Hlavní stranaDálniceOtevřeny nové úseky na D11, Hradec Králové si oddechne

Otevřeny nové úseky na D11, Hradec Králové si oddechne

Dva nové úseky dálnice D11 o délce 22 kilometrů byly zprovozněny v polovině prosince 2021. Značně se tak uleví silně přetíženým silnicím I. třídy, zejména u Hradce Králové.

Nové dálniční úseky totiž odvedou tranzitní dopravu ze silnic I/11, I/33 a I/37. Ředitelství silnic a dálnic na nich počítá nejen s poklesem dopravy, ale i se snížením hluku, imisí a rizikem dopravních nehod. Zdejší silnice patřily k nejnebezpečnějším v kraji.

Jedná se o otevření patnáctikilometrového úseku Hradec Králové – Smiřice, jehož zhotoviteli byly Metrostav, Eurovia a Swietelsky, a sedmikilometrový úsek Smiřice – Jaroměř, který stavěl český člen rakouské skupiny Porr.

„Děkuji zhotoviteli za zvýšenou efektivitu a pracovní nasazení, kdy se podařilo stavbu mezi Hradcem Králové a Smiřicemi o půl roku urychlit, a díky tomu můžeme zprovoznit oba dva dálniční úseky současně, což je zásadní přínos pro plynulost, a tedy i bezpečnost provozu. Odstraněna jsou nehodová místa, neboť z trasy mizí úrovňová křížení s ostatními komunikacemi. Zásadní přínos má dálnice samozřejmě také pro obyvatele všech okolních měst a obcí, kteří se mohou těšit na výrazný pokles dopravní zátěže,” uvedl Radek Mátl, generální ředitel ŘSD.

Otevírá se tak nejen pohodlnější cesta směrem do Trutnova, ale také do Krkonoš – například do Pece pod Sněžkou pomohou nové úseky zkrátit cestu i o desítky minut. Se zprovozněním také souvisí změna značení a přednosti. U Semonic nově musejí řidiči jedoucí po I/33 dávat přednost dálniční dopravě. Tato měna je několikanásobně, reflexně značena, upravena snížením maximální rychlosti. Přesto došlo hned druhý den po otevření k první kolizi.

Další novinka se týká pouze nákladní dopravy, jejíž řidiči musejí dávat pozor u severního sjezdu na Jaroměř, který pro ně není umožněn. Průjezd Jaroměří totiž stále využívají auta jedoucí směrem na Náchod (a Polsko) a vedení města se vzhledem k chybějícímu obchvatu obávalo ucpání centra během špičky.

Čerstvě zprovozněné části D11 se stavěly 3 roky a stály něco málo přes 4 miliardy korun. Vzniklo na nich 28 mostů, 4 mimoúrovňové křižovatky a 10 protihlukových stěn o délce bezmála 8 kilometrů. 

Dálnice D11 je plánována od konce 70. let, má spojovat Prahu s Polskem. Z plánovaných 154 kilometrů k severním hranicím je nyní zrealizováno 113. Výstavba stagnovala více než 7 let kvůli vleklým majetkovým sporům o pozemky u Hradce Králové.  

„Důležité je nyní dálnici D11 dostavět až na hranice. V intenzivní přípravě jsou proto i zbývající dva úseky. Na stavbu mezi Trutnovem a státní hranicí již probíhají výkupy pozemků, se zahájením výstavby počítáme v roce 2023. Na úsek mezi Jaroměří a Trutnovem jsme aktuálně získali územní rozhodnutí, a chystáme se tedy zahájit majetkoprávní přípravu,“ doplnil Radek Mátl.

Česká výstavba je dlouhodobě kritizována za svou pomalost, obzvláště v kontrastu s polskou protistranou – rychlostní silnicí S3, na niž má tuzemská D11 navazovat. Na podzim polští stavaři položili u hraniční Lubawky asfaltové souvrství a rychlostní silnice zdánlivě končila v českých polích. Ale ani S3 není zcela kompletní. Víceproudou cestu spojující sever Polska s jižní hranicí zvažovali naši sousedé již ve 30. letech 20. století. Zvažovalo se i propojení až do Liberce. Po několika variantách trasy nabyla silnice konkrétních rozměrů v 90. letech jako dálnice (autostrada) A1. Vzhledem ke změnám priorit v průběhu polských vlád a analýzám vytíženosti budoucí A1 došlo k jejímu přehodnocení na plně komfortní rychlostní silnici o čtyřech pruzích. V současnosti je její dostavba odhadována na druhou polovinu roku 2023, s protažením do severního Śvinoujście v roce 2024. S3 není pro osobní dopravu zpoplatněna.

Zdroj gov.pl

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v průběhu prosince nový úsek na dálnici D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Nedávno také došlo k dokončení oprav dálnice D10 u Mladé Boleslavi a zprovoznění dálnice D7 u Panenského Týnce. Celkově letos ŘSD otevřelo neobvyklých 46,5 kilometrů dálnic a 22,7 kilometrů silnic I. třídy.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Cesta k ETCS v podmínkách ČR

Na webu Z dopravy mně zaujal článek Davida Votroubka z FS ČR „Jak dál po Pardubicích“ a bohatá diskuze k jeho článku. Svůj profesní život jsem zasvětil...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts