Hlavní stranaRozhovorRozhovor s Jiřím Ješetou: Abychom přilákali cestující do vlaků, potřebujeme nové, moderní...

Rozhovor s Jiřím Ješetou: Abychom přilákali cestující do vlaků, potřebujeme nové, moderní soupravy

Nový jízdní řád, modernizované vozové soupravy, investice do rozvoje bezemisní dopravy v rámci Green Dealu, ale také četné výluky a odliv cestujících způsobený covidem. Jak České dráhy hodnotí rok 2021 a co chystají v roce následujícím? Na to jsme se zeptali Jiřího Ješety, náměstka gen. ředitele ČD a člena představenstva odpovědného za osobní dopravu.

S uvedením nového jízdního řádu slibují ČD revoluci v kvalitě a komfortu. V čem konkrétně revoluce spočívá a jak se týká cestujících?

Ano, je to tak, do provozu nasadíme nové vlaky v hodnotě několika miliard korun. Například na vlacích „Západní expres“ a „Krušnohor“ z Prahy přes Plzeň a Ústí nad Labem do Chebu začínají jezdit nejmodernější soupravy InterJet, na regionálních spojích z Ostravy přes Frýdek-Místek do Frenštátu pod Radhoštěm postupně vyjíždějí patrové soupravy push-pull a dvacet jedna zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů obslouží regionální linky v Plzeňském, Jihočeském a částečně i Středočeském kraji. Klimatizované vozy EC / IC s Wi-Fi připojením k internetu zase nahradí v některých rychlících staré vozy, takzvané „koženky“. Věříme, že cestující všechny novinky na železnici ocení a budou s námi rádi jezdit i v roce 2022.

S chystanými úpravami se mění restaurační vozy, přicházejí mobilní minibary. Jak to bude vypadat v praxi? 

Restaurační vozy se mění na efektivnější bistrovozy, tedy vozy kombinující 1. třídu, která nabízí standardní místa k sezení s obsluhou na místo, a barový oddíl, který je přístupným zákazníkům 2. třídy. Teplé jídlo a točené pivo si v nich dáte stejně jako v restauračních vozech. K tomu je více linek obsluhováno pojízdným ČD Minibarem, který přiváží občerstvení až přímo k vám. To odpovídá současnému trendu mezi objednateli. Chtějí zajistit provoz vlaků na kratší a střední vzdálenosti co nejefektivněji  a snižovat tak náklady na provoz. V některých spojích občerstvení zajišťuje stevardka nebo stevard s mobilním minibarem, jinde je k dispozici automat s občerstvením. Tradiční nasazení jídelních vozů na mezistátních linkách do Německa a Rakouska se ale nemění, tam i nadále nabízíme klasické jídelní vozy.

Narostl počet spojů s wifi připojením a možností dobití elektroniky, a to i v rychlících. Vznikají tato rozšíření na přání cestujících?

V marketingových průzkumech je připojení k internetu u našich cestujících jednou z nejčastěji požadovaných doplňkových služeb. Ve stále více vlacích ji požadují také objednatelé veřejné dopravy. Proto nabídku wi-fi připojení v našich soupravách průběžně rozšiřujeme a v současnosti ho nabízíme ve 2 248 spojích denně. V nich je obsaženo 90 % dálkových vlaků a jde o třetinu všech denně vypravovaných spojů Českých drah v celé republice.

I zásuvky nebo USB konektory pro nabíjení cestovní elektroniky jsou v dnešní době nezbytností, které jsou vyžadovány jak cestujícími, tak i objednavateli, a proto patří k základnímu vybavení našich nových vlaků. V těch nejnovějších můžete dokonce dobíjet elektrické invalidní vozíky nebo elektrokola. Soupravy InterJet pak například nabízejí v první třídě bezdrátové nabíjení mobilních telefonů.

Jaké další novinky pro rok 2022 ČD chystají?

V roce 2022 budou pokračovat dodávky nových vlaků. Očekáváme především soupravy RegioPanter v Jihočeském kraji. Na ně naváže také výroba souprav pro Vysočinu, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Dál budeme rozšiřovat počet vozů s palubní wi-fi. Nezastavili jsme ani investice do opravárenství a budujeme moderní zázemí pro naše soupravy. Plánujeme otevřít novou halu v Plzni a naplno běží také přípravy na stavbu opravárenské haly v Chebu.   

Rok 2021 je Evropským rokem železnice. Jak byste tento rok zhodnotil? Co přinesl nového a jak moc se jej dotkla covidová situace?

Covidová situace ovlivnila osobní železniční dopravu poměrně zásadně. Například během jarního uzavření okresů s námi jezdila v průměru pouze třetina běžného počtu cestujících. Za celý rok se počet zákazníků ve vlacích zdaleka nedostal na předcovidová čísla. Aktuální roční průměr za rok 2021 dosahuje pouhých 70 % roku 2019. To je samozřejmě znát i na chybějících tržbách od cestujících, které jsou za roky 2020 a 2021 o cca 7 mld. nižší, než bylo běžné před pandemií. Tento vysoký propad tržeb významně vychýlil dosud vyváženou ekonomiku jednotlivých závazkových smluv s netto objednateli, především s Ministerstvem dopravy ČR, neboť největší ztráty tržeb jsou především v mezinárodní dopravě, kde je stále inkaso tržeb od mezinárodních cestujících pouze na zhruba jedné třetině obvyklého stavu. I tak se nám ale podařilo hospodaření firmy oproti předchozímu roku výrazně zlepšit. Výsledky budeme teprve zveřejňovat, ale především díky úsporám a optimalizaci činností na tom budeme meziročně lépe. A to přes to, že rok 2021 byl z pohledu pandemie a souvisejících omezení horší než rok 2020.

I příští rok čekají železnici větší výluky. Která bude patřit k těm dlouhodobým a k jaké úpravě díky ní dojde?

Už od poloviny prosince nejezdí vlaky na mezinárodním koridoru mezi Brnem a Blanskem. Výluka bude trvat celkem dvanáct měsíců. Dělníci budou rekonstruovat jak samotnou trať, tak stanici Adamov. 

Osobní vlaky nahradily autobusy, většina dálkových spojů jezdí již od dubna 2021 mezi Brnem a Prahou přes Havlíčkův Brod. Rychlíky z Prahy do Brna přes Českou Třebovou budou zpravidla končit ve stanici Blansko.

Správce infrastruktury bude pokračovat také v dalších stavebních pracích, které budou mít vliv na provoz vlaků na hlavních koridorech. Pokračuje přestavba pardubického železničního uzlu, modernizace úseku mezi Brandýsem nad Orlicí a Ústím nad Orlicí a rekonstrukce výhybny Dluhonice a navazujícího traťového úseku do Prosenic nedaleko Přerova. Modernizace infrastruktury je důležitá a je dobře, že probíhá, nám i našim cestujícím to ale přináší komplikace. Proto se snažíme dopravní opatření při výlukách vždy připravit tak, aby byla v rámci možností co nejefektivnější a s co nejmenšími dopady na zákazníky. Naše cestující si i touto cestou dovoluji požádat o trpělivost a pochopení. 

Nedotknou se tyto výluky citelně dálkových a přeshraničních spojů a jejich včasného dojezdu?

Jízdní řád s touto výlukou, stejně jako s těmi ostatními, počítá. K žádným větším problémům by tak docházet nemělo. Cestujícím ale doporučuji, aby si před cestou vždy ověřili aktuální informace na našem webu, kam průběžně doplňujeme detaily o výlukových opatřeních.

Před pár týdny se ČD staly spoluzakladatelem spolku Zelená železnice. Jaké jsou hlavní cíle a principy ČD v ohledu bezemisní dopravy?

Hlavním cílem spolku je koordinovaný rozvoj bezemisní dopravy tak, aby investice do vývoje, výroby vozidel, ale také do budování související infrastruktury byly efektivní a pro dopravce i objednatele finančně dostupné. Spolek chce být zároveň partnerem státu a regionálních samospráv při vytvoření potřebného legislativního rámce této významné změny v rámci Green Dealu Evropské unie. Jako největší železniční dopravce v zemi chceme přispět k tomu, aby byl celý proces koordinovaný, abychom neztráceli čas a peníze tím, že budeme některé kroky dělat duplicitně nebo se zbytečně vydáme do slepé uličky. Investice do vývoje a nákupu vozidel, výroby alternativních paliv, ale také do budování nezbytné infrastruktury, ať už půjde o dobíjecí elektrické stanice nebo vodíkové čerpací stanice, budou obrovské.

Podělte se s námi o nějaká čísla – kolik v denním průměru vypraví ČD souprav a přepraví cestujících? Očekává se pro rok 2022 nárůst, nebo čísla zůstanou spíše stejná?

V roce 2022 v průměru vypravíme 6 783 vlaků za den, tyto vlaky ujedou 118 milionů kilometrů. Počet přepravených cestujících v době před pandemií rok od roku stoupal. V roce 2019 jsme přepravili více než 182 milionů lidí. Bohužel covid vše změnil a kvůli lockdownům, práci z domova a všem omezením se počet cestujících razantně snížil. A podobné je to i všude jinde v Evropě. Když porovnáme čísla za první pololetí, tak v roce 2019 jsme svezli 91,6 milionu cestujících, v roce 2020 to bylo 59,8 milionu a v prvním pololetí roku 2021 počet zákazníků klesl na 50,3 milionu. Doufáme, že v roce 2022 se znovu lidé do vlaků vrátí, ale o tom nejspíš rozhodne pandemie a opatření, která s ní budou spojená.

V následujících 10 letech ČD chystají velkou obnovu a inovaci vozového parku, v hodnotě až 120 miliard. Jde to ruku v ruce s tím, že jsou ČD účetně ve ztrátě, byť je zřetelné meziroční zlepšení?

Jestli chceme šetřit, tak určitě ne na vozovém parku. Abychom přilákali cestující do vlaků, potřebujeme nové, moderní soupravy, které nabídnou široké množství služeb a usnadní cestování všem skupinám cestujících, včetně rodin s dětmi, hendikepovaných, cyklistů nebo těch, kteří potřebují cestou pracovat.

Ne každý ví, že České dráhy společně s ČD Cargo provozují i nadační fond. V roce 2020 vyplatil dva miliony korun v nadačních příspěvcích. Jak se mu dařilo letos a kde přispíval?

Nadační fond Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM lze považovat stále za velmi mladý. Přesto za relativně krátkou dobu, co existuje, pomohl už 56 potřebným kolegům nebo jejich rodinným příslušníkům a daroval jim dohromady přes 4,8 milionů korun. Z příběhů a pomoci, kterou můžeme z nadačního fondu poskytovat, jsme si ověřili, že jeho založení bylo smysluplným krokem, který vyplnil mezeru v možnostech pomoci našim kolegům a jejich rodinám v tíživých životních situací, do kterých se nedostali vlastním přičiněním.

Aktuálně

ETCS – Co obnáší změna časové konstanty z 18 na 40 vteřin?

Pilotní úsek s výhradním provozem pod dohledem ETCS realizovaný formou ověřovacího provozu po nasazení ETCS na traťovém úseku Olomouc – Šternberk potvrdil dosavadní zkušenosti s...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts