Domů Železnice ERRAC zveřejnil strategický dokument pro transformaci evropského železničního systému

ERRAC zveřejnil strategický dokument pro transformaci evropského železničního systému

Železniční sektor se zavázal k transformaci železničního systému – a klíčovým konceptem má být kombinované využívání železnic s dalšími dopravními módy. Při té příležitosti zveřejnil ERRAC (European Rail Research Advisory Council) nový strategický dokument, který popisuje 9 výzkumně-inovačních transformačních projektů. Jeho cílem má být maximalizovat přínos evropského železničního výzkumu k dosažení potřeb evropské mobility. Dokument nese název Rail Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA).

Dokument ERRAC zveřejnil 7. prosince. SRIA podle něj očekává nové paradigma pro udržitelnou multimodální mobilitu, v níž je doprava není synonymem pro jednotlivá vozidla, uvádí orgán na svém twitteru.

Jak v dokumentu zaznívá, v současné době se podle potřeby integruje železniční doprava se silniční, leteckou a vodní dopravou a v této integraci se železnice stává  páteří evropské mobility a logistického řetězce. SRIA očekává nové paradigma pro udržitelnou multimodální mobilitu, v níž je doprava není synonymem pro jednotlivá vozidla. Výzkumný program musí pomoci zařadit železnici do „městského života“.

Co to znamená? Nárůst podílu železnice může způsobit, že města budou méně přetížená a méně znečištěná, při zachování multimodálního systému, který přiměřeně a stejně slouží metropolím, aglomeracím i jejich okolním regionům. Venkovské oblasti tímto způsobem mohou být také dobře propojené s ekonomickými uzly.

Nárůst podílu železnice může způsobit, že města budou méně přetížená a méně znečištěná, při zachování multimodálního systému, který přiměřeně a stejně slouží metropolím, aglomeracím i jejich okolním regionům.

Zákaznická zkušenost musí být podle orgánu ERRAC hlavním nositelem myšlenky vytvoření plynulé, dostupné multimodální sítě pro mobilitu se železnicí jako její páteří. Řízení přepravních proudů a jejich předvídaný rozvoj musí reagovat na vzorce spotřebitelské poptávky. Podle dokumentu je také nutno reformovat těžkopádné prvky veřejné dopravy, které jsou překážkou jejího vyššího využívání.

Nově navržené budoucí sítě mají být využívány autonomními vozidly, budou součástí internetu věcí a budou využívat prvků umělé inteligence. To však podle ERRACu bude možné pouze zaměřením se na novou telekomunikační infrastrukturu, která využije technologii 5G nebo moderní satelitní komunikace, které se vyvíjejí v celém železničním sektoru.

Celý dokument je k dispozici ke stažení zde:

Aktuálně

Škoda Vagonka navyšuje objem výroby nových vlaků

Zásadní rozšíření výrobního zázemí společnosti Škoda Vagonka v Ostravě, které si vyžádalo celkem miliardu korun, jde do finále. Firma v těchto dnech úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí – konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky.

Podcasty

Ing. Lubomír Fojtů: Vnitrozemská vodní doprava je zatím nevyužitou příležitostí

V čele Ředitelství vodních cest ČR Ing. Lubomír Fojtů (56 let) stojí od roku 2013. V letech 1983 až 1988 vystudoval Oděský institut inženýrů námořní dopravy. Od roku 1989 působil v různých funkcích na Československé plavbě labské v Děčíně s dvouletou přestávkou 2000–2002, kdy byl ředitelem divize společnosti Czechoslovak Ocean-Shipping. Položili jsme mu několik otázek ohledně vodní dopravy.

Zastupitelka hlavního města Prahy o návratu dětí do škol, peticích i platformě KoroNERV

Mariana Čapková usiluje o zavedení PCR pool-testingu do škol, což by umožnilo školní docházku žáků a studentů bez principu rotace.
Podcasty na Spotify Apple podcasts