S úderem třetí adventní neděle, 12. prosince 2021, začal na železnicích platit nový jízdní řád Českých drah. Přináší nemálo úprav ovlivněných modernizací a výlukovou činností, četná zlepšení a nasazení nových souprav pro zkvalitnění jízdy cestujících. Podívejte se na souhrnný přehled změn, kraj po kraji.
Wifina jede
Další tisícovka vlaků nabídne palubní wi-fi sítě. Přibude také 73 vlaků s palubním zábavně-informačním portálem. „V marketingových průzkumech je ‚wifina‘ u našich cestujících jednou z nejčastěji požadovaných doplňkových služeb. Ve stále více vlacích ji požadují také objednatelé veřejné dopravy. Proto nabídku wi-fi v našich soupravách průběžně rozšiřujeme a k začátku jízdního řádu ji budeme nabízet ve 2 248 spojích denně, do stovek dalších spojů zavedeme wi-fi v průběhu roku 2022,“ sdělil Ivan Bednárik, generální ředitel Českých drah.
Nyní je palubní wi-fi síť v 90 % dálkových vlaků a ve třetině všech denně vypravovaných spojů Českých drah v celé republice. Ne všechny spoje nabízející wi-fi jsou ale zaznačeny v jízdních řádech, např. z důvodu oběhu různých souprav. O nabídce internetu se v takovém případě cestující dozvědí přímo ve vozech označených příslušným piktogramem.
Zpříjemnění cest rodinám
S novým jízdním řádem dochází také k navýšení počtu vlaků s dětským kinem na 108 spojů. Přibyly i vozy s vyhrazenými místy pro cestující s dětmi do 10 let. Rozšířil se počet moderních bezbariérových vlaků, které jsou snadno přístupné pro cestující s kočárky a vybavené přebalovacími pulty pro cesty s kojenci a batolaty.
„Rodiny s různě starými dětmi patří k významné skupině zákazníků Českých drah, proto neustále rozšiřujeme služby a podmínky pro jejich pohodlné cestování,“ podotkl Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.
Středočeský kraj a Praha
Ve Středočeském kraji dojde ke snížení počtu spojů, a to v souvislosti s požadavkem krajského úřadu omezit provoz na některých méně vytížených tratích. Zároveň se mění dopravce na lince Mladá Boleslav – Česká Lípa – Rumburk, kterou nyní zajistí společnost Die Länderbahn. Hlavního města se dotknou výluky a nové zrušení vlaků tzv. víkendového nočního rozjezdu ve 2:30 z Prahy hl. n. do Středočeského kraje. Zlepšení naopak čeká na cestující, kteří byli dříve zvyklí využívat přímé spoje z Berouna přes Řevnice a Prahu do Českého Brodu. Na této trase jsou znovu zavedeny průjezdné spoje linky S7. Ve špičkách pracovních dní budou vlaky linky S7 mezi Berounem a pražským hlavním nádražím prodlouženy až do Českého Brodu.
Karlovarský kraj
Tento kraj zaznamenal hlavní změnu již v létě roku 2021 – byla spuštěna nová linka spěšných vlaků mezi Karlovými Vary, Chebem a Plzní. Na regionálních linkách nyní dochází jen k minimálním úpravám, hlavní změny nastávají v dálkové dopravě. ČD postupně nasadí na obě linky mezi Chebem a Prahou, tedy přes Plzeň i Ústí nad Labem, 10 zcela nových souprav InterJet. Obnoveno bude také přímé Pendolino z Karlových Varů přes Plzeň a Prahu do Ostravy.
Olomoucký kraj
V Olomouckém kraji ČD postupně nasadí do provozu kompletně modernizované jednotky Stadler GTW. Všechny soupravy již budou vybaveny zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky, Wi-Fi připojením, LCD monitory a zabezpečovacím systémem pro přepravu až osmi jízdních kol. Od léta 2022 se pak plánuje nasazení elektrické jednotky RegioPanter na prvním spoji mezi Olomoucí a Šternberkem.
Provoz vlaků v regionu bude i v novém jízdním řádu ovlivňovat rozsáhlá výluková činnost Správy železnic. Pokračují modernizace tratě 290 Olomouc – Šternberk, přestavba uzlu Přerov II – výstavba výhybny Dluhonice, a zejména úpravy koridorové trati Olomouc – Praha.
Liberecký kraj
Na základě požadavku objednatelů dochází v Libereckém kraji na některých tratích ke změně dopravců. České dráhy nově provozují všechny spoje linky L5 z Lomnice nad Popelkou do Staré Paky, naopak provoz linky L4 z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a L3 ze Staré Paky do Jaroměře zajistí jiní dopravci. Vlaky ČD na lince z Turnova přes Jičín do Hradce Králové pojedou v posunutých časech, díky kterým vzniknou na jejich trase nové přípojové vazby.
Moravskoslezský kraj
Hlavní novinkou v Moravskoslezském kraji je nasazení 5 zcela nových souprav typu push-pull na lince S6 z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí a dále do Frenštátu pod Radhoštěm. Soupravy nabídnou moderní klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup i sociální zařízení. A vlaky budou vozit modernizované dieselové lokomotivy řady 750.7 ‚Brejlovec‘.
Pardubický kraj
Změn v Parubickém kraji bude pomálu, objeví se zejména na tratích Přelouč – Heřmanův Městec, Choceň – Litomyšl a Svitavy – Polička – Žďárec u Skutče, a to v souvislosti s úpravami jízdních řádů dálkových linek. V provozu zůstanou letos zavedené sezónní víkendové vlaky ze Svitav a Žďárce u Skutče k hradu Rychmburk v Předhradí. I v roce 2022 bude v kraji probíhat rozsáhlá výluková činnost Správy železnic, kvůli níž dojde k dlouhodobému nasazení autobusů namísto vlaků (např. mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, Pardubicemi a Stéblovou a na dalších místech).
Královéhradecký kraj
V Královéhradeckém kraji budou České dráhy provozovat dopravu na základě nové desetileté smlouvy. Národní dopravce v ní obhájil provoz regionálních vlaků na všech tratích kromě linky Jaroměř – Stará Paka a nově provozuje vlaky také na trati 032 v úseku Trutnov – Svoboda nad Úpou a 046 Stará Paka – Lomnice nad Popelkou. Díky podepsanému kontraktu chystají v následujících letech ČD řadu novinek, do roku 2027 má dojít k nasazení až 40 modernizovaných vlaků s wi-fi, bezbariérovým nástupem a klimatizací.
S novým jízdním řádem dochází k historicky nejvyššímu počtu přímých spojení Broumovska a Náchodska s krajským městem. Posílí se rovněž doprava mezi Hradcem Králové a Týništěm nad Orlicí ve špičce pracovního dne včetně návazností směrem na Doudleby n. O.
Zlínský kraj
V tomto kraji dochází jen k nepatrným úpravám, jejichž cílem je zpravidelnění dopravy. Zajímavostí je, že zastávka Rajnochovice na trati 303 Kojetín – Valašské Meziříčí se přejmenuje na Podhradní Lhotu.
Jihočeský kraj
I na jihu Čech se dočkají nových jednotek RegioPanter. Ty doplní stávající moderní soupravy stejné řady na trati Strakonice – České Budějovice – České Velenice a začnou vozit cestující rovněž na linkách do Písku, Jindřichova Hradce, Horního Dvořiště a Tábora. Nasazení na trati do Tábora bude možné až po ukončení modernizace úseku tratě Soběslav – Doubí u Tábora, při níž bude zrušena stanice Roudná.
Vyjet by opět měly i zvláštní parní vlaky. Předběžně se počítá s oblíbeným Šumavským létem s párou.
Plzeňský kraj
Zde ČD nově zajišťují regionální linku P2 Klatovy – Plzeň – Beroun. Na ní národní dopravce nasadí 11 zcela nových souprav řady 650.2 RegioPanter a současně otevírá 2 nové pokladny ČD – Plzeň zast. a Holoubkov.
V průběhu roku 2022 (předběžně od dubna 2022) bude na trati 191 Strakonice – Horažďovice předm. – Plzeň otevřena nová zastávka Plzeň-Slovany. Zastavovat na ní budou všechny osobní i spěšné vlaky. Po otevření zastávky již nebudou stavět ve stanici Plzeň-Koterov.
Ústecký kraj
Severozápad Čech zaznamená s novým jízdním řádem spíše drobné změny. Týkají se zejména výluky plánované od konce června 2022 do února 2023 v úseku Děčín st. hr. – Bad Schandau. V souvislosti se sníženou kapacitou tratě pojedou regionální vlaky na trati 083 Děčín – Dolní Žleb – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk v upravených časech. Jak bylo zmíněno výše, nově bude osobní vlaky z Rumburku do Mladé Boleslavi (trať 080) zajišťovat dopravce Die Länderbahn.
Oblíbené sezónní a cyklistické vlaky zůstávají v ústeckokrajském řádu i nadále.
Kraj Vysočina
Na Vysočině dochází k menším úpravám na tratích 240 Jihlava – Třebíč – Náměšť nad Oslavou – Brno a 241 Okříšky – Moravské Budějovice – Znojmo. Rozšiřuje se i platnost integrovaného dopravního systému VDV o některé úseky na hranicích se sousedním Středočeským a Jihočeským krajem.
Viditelná změna nastává u řazení souprav dálkových vlaků. I zde se ČD ve velké míře pouští do náhrady starších vozů, tzv. „koženek“, v obyčejných rychlících. Nahradí je klimatizované vagony, které ku potěše studentů nabídnou i wi-fi nebo zásuvky na dobíjení. Tuto změnu zaznamenají cestující zejména v rychlících Vysočina z Brna přes Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod do Prahy.
Jihomoravský kraj
Pokud jsou někde změny patrné na první pohled, je to právě v Jihomoravském kraji. Na celý rok se zastaví v důsledku výluky provoz na trati Brno – Blansko, cestující bude vozit náhradní autobusová doprava. K omezení provozu dochází také v přeshraničním úseku Břeclav – Kúty, kde se upravuje trať z Lanžhota ke státní hranici. Vzhledem ke snížení kapacity tudy mohou projíždět pouze dálkové spoje, cestující nejedoucí za hranici musejí použít integrovanou autobusovou linku.
„I v novém jízdním řádu budou v souvislosti s pokračující výlukovou činností na hlavní trati z Brna přes Českou Třebovou do Prahy pokračovat odklony vlaků railjet a EuroCity po trase přes Vysočinu,“ upozornil Alan Butschek, obchodní manažer Oblastního centra obchodu Východ Českých dra. „Cestující, kteří pojedou z Brna do Svitav, České Třebové, Ústí nad Orlicí, Chocně, Pardubic a dále směrem do Prahy, mohou i nadále využívat rychlíkovou linku R19 Svitava. U ní však bude nutné počítat s náhradní autobusovou dopravou v úseku mezi Brnem a Blanskem.“
Nový jízdní řád naopak přináší opětovné zavedení víkendových půlnočních vlaků z Brna do dalších měst regionu, např. Boskovic, Hodonína nebo Náměště n. O. A také v Jihomoravském kraji dochází k náhradě starších vozů klimatizovanými vagony s nabídkou moderních služeb. Starší vozy budou využity jako záloha při posilování dopravy nebo jako operativní náhrada.