Hlavní stranaLetectvíPovinná registrace a nové kategorie. V novém roce se změní pravidla pro...

Povinná registrace a nové kategorie. V novém roce se změní pravidla pro drony

Od 31. 12. 2020 začínají v ČR i celé Evropské unii platit nová pravidla pro provozování dronů. Nově se drony klasifikují do tří kategorií a je nutná registrace provozovatele na webu Úřadu civilního letectví, kde provozovatel obdrží registrační číslo a jím označí všechny své drony. Budou platit pro nově prodané i dříve nakoupené stroje. Pravidla se vztahují také na letecké modely a zahrnují všechny letadla bez pilota.

Nový systém se zavádí především kvůli zvýšení bezpečnosti i zpřehlednění provozu a důležité je, že platí pro všechny členské státy EU stejně. Registraci a školení zpřístupňujeme provozovatelům online a pokračujeme tak dalším krokem v postupné digitalizaci agend Ministerstva dopravy,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nová pravidla v oblasti dronů se budou týkat řádově desítek tisíc pilotů či provozovatelů i samotných dronů a leteckých modelů. Mezi největší změny patří registrace a rozdělení provozu dronů do tří kategorií – otevřená, specifická a certifikovaná. Liší se mírou regulace a požadavků na provozovatele/piloty dronů. Registrace bude zpřístupněna na webu Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) v pátek 4. 12. v 12.00. Bude se v nějaké míře týkat většiny u nás provozovaných strojů, mimo těch, které váží méně než 250 g a nemají kameru či hraček pro děti do 14 let.

Provoz dronů se dle nových pravidel řadí do následujících kategorií:

• Otevřená – Základní kategorie provozu umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků, např. na hmotnost dronu, způsob letu nebo proškolení pilotů.

• Specifická – Střední kategorie provozu umožní, po posouzení Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.

• Certifikovaná – Nejpřísněji regulovaná, kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna. Více informací o jednotlivých kategoriích naleznete v souhrnné zprávě na webu ÚCL.

Řízení letového provozu, 7. 12. 2020

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts