HomeSilniční dopravaZdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až...

Zdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až 444 dní

Na mapě lze vidět přehled významných staveb Ředitelství silnic a dálnic, na kterých došlo nebo dochází ke zdržení z důvodu odporu organizací, obcí či veřejnosti. Současně je přehledně vidět i již odblokované stavby. 

Co je ale skutečně potřeba? Rekodifikace stavebního práva. Povolovací procesy jsou dnes zdlouhavé a komplikují nám výstavbu. Jako ministr jsem k tomu obdržel podklad od Hospodářské komory.

Příklad: D1 se začala modernizovat v roce 2014, dokončena má být v roce 2021. Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech. Na deseti sledovaných úsecích kvůli tomu cena stoupla o více než o 145 milionů korun. 

Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech.

Je třeba změnit legislativu, aby tyto marné náklady nevznikaly. Příprava jednoho kilometru dálnice se dnes v důsledku dlouhých povolovacích procesů protáhne o 8,4 let a jeho cena se kvůli tomu zvýší o 65,6 milionu korun. A to se ani nekopne do země! Proto je třeba změny ve stavebním právu, aby se vůbec mohlo vůbec fyzicky začít stavět. Je třeba však konstatovat, že bude důležité, s jakou účinností nová rekodifikace začne působit. Čím dříve, tím lépe.  

JUDr. Vladimír Kremlík, ředitel SIRDO

Aktuálně

Pražské elektrobusy rozšiřují svou stáj

Právě probíhající středoevropský veletrh Czechbus představil nový elektrobus z dílny Škoda Transportation. Zbrusu nový model Škoda E'CITY bude provozovat Dopravní podnik hl. m. Prahy...

Podcasty

Podcasty na Spotify Apple podcasts