Hlavní stranaŽelezniceZměny ve vedení ČD – další „zimní král“

Změny ve vedení ČD – další „zimní král“

České dráhy oficiálně oznámily rezignaci dosavadního ředitele Ivana Bednárika a výběrové řízení, které bude vypsáno během následujících dní.

Předseda představenstva ČD Ivan Bednárik rezignoval 14. února na jednání dozorčí rady. „Každý manažer zná své povinnosti a práva. A dnes jsem se rozhodl využít právo rezignovat. Důvody, které mě k tomu vedly, jsem podrobně vysvětlil dozorčí radě, ta rezignaci přijala. Jakékoliv další spekulace o mém odchodu poškozují České dráhy, jejichž zájmy vždy byly a jsou mojí prioritou,“ vyjádřil se ke svému odstoupení Bednárik.

Spolu s ním odcházejí z čela představenstva také místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec (zodpovídající za finance a majetek). Ti končí ve svých funkcích již 15. února 2022, zatímco Bednárik setrvá na postu ředitele do konce měsíce.

Změny v postech se konaly již v předchozích týdnech v dozorčí radě. Jejím předsedou se nově stal ekonom Miroslav Zámečník, obměněni byli i další dva členové. Po usnesení přibude do složení představenstva ČD ke stávajícímu Jiřímu Ješetovi, odpovědnému za osobní dopravu, od 16. února 2022 Blanka Havelková, dosavadní šéfka dceřiného Dopravně vzdělávacího institutu. Novým místopředsedou byl zvolen Michal Kraus, který zároveň bude řídit společnost od začátku března do konce výběrového řízení a jmenování nového GŘ.

„Blanka Havelková dlouhodobě pracuje pro Skupinu České dráhy a má bohaté zkušenosti s řízením personální agendy, která je zejména v současné situaci pro firmu absolutně klíčová,“ sdělil Miroslav Zámečník. „Naším úkolem je nyní prostřednictvím výběrového řízení najít nového, silného předsedu. Do té doby povede představenstvo jeho místopředseda Michal Kraus a dozorčí rada je připravena spolupracovat na stabilizaci společnosti.“

Ivan Bednárik byl předsedou představenstva a generální ředitelem národního železničního dopravce od prosince 2020, předtím vedl dceřinou ČD Cargo. Jeho předchůdcem byl Václav Nebeský, který se poté stal místopředsedou – z tohoto postu nyní také odchází. Oba na postech šéfa Českých drah vydrželi přibližně patnáct měsíců.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Nástup ETCS a realita života na české dráze

Všichni to cítí, všichni o tom mluví. Blíží se den D české železnice, tolikrát diskutovaný 1. leden 2025. Nejdříve hodně vzdálený, pak termín, se...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts