Hlavní stranaŽelezniceVýluky na hlavním koridoru změní od ...

Výluky na hlavním koridoru změní od 6. dubna jízdní řády dálkových i regionálních vlaků ČD

Od úterý 6. dubna 2021 začnou v souvislosti s rozsáhlou výlukovou činností Správy železnic v úseku Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, modernizací úseku Poříčany – Velim a pardubického železničního uzlu platit výrazné změny v jízdních řádech dálkových i regionálních vlaků Českých drah na páteřních linkách z Prahy na severní i jižní Moravu a na přípojných tratích zejména v Pardubickém kraji. Hlavní změnou bude přesměrování většiny vlaků linky Ex 3 railjet a EuroCity Metropolitan / Hungaria v úseku mezi Prahou a Brnem po trati přes Havlíčkův Brod a také časové posuny u vlaků SuperCity, spojů linek Ex1, Ex2, R18 a R19 na linkách z Prahy na Ostravsko, Valašsko, Slovácko a přes Českou Třebovou do Brna. Hlavní fáze výluk na Orlickoústecku začne 4. května, od tohoto data budou všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou nahrazené autobusy. Upravené jízdní řády budou platit až do konce jízdního řádu 2021, výlukové práce ale budou pokračovat i v následujícím období.

Budou i nadále až do odvolání platit souběžná omezení vlaků v souvislosti s pandemií covid-19. Stále tak např. platí, že nepojede většina vlaků SC Pendolino a IC mezi Prahou a Ostravskem. Aktuální jízdní řády proto doporučujeme vždy ověřit ve vyhledávačích spojení či v mobilní aplikaci Můj vlak, do kterých jsou již nové jízdní řády zapracované. Za možné komplikace způsobené úpravou jízdních řádů se cestujícím omlouváme.

„Úsek mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí je jedním z mála míst na klíčové trati mezi Prahou a severní i jižní Moravou, které v uplynulých desetiletích neprošlo žádnou zásadní modernizací. Přestože budou stavební práce Správy železnic v následujících dvou letech znamenat pro cestující určité nepohodlí, přínos celého projektu považujeme za nesporný,“ říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod a doplňuje: „K nejmarkantnějším změnám v souvislosti s výlukami na hlavním koridoru bude patřit přesměrování railjetů a vlaků EuroCity po odklonové trase přes Havlíčkův Brod a posunutí času odjezdu mnoha spojů na páteřních linkách z Prahy na Ostravsko, Valašsko, Slovácko a do Brna zejména v úseku mezi metropolí a Českou Třebovou. Vzhledem k tomu, že se kvůli odklonům přes Vysočinu sníží počet vlaků jedoucích přes Pardubice a Českou Třebovou, budeme s objednateli dopravy bedlivě sledovat zájem o jednotlivé spoje a v případě potřeby je operativně posílíme o další místa k sezení.“

Přestože se v souvislosti s výlukovými opatřeními u mnoha vlaků prodlouží jízdní doby, například u Railjetů mezi Prahou a Brnem nebo u Pendolin mezi Prahou a Ostravou zhruba o 20 minut, některé změny budou mít na cestující naopak pozitivní efekt. „Příkladem je dočasné zastavování expresních vlaků Ostravan, Silesia a Cracovia v Chocni. Město tak jednak při výlukové činnosti získá více zastavujících vlaků a navíc vznikne více přestupních spojení do Vysokého Mýta a Litomyšle,“ říká Jiří Ješeta a doplňuje další podrobnosti: „V návaznosti na změnu jízdních řádů expresních linek z Prahy na Moravu zejména v úseku mezi metropolí a Českou Třebovou začnou platit upravené jízdní řády také u dalších regionálních vlaků.“ Úpravy se dotknou jak spojů na hlavní trati Kolín – Česká Třebová – Letovice, tak vlaků na přípojných tratích z Přelouče do Heřmanova Městce, z Moravan do Chrudimi a Holic, už zmiňované trati z Chocně do Litomyšle a také ze Svitav do Žďárce u Skutče.

Od 4. května 2021 budou v souvislosti s hlavní fází výluky mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí nahrazené všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou autobusy. Tato část výluky je plánovaná až do konce jízdního řádu 2020/2021, nicméně modernizace tratě bude pokračovat i v následujících letech.

Kromě samotných výluk by cestující neměli přehlédnout ještě jednu důležitou skutečnost. „I po 6. dubnu budou platit omezení, která jsme už dříve přijali v souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie covid-19 a s nimi související nižší mobilitou obyvatel. V praxi to například znamená, že i nadále nepojede většina Pendolin a vlaků InterCity mezi Prahou a Ostravskem, některé railjety mezi Prahou a Vídní či vybrané vlaky mezi Prahou a Púchovem či Žilinou. O dalších úpravách těchto omezení budeme informovat v následujících týdnech podle vývoje epidemické situace,“ uzavírá Jiří Ješeta.

Změny u jednotlivých linek dálkové dopravy od 6. dubna 2021

Základní přehled vlaků s upravenými jízdními řády zachycuje trvalý stav od 6. dubna 2021. Některé popisované změny začnou fakticky platit až po ukončení „koronavirových“ omezení, jejichž přehled aktualizujeme na stránkách www.cd.cz.

Linka Ex 1 Praha – Olomouc – Ostrava (– Slovensko / Polsko), vlaky SC Pendolino, EC, IC, Ex a R

  • Vlaky SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem (spoje SC 240 – 243, 500, 504 – 507, 509, 512 a 515 – 517) pojedou v upravených časových polohách a v souvislosti s výlukami se jejich jízdní doba prodlouží asi o 15 – 20 minut. K nezanedbatelným časovým změnám dochází na této lince i u spojů kategorie EC, IC a Ex.
  • Vlak IC / SC 505 pojede v úseku Karlovy Vary – Praha hl. n. pod novým číslem IC 503, do Prahy hl. n. přijede ve stávajícím čase v 9:21. Vlak SC 505 z Prahy do Ostravy bude z pražského hlavního nádraží odjíždět v 9:12 bez přípojové vazby od vlaku IC 503 z Karlových Varů.
  • Vlaky R 640 / 641 Hukvaldy z Bohumína do Prahy a zpět nově nepojedou mezi Olomoucí a Prahou.

Linka Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín – Horní Lideč (– Slovensko)

  • Valašské expresy (Ex 120 – 129, 220, 221, 520 – 523) z Prahy přes Olomouc do Vsetína, Púchova a Žiliny a zpět pojedou v upravených časech.
  • Vlaky Ex 121, 122, 123 a 125 ve vybrané dny a vlaky Ex 520 a 523 denně pojedou v úseku z Prahy do České Třebové a zpět spojené s rychlíky linky R18.

Linka Ex3 Praha – Brno – Břeclav (– Rakousko / Slovensko – Maďarsko)

  • Spoje linky Ex3 (většina vlaků railjet Vindobona, EC Metropolitan / Hungaria a také IC Metropol) pojedou v úseku mezi Prahou a Brnem po odklonové trase přes Havlíčkův Brod.
  • Vzhledem k prodloužení jízdní doby po odklonové trase budou mít spoje railjet a EC upravené časy odjezdů a příjezdů na pražském hlavním nádraží. Odjezdy z Prahy hl. n. budou o 22 minut dříve, příjezdy do Prahy hl. n. z opačného směru budou naopak o 25 minut později než v současnosti.
  • S výjimkou vlaků railjet 256 / 257 a EC 172 / 173 Hungaria budou ostatní vlaky mezi hlavními nádražími v Praze a Brně zastavovat v Kolíně a Brně-Králově Poli.
  • Railjety 256 / 257 (Graz – Praha – Berlín a zpět) a vlaky EC 172 / 173 (Budapešť – Praha – Hamburk a zpět) pojedou po odklonové trase přes Havlíčkův Brod a  v české metropoli budou zastavovat jen v Praze-Holešovicích (tj. nebudou zajíždět do stanice Praha hl. n.). Mezi stanicemi Praha-Holešovice a Brno hl. n. nebudou zastavovat v žádných dalších stanicích.
  • V původní trase přes Českou Třebovou pojedou jen okrajové spoje EC 270, IC 571 a railjet 576.

Linka R18 Praha – Olomouc – Luhačovice / Zlín střed / Veselí nad Moravou

  • Slovácké a Zlínské expresy (spoje R 882 – 897), které spojují Prahu s Olomoucí, Otrokovicemi a Luhačovicemi, resp. Zlínem či Veselím nad Moravou, budou mít mírně upravené časy odjezdů.
  • Spoj IC 525 Přerovský zubr bude z Prahy hl. n. do Přerova odjíždět asi o hodinu dříve, tj. ve 20:24. V opačném směru budou vlaky IC 524 Přerovský zubr a R 896 Slovácký expres přijíždět do Prahy hl. n. o 17 minut později (v 6:56 a 7:56), R 896 nově zastaví také v Chocni.

Linka R19 Praha – Česká Třebová – Brno

  • Rychlíky linky R19 Svitava (R 860 – 879) z Prahy do Brna a zpět pojedou v upravené časové poloze po obvyklé trase přes Českou Třebovou.
  • Večerní vlak R 877 Třebovka pojede z Prahy hl. n. o hodinu později, nově místo ve 20:26 až ve 21:24.

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts