Hlavní stranaŽelezniceVysokorychlostní tratěVeřejná debata k vysokorychlostní trati v Kutné Hoře

Veřejná debata k vysokorychlostní trati v Kutné Hoře

Plánovaná výstavba vysokorychlostní trati vzbuzuje nadšení i obavy. Cílem Středoevropského institutu pro rozvoj dopravy je osvětlit a prodiskutovat problematická místa, a proto se podílel na organizaci veřejné debaty k vysokorychlostním tratím. Ta proběhla 6. září 2021 v Kutné Hoře za účasti zástupců Ministerstva dopravy ČR, Správy železnic, obcí i široké veřejnosti.

V nastalé diskuzi se řešilo zejména větvení dvou vysokorychlostních tratí v blízkosti městyse Kounice, důvody jeho navrhovaného řešení, výstavba tunelu i vysvětlení, proč jej nelze umístit jinde.

Velkým tématem byly kompenzace a případná další kompenzační řešení, jejichž nezbytnost a adekvátnost SIRDO dlouhodobě zdůrazňuje. Mnoho dotazů se také týkalo zásahu výstavby do životního prostředí, zvýšení hluku a snížení životního komfortu, které s sebou může provoz trati přinést. Tazatelé byli opakovaně ujištěni, že všechny varianty zásahu jsou v projektu zohledněny.

Vystupující odborníci se snažili vyvrátit některé mýty a nepravdivé informace spojené s plánovanou výstavbou vysokorychlostní tratí a jejím budoucím fungováním. Všechny vypracované modely, studie pořízené odborníky i srovnání se zahraničím mluví jasně pro existenci vysokorychlostní trati a její, nejen ekonomický, přínos.

Diskutující odborníci, v popředí se spoluorganizátorkou diskuze Silvií Douškovou, místostarostkou Kutné Hory.

Středoevropský institut pro rozvoj dopravy, který se v zastoupení svého ředitele JUDr. Vladimíra Kremlíka a manažerky Karolíny Šnejdarové veřejné besedy rovněž zúčastnil, si váží všech věcných a konstruktivních dotazů, které na besedě zazněly. Věří, že budou nejen přínosem pro výstavbu vysokorychlostní trati, ale i pro rozvoj obcí a dopravy.

Všechny dotazy z panelové diskuze, na něž odpovídala Správa železnic, si můžete přečíst v příloze.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Máme strategii na demontáž národních zabezpečovacích systémů?

Koncepce jednotného evropského signalizačního systému pro posílení interoperability se datuje do roku 1989, kdy železniční průmysl a Komise EU zahájily analýzu problémů železniční signalizace...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts