Hlavní stranaSilniční dopravaNová ŠKODA FABIA obstála v náročných zátěžových testech

Nová ŠKODA FABIA obstála v náročných zátěžových testech

Inženýři automobilky ŠKODA završují vývoj čtvrté generace modelu FABIA. Simulují různé jízdní situace, provádějí důkladné zkoušky vozu a testují na tajné dráze a za pomoci počítačových simulací bezpečnost jízdy, optimální aerodynamiku a maximální jízdní komfort.

ŠKODA AUTO u nové generace modelu FABIA opět zvýšila aktivní a pasivní bezpečnost a rozšířila nabídku dostupných asistenčních systémů a služeb konektivity. Mezi prvky bezpečnosti a komfortu nové generace modelu FABIA patří také asistenční systémy, které byly dříve výhradně vyhrazeny pro vyšší třídy vozidel. Díky mnoha důmyslným aerodynamickým prvkům se hodnoty spotřeby a emisí ve srovnání s předchůdcem výrazně snížily. Klesl také součinitel odporu vzduchu z cx 0,32 na cx 0,28, což model FABIA posunulo na špičku segmentu malých vozů.

Testování čtvrté generace modelu ŠKODA FABIA s přívěsným vozíkem towing dyno

Když se nová ŠKODA FABIA prohání po rovince na testovacím polygonu, málokdo asi pozná, že vůz právě zdolává stoupání na alpský vrchol Grossglockner. Může za to nenápadný přívěsný vozík nazývaný towing dyno.

Přívěs, který má uvnitř ukrytý dynamometr, umí podle zadání techniků ve voze měnit jízdní odpor celé soustavy. Vozík dokáže vyvolat zátěž až 9 kN a jeho dynamometr dosahuje výkonu až 150 kW. Jednoduše řečeno, vozík brzdí svoje kola a tím zpomaluje i auto. „Takto umíme simulovat rozdílné jízdní podmínky, například profily reálných kopců, nebo jízdu s přívěsem o různé hmotnosti,“ vysvětluje Pavel Kolajta, který zodpovídá za funkční zkoušky nového modelu ŠKODA FABIA.

Towing dyno je ale jen jedna z cest, jak se ŠKODA AUTO snaží zefektivnit testování nových vozů. Zkoušek jsou dnes stovky, ať už těch fyzických, nebo virtuálních. „Všechny tyto testy jsou nenahraditelnou součástí vývoje auta. Musíme se ujistit, že vozy splňují veškeré nároky, které jsou na ně kladeny,“ říká Kolajta.

Přívěsný vozík towing dyno

Tradiční jsou například testy v náročných klimatických podmínkách. „S vozem v maximálním zatížení se jezdí v teplotách i pod -30 °C a nad 45 °C, jezdí se ve sněhu, přes zmrazky, v prachu, provádíme testy se simulací monzunového deště,“ vyjmenovává Kolajta některé extrémy. Zatímco tyto zkoušky probíhají již po řadu let obdobně, v mnohém se posunuly například zkoušky asistenčních systémů, bezpečnosti nebo elektronické výbavy vozu. Tyto oblasti jsou totiž čím dál složitější a to klade na vývoj i testování vozu vysoké nároky.

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts