Hlavní stranaSouhrnCo přinesl listopad v české dopravě

Co přinesl listopad v české dopravě

Přinášíme výběr toho nejzajímavějšího či nejdůležitějšího, co se uplynulý měsíc událo nejen na silnicích.

 • Již počtvrté vyjely kníraté vozy MHD. Na podporu akce Movember, která se zaměřuje na prevenci rakoviny u mužů, ozdobily v jedenácti českých městech tramvaje, trolejbusy i autobusy nalepené kníry.
 • V souvislosti s legislativou vstoupily komunikace do režimu zimní údržby. Ředitelství silnic a dálnic má na zimu přichystáno 200 sypačů, 122 dispečerů a 648 řidičů.
 • Uskutečnila se přeložka ropovodu u Církvice na Kutnohorsku, dříve známého jako ropovod Družba. Kvůli přestavbě byla na téměr týden přerušeno dodávka ropy z Ruska. Šlo o náročnou akci, jíž předcházely dlouhé přípravy a přesný harmonogram, vše se ale stihlo včas a bez omezení.
 • Cestující jedoucí z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar začaly vozit moderní vlaky. České dráhy v rámci zkušebního provozu nasadily na tomto úseku čtyři nízkopodlažní motoráky typu RegioSpider. Nahradily tak motoráky řady 810, které na tratích jezdily doposud.
 • Společnost AŽD uzavřela během listopadu smlouvu s řeckou stavební společností TERNA SA na dodávku zabezpečovacího zařízení pro projekt „Modernizace železniční tratě Sofie – Dragoman – srbská hranice, úsek Volujak – Dragoman“ a kontrakt na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Glincz – Kartuzy v Polsku se stavební společností Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. (PPMT). O polských úspěších AŽD jsme informovali zde.
 • Byla ukončena letošní největší dálniční oprava, probíhající na D8 v 11,2–5,3 kilometru ve směru na Prahu a v  5,2–12,1 kilometru ve směru na Ústí nad Labem. Díky stavebním pracem za necelých 359 mil. Kč bez DPH došlo ke kompletní rekonstrukci tohoto úseku dálnice. Modernizováno bylo také vybavení, jako jsou svodidla, směrové sloupky, odvodnění, svislé a vodorovné dopravní značení a SOS hlásky. Doplněno bylo chybějící oplocení dálnice a došlo rovněž na opravu 5 mostů. Jednalo se o náročnou opravu, neboť jde o úsek s vysokou intenzitou provozu, a to i nákladní dopravy. 
 • Do Prahy dorazila ze Slovenska legendární parní lokomotiva 498.104 Albatros. Ve Středisku údržby Jih jí pracovníci Českých drah obrábějí kola na moderním podúrovňovém soustruhu, jediném svého druhu u nás. Lokomotivní řada 498.1 drží československý parní rychlostní rekord 162 km/h. Jak vypadá soustružení kol, si můžete prohlédnout v tomto videu.
 • Byl zprovozněn upravený úsek silnice I/19 na průtahu obcí Pohled na Havlíčkobrodsku. Oprava probíhala od začátku srpna, vyčíslena byla na 21,45 mil. Kč bez DPH. V úseku došlo k sanaci vozovky z důvodu nedostatečně únosných okrajů v místech historického rozšiřování komunikace, položily se nové asfaltové vrstvy, pročistily silniční příkopy a propustky a došlo také k obnově a doplnění svodidel.
 • Na letošním ročníku veletrhu Czechbus byl představen nový elektrobus Škoda E’CITY. Jedná se o zbrusu nový model elektrobusu z dílny skupiny Škoda Transportation. Prvním městem, kde bude jezdit tento moderní a ekologický elektrobus, který neprodukuje emise oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek, bude Praha. DPP si objednal flotilu celkem 14 vozidel a plánuje je nasazovat především na linky č. 154 a 213.
 • Novou ředitelkou Dopravního podniku Ústí nad Labem se stala Simona Mohacsi. Jde o první ženu v řízení českého dopravního podniku. 
 • Největší jihočeský veřejný přístav pro rekreační lodě v Hluboké nad Vltavou zaznamenal velmi úspěšnou sezonu. Přístav přivítal o 30 % víc lodí turistů než v předchozím roce a  dlouhodobá stání jsou plně obsazena. 
 • Došlo k opravě na silnici I/61 v délce cca 2000 metrů společně s větvemi MÚK EXIT 7 Buštěhrad obsluhujícími levý jízdní pás dálnice D7. 
 • Vozy MHD ještě neshodily knírek a už byly nazdobeny znovu. Dopravní podnik hl. m. Prahy poprvé o letošním adventu vypravil do pražských ulic flotilu vánočně nazdobených vozidel. Nechyběla mezi nimi tramvaje Škoda 15T ForCity ev. č. 9401, T3 ev. č. 6921, oblíbená Mazačka ev. č. 5572 nebo retrobus Irisbus Citelis 12M ev. č. 3510. DPP navíc vánočně nazdobil také historickou dvounápravovou tramvaj Ringhoffer ev. č. 2210, oba vozy lanovky na Petřín, včetně horní stanice lanovky a Muzeum MHD.
 • Letiště Brno ohlásilo očekávanou ztrátu pro letošní rok, a to 5–10 milionů korun. Odbavilo sice za sezonu třikrát více cestujících než v roce 2020, jde ovšem o necelou polovinu odbavených z roku 2019. Došlo naopak k rozvoji letecké nákladní dopravy. 
 • Třetí listopadovou neděli vyhlásila Světová zdravotnická organizace dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod. V Česku zemřelo na silnicích za prvních deset měsíců přes 380 osob. 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts