HomeŽelezniceVysokorychlostní tratěVeřejná debata k vysokorychlostní trati v Kutné Hoře

Veřejná debata k vysokorychlostní trati v Kutné Hoře

Plánovaná výstavba vysokorychlostní trati vzbuzuje nadšení i obavy. Cílem Středoevropského institutu pro rozvoj dopravy je osvětlit a prodiskutovat problematická místa, a proto se podílel na organizaci veřejné debaty k vysokorychlostním tratím. Ta proběhla 6. září 2021 v Kutné Hoře za účasti zástupců Ministerstva dopravy ČR, Správy železnic, obcí i široké veřejnosti.

V nastalé diskuzi se řešilo zejména větvení dvou vysokorychlostních tratí v blízkosti městyse Kounice, důvody jeho navrhovaného řešení, výstavba tunelu i vysvětlení, proč jej nelze umístit jinde.

Velkým tématem byly kompenzace a případná další kompenzační řešení, jejichž nezbytnost a adekvátnost SIRDO dlouhodobě zdůrazňuje. Mnoho dotazů se také týkalo zásahu výstavby do životního prostředí, zvýšení hluku a snížení životního komfortu, které s sebou může provoz trati přinést. Tazatelé byli opakovaně ujištěni, že všechny varianty zásahu jsou v projektu zohledněny.

Vystupující odborníci se snažili vyvrátit některé mýty a nepravdivé informace spojené s plánovanou výstavbou vysokorychlostní tratí a jejím budoucím fungováním. Všechny vypracované modely, studie pořízené odborníky i srovnání se zahraničím mluví jasně pro existenci vysokorychlostní trati a její, nejen ekonomický, přínos.

Diskutující odborníci, v popředí se spoluorganizátorkou diskuze Silvií Douškovou, místostarostkou Kutné Hory.

Středoevropský institut pro rozvoj dopravy, který se v zastoupení svého ředitele JUDr. Vladimíra Kremlíka a manažerky Karolíny Šnejdarové veřejné besedy rovněž zúčastnil, si váží všech věcných a konstruktivních dotazů, které na besedě zazněly. Věří, že budou nejen přínosem pro výstavbu vysokorychlostní trati, ale i pro rozvoj obcí a dopravy.

Všechny dotazy z panelové diskuze, na něž odpovídala Správa železnic, si můžete přečíst v příloze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Aktuálně

Pražské elektrobusy rozšiřují svou stáj

Právě probíhající středoevropský veletrh Czechbus představil nový elektrobus z dílny Škoda Transportation. Zbrusu nový model Škoda E'CITY bude provozovat Dopravní podnik hl. m. Prahy...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts