Hlavní stranaDálniceOtevřeny nové úseky na D11, Hradec Králové si oddechne

Otevřeny nové úseky na D11, Hradec Králové si oddechne

Dva nové úseky dálnice D11 o délce 22 kilometrů byly zprovozněny v polovině prosince 2021. Značně se tak uleví silně přetíženým silnicím I. třídy, zejména u Hradce Králové.

Nové dálniční úseky totiž odvedou tranzitní dopravu ze silnic I/11, I/33 a I/37. Ředitelství silnic a dálnic na nich počítá nejen s poklesem dopravy, ale i se snížením hluku, imisí a rizikem dopravních nehod. Zdejší silnice patřily k nejnebezpečnějším v kraji.

Jedná se o otevření patnáctikilometrového úseku Hradec Králové – Smiřice, jehož zhotoviteli byly Metrostav, Eurovia a Swietelsky, a sedmikilometrový úsek Smiřice – Jaroměř, který stavěl český člen rakouské skupiny Porr.

„Děkuji zhotoviteli za zvýšenou efektivitu a pracovní nasazení, kdy se podařilo stavbu mezi Hradcem Králové a Smiřicemi o půl roku urychlit, a díky tomu můžeme zprovoznit oba dva dálniční úseky současně, což je zásadní přínos pro plynulost, a tedy i bezpečnost provozu. Odstraněna jsou nehodová místa, neboť z trasy mizí úrovňová křížení s ostatními komunikacemi. Zásadní přínos má dálnice samozřejmě také pro obyvatele všech okolních měst a obcí, kteří se mohou těšit na výrazný pokles dopravní zátěže,” uvedl Radek Mátl, generální ředitel ŘSD.

Otevírá se tak nejen pohodlnější cesta směrem do Trutnova, ale také do Krkonoš – například do Pece pod Sněžkou pomohou nové úseky zkrátit cestu i o desítky minut. Se zprovozněním také souvisí změna značení a přednosti. U Semonic nově musejí řidiči jedoucí po I/33 dávat přednost dálniční dopravě. Tato měna je několikanásobně, reflexně značena, upravena snížením maximální rychlosti. Přesto došlo hned druhý den po otevření k první kolizi.

Další novinka se týká pouze nákladní dopravy, jejíž řidiči musejí dávat pozor u severního sjezdu na Jaroměř, který pro ně není umožněn. Průjezd Jaroměří totiž stále využívají auta jedoucí směrem na Náchod (a Polsko) a vedení města se vzhledem k chybějícímu obchvatu obávalo ucpání centra během špičky.

Čerstvě zprovozněné části D11 se stavěly 3 roky a stály něco málo přes 4 miliardy korun. Vzniklo na nich 28 mostů, 4 mimoúrovňové křižovatky a 10 protihlukových stěn o délce bezmála 8 kilometrů. 

Dálnice D11 je plánována od konce 70. let, má spojovat Prahu s Polskem. Z plánovaných 154 kilometrů k severním hranicím je nyní zrealizováno 113. Výstavba stagnovala více než 7 let kvůli vleklým majetkovým sporům o pozemky u Hradce Králové.  

„Důležité je nyní dálnici D11 dostavět až na hranice. V intenzivní přípravě jsou proto i zbývající dva úseky. Na stavbu mezi Trutnovem a státní hranicí již probíhají výkupy pozemků, se zahájením výstavby počítáme v roce 2023. Na úsek mezi Jaroměří a Trutnovem jsme aktuálně získali územní rozhodnutí, a chystáme se tedy zahájit majetkoprávní přípravu,“ doplnil Radek Mátl.

Česká výstavba je dlouhodobě kritizována za svou pomalost, obzvláště v kontrastu s polskou protistranou – rychlostní silnicí S3, na niž má tuzemská D11 navazovat. Na podzim polští stavaři položili u hraniční Lubawky asfaltové souvrství a rychlostní silnice zdánlivě končila v českých polích. Ale ani S3 není zcela kompletní. Víceproudou cestu spojující sever Polska s jižní hranicí zvažovali naši sousedé již ve 30. letech 20. století. Zvažovalo se i propojení až do Liberce. Po několika variantách trasy nabyla silnice konkrétních rozměrů v 90. letech jako dálnice (autostrada) A1. Vzhledem ke změnám priorit v průběhu polských vlád a analýzám vytíženosti budoucí A1 došlo k jejímu přehodnocení na plně komfortní rychlostní silnici o čtyřech pruzích. V současnosti je její dostavba odhadována na druhou polovinu roku 2023, s protažením do severního Śvinoujście v roce 2024. S3 není pro osobní dopravu zpoplatněna.

Zdroj gov.pl

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v průběhu prosince nový úsek na dálnici D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Nedávno také došlo k dokončení oprav dálnice D10 u Mladé Boleslavi a zprovoznění dálnice D7 u Panenského Týnce. Celkově letos ŘSD otevřelo neobvyklých 46,5 kilometrů dálnic a 22,7 kilometrů silnic I. třídy.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Máme strategii na demontáž národních zabezpečovacích systémů?

Koncepce jednotného evropského signalizačního systému pro posílení interoperability se datuje do roku 1989, kdy železniční průmysl a Komise EU zahájily analýzu problémů železniční signalizace...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts