Hlavní stranaŽelezniceDo centra Prahy lze dojet i bez kolon

Do centra Prahy lze dojet i bez kolon

Denně hlásí Zelená vlna nebo různé dopravní aplikace na příjezdu do Prahy kolony a zdržení v řádu desítek minut. Kolony se týkají všech směrů bez ohledu na to, zda jde o dálnici nebo méně důležitou silnici. Cesta se tak prodlužuje na dvojnásobek, někdy i trojnásobek běžného času. Do Prahy se však lze dostat mnohem rychleji a pohodlněji, bez stání v dlouhých zácpách. Takovou možnost nabízí železnice. Cestovní čas vlakem je ve špičce kratší než zpoždění vzniklé v kolonách.

Na příjezdu autem do hlavního města je běžné zdržení 20 i více minut. Za tu dobu se dá dostat vlakem z okraje Prahy do jejího centra. „Přibližně dvacet minut jede vlak například z Klánovic, Radotína, Roztok u Prahy, Horních Počernic nebo z Uhříněvsi přímo do centra na Masarykovo nebo hlavní nádraží, tedy do těsné blízkosti Václavského náměstí nebo náměstí Republiky,“ říká Jakub Goliáš, ředitel oblastního centra obchodu Střed Českých drah.

Vlak co čtvrt hodiny

Pokud k tomu připočteme vlastní dobu jízdy, pak lze vlakem dorazit do centra Prahy za poloviční čas než po silnici.

Velká zůstává také flexibilita pro cestující, častý argument pro volbu auta pro cestu do města. „Na páteřních tratích linek S jezdí vlaky v krátkém intervalu, ve špičce je to v průměru jen 15 minut a v sedle půl hodiny. To jsou intervaly obvyklé pro linky městské dopravy. Nově otevřené zastávky a přístupové cesty také podstatně zjednodušily dostupnost řady významných míst v Praze nebo celých městských částí. Na hlavním nádraží lze vystoupit nově otevřeným podchodem přímo na Žižkov, ve Vršovicích vede přímý výstup na náměstí bratří Synků a terminál Zahradní Město usnadnil cestování do stejnojmenné čtvrti, ale také do Strašnic, na Jižní Město a do dalších míst,“ shrnuje Jakub Goliáš.

Zastávkové vlaky linek S navíc ve špičce doplňují rychlíky nebo spěšné vlaky. Ty zkracují dojíždění do Prahy i z větších vzdáleností o několik desítek kilometrů. Díky tomu lze dojet z Benešova do centra Prahy za méně než hodinu nebo z Mnichovic za přibližně půl hodiny. Z Kralup nad Vltavou do centra Prahy trvá cesta půl hodiny, na terminál v Holešovicích dokonce jen 20 minut. Z východu se dá do středu Prahy dojet třeba z Českého Brodu již za přibližně 20 minut a z Kolína za tři čtvrtě hodiny.

Kancelář na kolech

Další výhodou dojíždění vlakem je možnost pracovat už na cestě. „Všechny soupravy CityElefant a řada dalších typů vlaků v pražské integrované dopravě je dnes vybavena palubní wi-fi sítí, která usnadňuje připojení na internet, a jsou vybaveny také elektrickými zásuvkami nebo USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky. Mohou to být mobily, ale také tablety nebo notebooky. Díky tomu se dají vyřizovat už během cesty e-maily, připravovat dokumenty, studovat podklady,“ upozorňuje na jednu z výhod vlaků Jakub Goliáš.

České dráhy nabízejí na páteřních linkách pražské integrované dopravy také oddíly 1. třídy, které jsou přímo vybaveny pro práci ve vlaku. V CityElefantech a ve vratných soupravách jsou místa v těchto oddílech vybavena také sklopnými nebo rozkládacími stoly.

Příklady dojezdových časů vlakem do centra Prahy (nejrychlejší spoje ve špičce)

RelaceDoba jízdy
Klánovice – Masarykovo nádraží22 minut
Český Brod – hlavní nádraží23 minut
Lysá nad Labem – hlavní nádraží39 minut
Kralupy nad Vltavou – Masarykovo nádraží34 minut
Hostivice – Masarykovo nádraží25 minut
Černošice – hlavní nádraží25 minut
Vrané nad Vltavou – hlavní nádraží33 minut
Horní Měcholupy – hlavní nádraží17 minut
Strančice – hlavní nádraží 34 minut

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Aktuálně

Toulky nejen železniční minulostí

Začátkem května přišla na knižní trh nová již 20. kniha spisovatele Josefa Schröttera „Toulky nejen železniční minulostí“ s ilustracemi Jiřího Boudy. V knize je 393 obrázků...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts