Hlavní stranaDálniceCo přinesl prosinec 2021 v dopravě

Co přinesl prosinec 2021 v dopravě

Prosinec byl nečekaně bohatý také na silnicích a železnicích a přinesl cestujícím i řidičům nejednu zajímavou nadílku. Shrnujeme to nejzajímavější, co se nejen na vozovkách událo.

 • Na železnicích začal platit nový jízdní řád. Přinesl nejen změny v odjezdech vlaků, ale také několik změn v dopravcích, nových výluk a výrazných modernizací. Podrobněji jsme o změnách psali zde.
 • Praha se dočká 690 nových zastávek. První byla instalována ve Stodůlkách na stanovišti Velká Ohrada a následně Píškova. Více než šest stovek nových přístřešků by mělo být osazeno do roku 2023. 
 • Škoda Enyaq iV získala ve Švýcarsku ve čtenářské anketě ocenění Nejoblíbenější auto roku 2022. Škodovácké první elektrické SUV zvítězilo v konkurenci 55 automobilových novinek a návazalo tak na loňský úspěch octavie.
 • Po více než roce od vyhlášení tendru vybralo Ředitelství silnic a dálnic zhotovitele devítikilometrového úseku dálnice D3 Třebonín – Kaplice nádraží. Pokračování dálnice na jih od Českých Budějovic bude stavět Metrostav Infrastructure, stavba má již veškerá povolení a měla by se rozběhnout na počátku roku 2022.
 • U Prdlavky. Asi nejpopulárnější název pražské zastávky, pocházející z filmu Vrchní, prchni!, lákal nejen cestující, ale i zloděje. Po několikerém zmizení tabulky s názvem zastávky se DPP rozhodl nabízet kopii na svém e-shopu. První várka nálepek s Prdlavkou zmizela z e-shopu nečekaně rychle, prodalo se jich již více než tisíc.
Zdroj: Facebook Praha.eu
 • Velká investiční přestavba v Libereckém kraji se dočkala zprovoznění. Nově zbudovaná, víceúrovňová křižovatka Rádelský Mlýn byla slavnostně otevřena 10. prosince a okolní obce, přes něž rok a půl vedla objížďka, si oddechly. Zajímavostí mimo jiné je, že průjezd rychlostní silnice křižovatkou byl osazen meteo technologií, jejíž trysky ve vozovce automaticky spustí při námraze solný postřik. 
 • Železnice Slovenské republiky zveřejnily strategie do roku 2030. K překvapení nejen sousedských železničních správ nepočítají na Slovensku ani s novou výstavbou kolejí, ani s větší modernizací stávajících tratí. Plánuje se pouze s pokračováním úprav již rozpracovaných úseků, např. na koridoru Bratislav – Kúty – Lanžhot, kde by mělo dojít k možnosti navýšení rychlosti vlaku až na 200 km/h.
 • ŘSD vybralo zhotovitele pro další úpravu vozovky u Jihlavy. Tentokrát půjde o sedmikilometrovou část silnice I/38 od dálnice D1 do Jihlavy. Dle diagnostiky má stávající vozovka velké množství trhlin a vyjeté koleje. Stavba by měla začít hned po skončení zimy roku 2022, provoz se omezí ze čtyř na dva pruhy. Dojde také k opravě mostů a přeložce optických kabelů. Zhotovitelem bude firma Strabag. 
 • Rakouská metropole pokročila ve využití vodíku v MHD. Začala s testováním vodíkového autobusu Hyundai Elec City Fuel Cell, který by měl začit vozit pasažéry 10. ledna 2022. Vídeň zároveň otevřela první městskou čerpací stanici na vodík.
Zdroj: WienerEnergie.at
 • Rekordní částku za výběr mýta ohlásila společnost CzechToll. V listopadu zaplatili dopravci za průjezdy přes 1,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 22 % více. Celkem se za 11 měsíců zaplatilo na mýtném 13 miliard korun.
 • S avizovaným zdražením pohonných hmot a energií si začaly utahovat opasky nejen domácnosti, ale také brněnský dopravní podnik. S prosincovou změnou jízdních řádů prodloužil intervaly některých spojů a zrušil trolejbusový spoj č. 35. 
 • Menší nové parkoviště P+R se otevřelo v pražské Hostivaři. Spolu se 79 místy pro auta vznikl parkovací prostor i pro kola. Pár týdnů předtím také došlo k otevření parkovacího domu na Černém Mostě a byl položen kámen budoucího parkovacího domu na Nových Butovicích – zde má vzniknout 379 míst, polovina pro dojíždějící, polovina pro rezidenty. Magistrát chce s výstavbou parkovišť pokračovat i nadále, především v okolí metra či železnice, avizována byla na Zličíně, Opatově a v Hostivaři.
Vizualizace parkovacího domu v Petržílkově ulici na Nových Butovicích.
 • Tuzemská letecká společnost Smart Wings zveřejnila závěry hospodaření za rok 2020, které skončilo ztrátou, způsobenou zejména covidovou situací. „Rok 2020 byl výjimečným a mimořádně náročným rokem pro odvětví letecké dopravy, i pro Smartwings. Byl to nejtěžší rok v pětadvacetileté historii společnosti, ve kterém jsme dělali maximum možného proto, abychom udrželi společnost v provozu. Předpokládáme, že výsledek hospodaření za rok 2021 skončí již v kladných číslech a v průběhu roku 2022 věříme v další oživení poptávky,“ prohlásil Jiří Juřán, finanční ředitel společnosti.
 • Řidičům se otevřely dva nové úseky dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Díky zprovoznění dojde urychlení cesty do Krkonoš a Polska, v okolních obcích k poklesu hlukové zátěže, imisí z dopravy a výrazně se také sníží riziko dopravních nehod. O otevření jsem informovali zde.
 • Dalších 33 motorových jednotek objednaly České dráhy od společnosti PESA Bydgoszcz SA. Nově objednané vozy budou dodány v letech 2024–2026 a budou sloužit k obsluze regionálních spojů v Královéhradeckém kraji. Cestujícím nabídnou klimatizaci, bezbariérový přístup, zásuvky pro dobíjení i wi-fi. 
 • S nástupem nové vlády dosedl do křesla dopravního resortu nový ministr Martin Kupka, jehož prioritou je dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a D35 a také příprava stavby pro první dva úseky vysokorychlostních tratí. Žezlo mu pomyslně předal Karel Havlíček s tím, že je nyní ve výstavbě 131 kilometrů nových dálnic. 
 • Správa železnic představila podobu prvního terminálu vysokorychlostní železnice u Nehvizd. Dodavatelé zapracovali do předchozí architektonické studie připomínky místních samospráv a návrhy francouzských kolegů z SNCF, což by mělo poskytnout větší komfort pro cyklisty, motorkáře i chodce. S výstavbou terminálu se má začít v roce 2025.
 • Dopravní podnik hl. m. Prahy vypravil do provozu další, již desátou tramvaj 15T pojmenovanou po významné osobnosti pražské MHD, tentokrát po architektovi Janu Kotěrovi, který patřil mezi vůdčí postavy českého kulturního života na začátku minulého století. Jeho významným počinem je například tzv. primátorská tramvaj, již mohou zájemci dodnes obdivovat v Muzeu MHD ve Střešovicích.
 • Nový vozík pro lodní výtah na Orlické přehradě představil Metrostav. Modernizovaná konstrukce má být nyní schopna přepravit 97 % sportovních a turistických lodí v Česku.
 • Na závěr jedna neradostná bilance: za rok 2021 se stalo bezmála 93 tisíc dopravních nehod, v nejvíce případech byla viníkem nepřiměřená rychlost. Celkový počet nehod za rok stoupl. V prosinci došlo k 8 tisícům dopravních incidentů, což je o tisícovku více než rok předtím.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts