Bohuslava Fultnera o železnici vydalo 9. listopadu nakladatelství Cpress. Autoři v ní slibují informace, rekordy, zajímavosti i kuriozity – od železničního pravěku až po současnost.

„Železnice je svět plný jedinečných technických řešení, rekordů, kuriozit a někdy i
nešťastných náhod a neštěstí. Kniha však ani v nejmenším není pouhým seznamem zajímavostí, naopak. Jasnou a zajímavou formou představuje světovou železnici takovou, jaká byla a jaká je nyní, popisuje nakladatelství.

Jedná se o již sedmý titul železničního experta Josefa Schröttera. Ten v minulosti publikoval také knihy Železniční nehody, řízení a zabezpečení dopravy, Železnicí kolem světa, Svět lokomotiv, Železnice v srdci Evropy nebo Svět rychlých vlaků. I tentokrát knihu doplňují ilustrace Bohuslava Fultnera.

Publikace je podle nakladatelství Cpress určena všem fanouškům železniční dopravy, kteří vědí, že „nejkrásnější pohled na svět je z okna jedoucího vlaku“. Kniha je k dostání u všech knihkupců nebo v eshop@albatrosmedia.cz a www.albatrosmedia.cz.

Aktuálně

Kalendář SIRDO

Dáváme k dispozici ke stažení 1. nástěnný kalendář SIRDO, ve kterém se představují nejen členové správní rady, ale i někteří dopravní experti a naši spolupracovníci.

Podcasty

Ing. Tomáš TóTh: ČD Cargo je v dobré kondici

Největší český železniční dopravce ČD Cargo, a.s., který v roce 2019 přepravil 65 milionů tun zboží, náleží mezi pět největších železničních dopravců v rámci členských zemí EU. Nabízí přepravu široké škály zboží od surovin po výrobky s vysokou přidanou hodnotou, dále přepravu kontejnerů, mimořádných zásilek, pronájem železničních vozů, vlečkové a další služby. Jak se daří v současné nelehké době této společnosti? O rozhovor jsme požádali předsedu představenstva Ing. Tomáše Tótha.

Testy s automatickým systémem jízdy ve Wallisu

Od 19. října 2020 se konají mezi Sionem a Sierre ve Švýcarsku zřejmě v celosvětovém měřítku první testovací jízdy s nákladním vlakem v automatickém jízdním režimu (ATO over ETCS; Automatic Train Operation) v modusu GoA2. GoA2 znamená poloautomatický vlakový provoz, při kterém je strojvedoucí na svém stanovišti přítomen a v případě potřeby může zasáhnout do ovládání a tím i do kontroly nad vlakem, stejně jak je tomu u německého automatického ovládaní jízdy a brzdění (AFB).
Podcasty na Spotify Apple podcasts