Domů Silniční doprava Zdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až...

Zdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až 444 dní

Na mapě lze vidět přehled významných staveb Ředitelství silnic a dálnic, na kterých došlo nebo dochází ke zdržení z důvodu odporu organizací, obcí či veřejnosti. Současně je přehledně vidět i již odblokované stavby. 

Co je ale skutečně potřeba? Rekodifikace stavebního práva. Povolovací procesy jsou dnes zdlouhavé a komplikují nám výstavbu. Jako ministr jsem k tomu obdržel podklad od Hospodářské komory.

Příklad: D1 se začala modernizovat v roce 2014, dokončena má být v roce 2021. Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech. Na deseti sledovaných úsecích kvůli tomu cena stoupla o více než o 145 milionů korun. 

Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech.

Je třeba změnit legislativu, aby tyto marné náklady nevznikaly. Příprava jednoho kilometru dálnice se dnes v důsledku dlouhých povolovacích procesů protáhne o 8,4 let a jeho cena se kvůli tomu zvýší o 65,6 milionu korun. A to se ani nekopne do země! Proto je třeba změny ve stavebním právu, aby se vůbec mohlo vůbec fyzicky začít stavět. Je třeba však konstatovat, že bude důležité, s jakou účinností nová rekodifikace začne působit. Čím dříve, tím lépe.  

JUDr. Vladimír Kremlík, ředitel SIRDO

Aktuálně

Testy nových vlaků ČD ve Velimi jsou téměř u konce, na koleje vyjedou už za pár měsíců

České dráhy začnou ve druhé polovině roku nasazovat na linky mezi Prahou a Chebem nejmodernější koncept osobních vozů pro dálkové vlaky z produkce konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Postupně na tyto linky vyjede 10 pětivozových souprav, každá s kapacitou zhruba 330 míst k sezení. Nyní na zkušebním okruhu ve Velimi probíhají jejich poslední typové zkoušky.

Podcasty

Ing. Tomáš TóTh: ČD Cargo je v dobré kondici

Největší český železniční dopravce ČD Cargo, a.s., který v roce 2019 přepravil 65 milionů tun zboží, náleží mezi pět největších železničních dopravců v rámci členských zemí EU. Nabízí přepravu široké škály zboží od surovin po výrobky s vysokou přidanou hodnotou, dále přepravu kontejnerů, mimořádných zásilek, pronájem železničních vozů, vlečkové a další služby. Jak se daří v současné nelehké době této společnosti? O rozhovor jsme požádali předsedu představenstva Ing. Tomáše Tótha.

Testy s automatickým systémem jízdy ve Wallisu

Od 19. října 2020 se konají mezi Sionem a Sierre ve Švýcarsku zřejmě v celosvětovém měřítku první testovací jízdy s nákladním vlakem v automatickém jízdním režimu (ATO over ETCS; Automatic Train Operation) v modusu GoA2. GoA2 znamená poloautomatický vlakový provoz, při kterém je strojvedoucí na svém stanovišti přítomen a v případě potřeby může zasáhnout do ovládání a tím i do kontroly nad vlakem, stejně jak je tomu u německého automatického ovládaní jízdy a brzdění (AFB).
Podcasty na Spotify Apple podcasts