Hlavní stranaSilniční dopravaZimní údržba – zvýšený výskyt výtluků na silnicích I. tříd a jejich...

Zimní údržba – zvýšený výskyt výtluků na silnicích I. tříd a jejich oprava

Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošní obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí konstrukcím komunikací. Těm nevadí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako právě střídání arktických teplot s těmi jarními.

Důležitým aspektem je právě četnost střídaní teplot, kdy jejich oscilace okolo bodu mrazu vede k častějšímu vytváření poruch ve vozovce. V době oteplení do prasklin, byť sebemenších, proniká voda, která následně v období ochlazení zmrzne a led zvětšením svého objemu narušuje celistvost konstrukčních vrstev komunikace. V důsledku dopravního zatížení, zejména těžkou nákladní dopravou, se pak z malých nerovností stávají výtluky.

Problémy s výkyvy počasí

Po oteplení na Vysočině v polovině minulého týdne ŘSD eviduje zvýšený výskyt těchto lokálních poruch v podstatě na všech silnicích I. tříd. Nejvíce problematický je však v současné době úsek silnice I/38 na průtahu Havlíčkovým Brodem ke křižovatce se silnicí I/34. Ačkoliv zde pracuje reparační pracovní tým prakticky každodenně a k opravám využívá i noční hodiny, kdy je snížená intenzita provozu, bylo třeba místo označit přenosným dopravním značením omezit také rychlost. Dalším místem, na který je třeba řidiče upozornit, je silnice I/38 u Želetavy.

Bohužel v zimním období nejsou v provozu obalovny, a tak je ŘSD při realizaci těchto oprav závislé nejen ve zvýšené míře na počasí, ale také zejména na studené balené asfaltové směsi. Takto provedené opravy jsou provizorní a dočasné. Například Intenzivní zatížení těžkou nákladní dopravou může znamenat, a příkladem je silnice I/38, i pouze několika hodinovou životnost těchto oprav. Řidičům se tedy může jevit, že k žádným opravám ani nedochází, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

O náročnosti letošní zimy vypovídají i aktuální čísla. O proti zimní údržbě v období od 1. 11. 2019 do 31. 1. 2020, kdy se na opravu komunikací I. tříd na Vysočině spotřebovalo 3,59 tun studené balené asfaltové směsi, za stejné období aktuální zimní údržby (1. 11. 2020–31. 1. 2021) to je již 10,58 tun. To je téměř 3 krát více než v průběhu předchozí zimy, a to nejnáročnější období na opravy prakticky probíhá teď v únoru.

Dnes konkrétně probíhá oprava výtluků na silnici I/34 mezi Rozkoší a H. Brodem, na silnici I/19 mezi H. Brodem a Ronovem nad Sázavou a na silnici I/38 na průtahu H. Brodem až k dálnici D1, kde pracovníci údržby postupně reagují na zjištěné závady. Organizace údržby se tak snaží operativně reagovat na vzniklý stav a zajistit provoz na komunikacích I. tříd bez větších nepříjemností. Současně řidiče žádáme, aby s těmito přechodnými jevy ve stavu komunikací počítali, maximálně je předvídali a přizpůsobili rychlost jízdy dopravně technickému stavu a povaze komunikace.

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts