Hlavní stranaŽelezniceŠkoda Vagonka navyšuje objem výroby nových vlaků

Škoda Vagonka navyšuje objem výroby nových vlaků

Zásadní rozšíření výrobního zázemí společnosti Škoda Vagonka v Ostravě, které si vyžádalo celkem miliardu korun, jde do finále. Firma v těchto dnech úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí – konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky. V lakovně se bude moct týdně nastříkat plocha vagonů o rozloze fotbalového hřiště a je jednou z největších ve střední Evropě.

Díky investicím se ve Vagonce zvýší výroba nových vlaků až o dvě třetiny oproti současnosti. Škoda Vagonka je členem skupiny Škoda Transportation ze skupiny PPF.

„Zásadní investice v ostravské Vagonce jsou součástí našeho projektu Nová Vagonka, který začal před 444 dny. Za tu dobu se nám již podařilo vybudovat největší portálové obráběcí centrum v Evropě. Celkem jsme vynaložili na modernizaci a rozšíření areálu jednu miliardu korun a vytváříme na pět set nových pracovních míst. Projekt je symbolem rozvoje společnosti Škoda Vagonka a jejího sílícího postavení na trhu,“ řekl Petr Brzezina, Prezident a předseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Slavnostní otevření nové lakovny.

Špičkové evropské pracoviště

Nová lakovna i obráběcí centra, která v Ostravě vyrostla, patří ke špičkovým pracovištím svého druhu v Evropě. Umožní týdně nastříkat plochy vagonů o rozloze fotbalového hřiště. Ročně jí bude moct projít až 120 vlakových skříní, což je proti dosavadnímu stavu nárůst o dvě třetiny. „Výrazně zvyšujeme naše výrobní kapacity. Budeme tak moci kromě vlastních zakázek pracovat i na dalších projektech v rámci skupiny Škoda Transportation,“ uvedl Martin Bednarz, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Škoda Vagonka.  

Jedná se o univerzální lakovnu kolejových vozidel, která obsahuje celkem osm pracovišť. Pracoviště jsou navržena jak pro vozy evropského charakteru, tak i pro vozy určené na východní trh. Jedná se o dvě kombinované stříkací kabiny (možnost lakování, vytěkání a sušení do 60 °C), tryskací kabinu, čtyři přípravné kabiny a pracoviště finální přejímky. Provětrávání stříkacích kabin zajišťuje šest vzduchotechnických jednotek důmyslně umístěných na ocelové plošině mezi samotnými kabinami. Ve všech pracovištích jsou instalovány pojízdné plošiny pro obsluhu, s výjimkou tryskací kabiny, kde jsou lávky pevné.

Nová obráběcí centra zase rozšiřují možnosti firmy v oblasti výroby hrubých staveb kolejových vozidel, a to jak s normálním rozchodem, tak i pro široký rozchod. „V Ostravě aktuálně pracujeme například na dodávkách nových vozidel pro Lotyšsko, metro ve Varšavě nebo tuzemskou železnici – konkrétně pro Jihomoravský kraj a České dráhy. Zároveň se připravujeme i na projekt elektrických jednotek pro Estonsko,“ doplnil Martin Bednarz.

Miliardová investice

Současná etapa rozšíření výrobního zázemí navazuje na nedávnou akci, kdy Škoda Vagonka zprovoznila největší obráběcí centrum v Evropě. Šlo o unikátní stroj za zhruba 100 milionů korun, díky kterému může obrábět obří nadrozměrné hliníkové díly. Celkem 360 tun vážící zařízení o délce padesát a šířce deset metrů již několik měsíců v Ostravě slouží k výrobě podsestav hrubých staveb železničních vozidel pro zákazníky v tuzemsku i zahraničí. Výroba se díky tomu postupně zpětinásobí, protože před výstavbou se zde vyrobilo cca 50 hrubých staveb ročně a s novým centrem se Škodovka dostane až na 250.

Škoda Vagonka celkově během dvou let proinvestuje jednu miliardu korun. Mezi nejvýznamnější akce patří právě vybudování nové lakovny, čtyř obráběcích center, pěti nových výrobních linek hrubých staveb (skříní), linky konečné montáže, výkup pozemků, zateplení budov, vybudování zázemí pro zaměstnance, rozšíření a vybavení skladů, zlepšení logistiky areálu a další. Díky odkupu nových pozemků a pronájmu hal ve Vítkovicích zdvojnásobila Škoda Vagonka plochu svého výrobního zázemí.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Petr Moos

Ve čtvrtek 29. 2. 2024 jsme se v motolském krematoriu rozloučili s významnou osobností dopravy, panem prof. Ing. Petrem Moosem, CSc., dr. h. c. S Petrem jsem se...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts