Hlavní stranaMěstská dopravaRozhovor s Jiřím Bláhou: Ledy v Hradci se hnuly a daří se...

Rozhovor s Jiřím Bláhou: Ledy v Hradci se hnuly a daří se stavět

Hradec Králové je příjemné, progresivně se rozvíjející město. V posledních měsících zaznamenalo nemálo zásadních úprav či modernizací, včetně rekonstrukcí ulic či probíhající výstavby nového stadionu. Zeptali jsme se Jiřího Bláhy, náměstka Hradce pro rozvoj a investice, jaká další zlepšení tuto kulturní metropoli čekají a na co se nejen místní obyvatelé mohou těšit.

Jaký byl rok 2021 pro Hradec Králové? Co se během něj povedlo, postavilo, završilo?

Podařilo se nám dotáhnout naplánované investiční akce do stavu dokončení nebo alespoň předčasného užívání. Například jsme kompletně zrenovovali ulici Za Zelárnou, v centru pak vytížený parter před hokejovým stadionem, do předčasného užívání byla dána ulice Hlavní na Novém Hradci.
A chci zmínit dva, z mého pohledu nejzásadnější projekty, které se mi podařilo posunout. První je dlouho odkládaná a nevyřešená stavba moderního multifunkčního stadionu. Rozhodli jsme se pro metodu Design & Build, kdy investor vypisuje jedno výběrové řízení na projektovou dokumentaci i samotnou realizaci stavby. Díky tomu ušetříme část předpokládaného rozpočtu.
Dalším zásadním počinem bylo odblokování rekonstrukce Benešovy třídy. Urbanisticky výjimečné sídliště, technicky bohužel už v době výstavby nedokonalé, nyní dávno za hranou životnosti. Kvůli složitým majetkovým poměrům město nemohlo provést celkovou rekonstrukci, protože bylo potřeba vyrovnat se s desítkou soukromníků, kteří blokovali realizaci projektu. Na podzim se městu podařilo dohodnout s posledním soukromým majitelem a nyní rekonstrukci už nic nebrání.

A jaké jsou výhledy do roku 2022, na co se těšíte?

Těším se na kolaudaci a předání dalších investičních akcí, které jen potvrzují, že se v Hradci konečně hnuly ledy a daří se stavět. Dům se startovacími byty na adrese Pražská 559, odlehčovací služba Honkova a tělocvičná hala v Pouchově, která nabídne zázemí nejen místnímu Sokolu. Navíc pokračujeme ve stavbě fotbalového stadionu, velký dopravní význam bude mít dokončení Inteligentního dopravního systému a pro chodce a cyklisty stavíme architektonicky cennou lávku přes Labe u Aldisu.

Zmíněná stavba lávky se velmi diskutovala. V čem je unikátní a proč se na ni tolik obyvatel těší?
Město o tuto lávku usilovalo někdy od roku 2005. Nakonec z ní bývalé vedení radnice udělalo podmínku pro realizaci kancelářské budovy soukromého investora. Jenže město zároveň do ukončení výstavby nebylo schopno lávku zrealizovat, protože zrušilo tři výběrová řízení. Naštěstí jsem dojednal se soukromým investorem odložení splatnosti pokuty a vypsal další výběrové řízení, kdy jsme cenu lávky mírně snížili. Další opravdovou pomocí pak byl zisk dotace z Regionálního operačního programu. 
Lávka je unikátní svou konstrukcí a použitými materiály, celá je naprojektována z vysokopevnostního betonu. Podpěry jsou odlévány do jedinečných forem, konstrukce je napnutá sama do sebe.
Lávka se stane novou spojnicí ve městě, pohodlně se přes ní dostanete do rozvíjející se lokality Aldis a Šimkových sadů. 

Mluvil jste také o Inteligentním dopravním systém. Do roku 2023 má v Hradci dojít k výměně světelných zařízení na bezmála 40 křižovatkách. Jak se tato „chytrá světla“ projeví v praxi?

Projeví se zvýšením spolehlivosti celého systému, inteligentním dynamickým řízením na rozdíl od stávajícího statického, ve kterém jsou nastavené frekvence semaforů napevno. Očekáváme daleko lepší průjezdnost městem, systém navíc dokáže rozpoznat vozy integrovaného záchranného systému i MHD. Umožňuje tři stupně prioritizace – pokud se ke křižovatce přiblíží sanitka, okamžitě zablokuje ostatní směry dopravy. Vozidlům MHD dokáže „vyčistit“ cestu, ale ne na úkor ostatní dopravy. V klasickém provozu pak bude regulovat dopravu tak, aby se co nejméně vytvářely kolony na městském okruhu.

Kde dál se snažíte o zlepšení, co trápí hradeckou dopravu?

Momentálně je to přeplnění městského okruhu transitní dopravou. O zlepšení se postará i onen Inteligentní dopravní systém, zároveň nám pomůže ŘSD výstavbou nové křižovatky Mileta u fakultní nemocnice. Nakonec bude Hradec potřebovat dobudovat severní i jižní tangentu, která dostane i zbytek transitu v západo-východním směru pryč z městského okruhu. ŘSD již podniká kroky k jejich výstavbě, ačkoliv si všichni uvědomujeme, že to je běh na dlouhou trať. Úzce spolupracujeme, město pomáhá například s výkupem pozemků a s přidruženými investičními akcemi.

Myslíte při úpravách i na cyklisty?

Ano, budujeme cyklostezky, Hradec Králové je vzhledem k rovinaté krajině ideálním městem pro cyklistickou dopravu, která tu má velkou tradici. Na rozdíl třeba od Prahy.

Co říkáte na chystanou vysokorychlostní trať, která má vést přes Hradec? Přinese to městu zlepšení nebo nové příležitosti? 

Určitě je třeba o tom uvažovat a jednat, i když si můžeme říkat, že je to hudba vzdálené budoucnosti. Jenže tu tvoříme už nyní.
Rychlé spojení do hlavního města dokáže udělat z Hradce atraktivní alternativu pro bydlení – s VRT budete v Praze z Hradce za kratší dobu, než se dostanete z pražských předměstí do centra.

Před nedávnem se u vás otevřely nové dálniční úseky. Je to na místní dopravě a provozu v okolí města znát?

Samozřejmě je, v zásadě z města vymizely kamiony. Dobudování D11 i úseku D35 přineslo výrazné zklidnění dopravy.

Zdroj: Facebook Jiřího Bláhy.

Jaké zásadní investice nyní v Hradci probíhají nebo se chystají? Na které jste hrdý? 

Jsou to menší i větší projekty. Mezi ty menší, ale důležité počítám dopravní napojení volnočasového centra z tzv. „Hradubické“ silnice nebo stezku na lesní hřbitov. Také připravujeme rozšíření loděnice na Orlici. Mezi velké záměry patří kromě již uvedených třeba realizace Metropolitní hlasové a datové sítě, kterou budou využívat složky IZS a MHD. Z dopravních staveb pak nová křižovatka Fortna na vnitřním městském okruhu. Jsem hrdý na neskutečně náročné přípravy a odblokování stavby nové křižovatky Mileta, která v současnosti tvoří špunt na městkém okruhu. 
Do budoucna bude třeba vyřešit strategické otázky Hradce, jak již bylo naznačeno. Naším záměrem je posunout spící regionální metropoli mezi vzkvétající města. Hlavním předpokladem pro rozvoj města je výborná dostupnost a dopravní řešení, takže bude potřeba řešit celkovou koncepci napojení na VRT (či vysokorychlostní koridor) ve směru Praha – Wroclaw. Ale můžeme se bavit i o splavnění Labe z Pardubic do Hradce.

Odkloňme se od dopravy – těšíte se na dostavbu stadionu, jste fotbalový fanoušek?

Těším, věřím, že novým fotbalovým stánkem dostanou fotbal a další sporty lepší zázemí a tím i vyšší úroveň. Hradec jakožto nováček v první lize zažívá velmi úspěšnou sezonu. Ta druhá bývá vždy náročnější, proto doufám, že motivace v podobě nového domácího stánku pomůže votrokům k dlouhodobé účasti v nejvyšší soutěži.

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts