HomeŽelezniceŽelezniční nostalgie v novém hávu

Železniční nostalgie v novém hávu

Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se v sobotu 15. května opět otevře pro veřejnost. Na dospělé i děti čeká největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Dále mohou návštěvníci vidět historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu.

Na první muzejní víkendy jsou navíc připraveny vyhlídkové jízdy jednou z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 „Heligón“ z areálu muzea do přilehlé stanice. Otevřeny prozatím budou expozice pouze ve volném prostoru a občerstvení, a to ve vztahu ke stále platným hygienickým opatřením.

Pandemie koronaviru způsobila několikaměsíční pauzu, kterou pracovníci muzea využili mimo jiné na úpravu vstupní části areálu a také k časově náročnější údržbě vystavených exponátů. Naposledy bylo muzeum otevřeno loni v říjnu.

Dle vyjádření ředitele Marka Plochého muzeum není určeno jen pro železniční fandy, na své si přijdou i rodiny s dětmi. „Součástí expozice je nový interaktivní exponát parní lokomotivy 310.127 s přezdívkou Kafemlejnek, který rozhodně ocení nejedna ratolest. Ten si totiž na rozdíl od většiny ostatních vystavených kousků mohou lidé dokonce osahat, a to včetně kabiny s řadou ovládacích prvků. Ty nejmenší opět rádi svezeme na tzv. úzkokolejce. Jde o skutečnou mašinku s opravdovými vagónky, jen v menším provedení. Jezdí malou rychlostí a na její provoz dohlíží odborný personál.“

Podrobné informace o Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka, aktuální otevírací době a nostalgických jízdách parních či motorových vlaků jsou na stránkách www.cdnostalgie.cz.

(jk)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Aktuálně

S Janem Kroupou – bývalým generálním ředitelem ŘSD – k dokončení modernizace dálnice D1

Dnes jsme si pozvali Ing. Jana Kroupu, bývalého generálního ředitele ŘSD, který s námi bude mluvit o historii "dé jedničky", kuriozitách modernizace i o...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts