HomeŽelezniceŽelezniční nostalgie v novém hávu

Železniční nostalgie v novém hávu

Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se v sobotu 15. května opět otevře pro veřejnost. Na dospělé i děti čeká největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Dále mohou návštěvníci vidět historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu.

Na první muzejní víkendy jsou navíc připraveny vyhlídkové jízdy jednou z nejstarších provozních lokomotiv v Evropě 414.096 „Heligón“ z areálu muzea do přilehlé stanice. Otevřeny prozatím budou expozice pouze ve volném prostoru a občerstvení, a to ve vztahu ke stále platným hygienickým opatřením.

Pandemie koronaviru způsobila několikaměsíční pauzu, kterou pracovníci muzea využili mimo jiné na úpravu vstupní části areálu a také k časově náročnější údržbě vystavených exponátů. Naposledy bylo muzeum otevřeno loni v říjnu.

Dle vyjádření ředitele Marka Plochého muzeum není určeno jen pro železniční fandy, na své si přijdou i rodiny s dětmi. „Součástí expozice je nový interaktivní exponát parní lokomotivy 310.127 s přezdívkou Kafemlejnek, který rozhodně ocení nejedna ratolest. Ten si totiž na rozdíl od většiny ostatních vystavených kousků mohou lidé dokonce osahat, a to včetně kabiny s řadou ovládacích prvků. Ty nejmenší opět rádi svezeme na tzv. úzkokolejce. Jde o skutečnou mašinku s opravdovými vagónky, jen v menším provedení. Jezdí malou rychlostí a na její provoz dohlíží odborný personál.“

Podrobné informace o Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka, aktuální otevírací době a nostalgických jízdách parních či motorových vlaků jsou na stránkách www.cdnostalgie.cz.

(jk)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Aktuálně

Zmenšování Česka. Nová vysokorychlostní železnice klepe na dveře

Z Prahy do Brna za méně než hodinu. Necelou půlhodinu pak stráví cestující ve vlaku z hlavního města do Ústí nad Labem. Tak vypadá jen zlomek tras, na kterých jízdní dobu výrazně zkrátí připravovaná vysokorychlostní železnice. Tu na Správě železnic projektuje tým ředitele odboru přípravy vysokorychlostních tratí Ing. Martina Švehlíka, který je hostem dnešního rozhovoru.

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts