Hlavní stranaŽelezniceNový jízdní řád ČD: modernizace a zlepšení služeb nejen rodinám

Nový jízdní řád ČD: modernizace a zlepšení služeb nejen rodinám

S úderem třetí adventní neděle, 12. prosince 2021, začal na železnicích platit nový jízdní řád Českých drah. Přináší nemálo úprav ovlivněných modernizací a výlukovou činností, četná zlepšení a nasazení nových souprav pro zkvalitnění jízdy cestujících. Podívejte se na souhrnný přehled změn, kraj po kraji.

Wifina jede

Další tisícovka vlaků nabídne palubní wi-fi sítě. Přibude také 73 vlaků s palubním zábavně-informačním portálem. „V marketingových průzkumech je ‚wifina‘ u našich cestujících jednou z nejčastěji požadovaných doplňkových služeb. Ve stále více vlacích ji požadují také objednatelé veřejné dopravy. Proto nabídku wi-fi v našich soupravách průběžně rozšiřujeme a k začátku jízdního řádu ji budeme nabízet ve 2 248 spojích denně, do stovek dalších spojů zavedeme wi-fi v průběhu roku 2022,“ sdělil Ivan Bednárik, generální ředitel Českých drah.  

Nyní je palubní wi-fi síť v 90 % dálkových vlaků a ve třetině všech denně vypravovaných spojů Českých drah v celé republice. Ne všechny spoje nabízející wi-fi jsou ale zaznačeny v jízdních řádech, např. z důvodu oběhu různých souprav. O nabídce internetu se v takovém případě cestující dozvědí přímo ve vozech označených příslušným piktogramem.

Zpříjemnění cest rodinám

S novým jízdním řádem dochází také k navýšení počtu vlaků s dětským kinem na 108 spojů. Přibyly i vozy s vyhrazenými místy pro cestující s dětmi do 10 let. Rozšířil se počet moderních bezbariérových vlaků, které jsou snadno přístupné pro cestující s kočárky a vybavené přebalovacími pulty pro cesty s kojenci a batolaty.

„Rodiny s různě starými dětmi patří k významné skupině zákazníků Českých drah, proto neustále rozšiřujeme služby a podmínky pro jejich pohodlné cestování,“ podotkl Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Středočeský kraj a Praha

Ve Středočeském kraji dojde ke snížení počtu spojů, a to v souvislosti s požadavkem krajského úřadu omezit provoz na některých méně vytížených tratích. Zároveň se mění dopravce na lince Mladá Boleslav – Česká Lípa – Rumburk, kterou nyní zajistí společnost Die Länderbahn. Hlavního města se dotknou výluky a nové zrušení vlaků tzv. víkendového nočního rozjezdu ve 2:30 z Prahy hl. n. do Středočeského kraje. Zlepšení naopak čeká na cestující, kteří byli dříve zvyklí využívat přímé spoje z Berouna přes Řevnice a Prahu do Českého Brodu. Na této trase jsou znovu zavedeny průjezdné spoje linky S7. Ve špičkách pracovních dní budou vlaky linky S7 mezi Berounem a pražským hlavním nádražím prodlouženy až do Českého Brodu.

Karlovarský kraj

Tento kraj zaznamenal hlavní změnu již v létě roku 2021 – byla spuštěna nová linka spěšných vlaků mezi Karlovými Vary, Chebem a Plzní. Na regionálních linkách nyní dochází jen k minimálním úpravám, hlavní změny nastávají v dálkové dopravě. ČD postupně nasadí na obě linky mezi Chebem a Prahou, tedy přes Plzeň i Ústí nad Labem, 10 zcela nových souprav InterJet. Obnoveno bude také přímé Pendolino z Karlových Varů přes Plzeň a Prahu do Ostravy.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji ČD postupně nasadí do provozu kompletně modernizované jednotky Stadler GTW. Všechny soupravy již budou vybaveny zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky, Wi-Fi připojením, LCD monitory a zabezpečovacím systémem pro přepravu až osmi jízdních kol. Od léta 2022 se pak plánuje nasazení elektrické jednotky RegioPanter na prvním spoji mezi Olomoucí a Šternberkem. 

Provoz vlaků v regionu bude i v novém jízdním řádu ovlivňovat rozsáhlá výluková činnost Správy železnic. Pokračují modernizace tratě 290 Olomouc – Šternberk, přestavba uzlu Přerov II – výstavba výhybny Dluhonice, a zejména úpravy koridorové trati Olomouc – Praha. 

Liberecký kraj

Na základě požadavku objednatelů dochází v Libereckém kraji na některých tratích ke změně dopravců. České dráhy nově provozují všechny spoje linky L5 z Lomnice nad Popelkou do Staré Paky, naopak provoz linky L4 z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a L3 ze Staré Paky do Jaroměře zajistí jiní dopravci. Vlaky ČD na lince z Turnova přes Jičín do Hradce Králové pojedou v posunutých časech, díky kterým vzniknou na jejich trase nové přípojové vazby. 

Moravskoslezský kraj

Hlavní novinkou v Moravskoslezském kraji je nasazení 5 zcela nových souprav typu push-pull na lince S6 z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí a dále do Frenštátu pod Radhoštěm. Soupravy nabídnou moderní klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup i sociální zařízení. A vlaky budou vozit modernizované dieselové lokomotivy řady 750.7 ‚Brejlovec‘. 

Pardubický kraj

Změn v Parubickém kraji bude pomálu, objeví se zejména na tratích Přelouč – Heřmanův Městec, Choceň – Litomyšl a Svitavy – Polička – Žďárec u Skutče, a to v souvislosti s úpravami jízdních řádů dálkových linek. V provozu zůstanou letos zavedené sezónní víkendové vlaky ze Svitav a Žďárce u Skutče k hradu Rychmburk v Předhradí. I v roce 2022 bude v kraji probíhat rozsáhlá výluková činnost Správy železnic, kvůli níž dojde k dlouhodobému nasazení autobusů namísto vlaků (např. mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, Pardubicemi a Stéblovou a na dalších místech).

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji budou České dráhy provozovat dopravu na základě nové desetileté smlouvy. Národní dopravce v ní obhájil provoz regionálních vlaků na všech tratích kromě linky Jaroměř – Stará Paka a nově provozuje vlaky také na trati 032 v úseku Trutnov – Svoboda nad Úpou a 046 Stará Paka – Lomnice nad Popelkou. Díky podepsanému kontraktu chystají v následujících letech ČD řadu novinek, do roku 2027 má dojít k nasazení až 40 modernizovaných vlaků s wi-fi, bezbariérovým nástupem a klimatizací.

S novým jízdním řádem dochází k historicky nejvyššímu počtu přímých spojení Broumovska a Náchodska s krajským městem. Posílí se rovněž doprava mezi Hradcem Králové a Týništěm nad Orlicí ve špičce pracovního dne včetně návazností směrem na Doudleby n. O.

Zlínský kraj

V tomto kraji dochází jen k nepatrným úpravám, jejichž cílem je zpravidelnění dopravy. Zajímavostí je, že zastávka Rajnochovice na trati 303 Kojetín – Valašské Meziříčí se přejmenuje na Podhradní Lhotu.

Jihočeský kraj

I na jihu Čech se dočkají nových jednotek RegioPanter. Ty doplní stávající moderní soupravy stejné řady na trati Strakonice – České Budějovice – České Velenice a začnou vozit cestující rovněž na linkách do Písku, Jindřichova Hradce, Horního Dvořiště a Tábora. Nasazení na trati do Tábora bude možné až po ukončení modernizace úseku tratě Soběslav – Doubí u Tábora, při níž bude zrušena stanice Roudná.

Vyjet by opět měly i zvláštní parní vlaky. Předběžně se počítá s oblíbeným Šumavským létem s párou.

Plzeňský kraj

Zde ČD nově zajišťují regionální linku P2 Klatovy – Plzeň – Beroun. Na ní národní dopravce nasadí 11 zcela nových souprav řady 650.2 RegioPanter a současně otevírá 2 nové pokladny ČD – Plzeň zast. a Holoubkov.  

V průběhu roku 2022 (předběžně od dubna 2022) bude na trati 191 Strakonice – Horažďovice předm. – Plzeň otevřena nová zastávka Plzeň-Slovany. Zastavovat na ní budou všechny osobní i spěšné vlaky. Po otevření zastávky již nebudou stavět ve stanici Plzeň-Koterov.

Ústecký kraj

Severozápad Čech zaznamená s novým jízdním řádem spíše drobné změny. Týkají se zejména výluky plánované od konce června 2022 do února 2023 v úseku Děčín st. hr. – Bad Schandau. V souvislosti se sníženou kapacitou tratě pojedou regionální vlaky na trati 083 Děčín – Dolní Žleb – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk v upravených časech. Jak bylo zmíněno výše, nově bude osobní vlaky z Rumburku do Mladé Boleslavi (trať 080) zajišťovat dopravce Die Länderbahn.

Oblíbené sezónní a cyklistické vlaky zůstávají v ústeckokrajském řádu i nadále.

Kraj Vysočina  

Na Vysočině dochází k menším úpravám na tratích 240 Jihlava – Třebíč – Náměšť nad Oslavou – Brno a 241 Okříšky – Moravské Budějovice – Znojmo. Rozšiřuje se i platnost integrovaného dopravního systému VDV o některé úseky na hranicích se sousedním Středočeským a Jihočeským krajem. 

Viditelná změna nastává u řazení souprav dálkových vlaků. I zde se ČD ve velké míře pouští do náhrady starších vozů, tzv. „koženek“, v obyčejných rychlících. Nahradí je klimatizované vagony, které ku potěše studentů nabídnou i wi-fi nebo zásuvky na dobíjení. Tuto změnu zaznamenají cestující zejména v rychlících Vysočina z Brna přes Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod do Prahy. 

Jihomoravský kraj

Pokud jsou někde změny patrné na první pohled, je to právě v Jihomoravském kraji. Na celý rok se zastaví v důsledku výluky provoz na trati Brno – Blansko, cestující bude vozit náhradní autobusová doprava. K omezení provozu dochází také v přeshraničním úseku Břeclav – Kúty, kde se upravuje trať z Lanžhota ke státní hranici. Vzhledem ke snížení kapacity tudy mohou projíždět pouze dálkové spoje, cestující nejedoucí za hranici musejí použít integrovanou autobusovou linku.

„I v novém jízdním řádu budou v souvislosti s pokračující výlukovou činností na hlavní trati z Brna přes Českou Třebovou do Prahy pokračovat odklony vlaků railjet a EuroCity po trase přes Vysočinu,“ upozornil Alan Butschek, obchodní manažer Oblastního centra obchodu Východ Českých dra. „Cestující, kteří pojedou z Brna do Svitav, České Třebové, Ústí nad Orlicí, Chocně, Pardubic a dále směrem do Prahy, mohou i nadále využívat rychlíkovou linku R19 Svitava. U ní však bude nutné počítat s náhradní autobusovou dopravou v úseku mezi Brnem a Blanskem.“

Nový jízdní řád naopak přináší opětovné zavedení víkendových půlnočních vlaků z Brna do dalších měst regionu, např. Boskovic, Hodonína nebo Náměště n. O. A také v Jihomoravském kraji dochází k náhradě starších vozů klimatizovanými vagony s nabídkou moderních služeb. Starší vozy budou využity jako záloha při posilování dopravy nebo jako operativní náhrada.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts