Domů Silniční doprava Zdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až...

Zdržování významných staveb v Česku. Na rozhodnutí u D1 se čeká až 444 dní

Na mapě lze vidět přehled významných staveb Ředitelství silnic a dálnic, na kterých došlo nebo dochází ke zdržení z důvodu odporu organizací, obcí či veřejnosti. Současně je přehledně vidět i již odblokované stavby. 

Co je ale skutečně potřeba? Rekodifikace stavebního práva. Povolovací procesy jsou dnes zdlouhavé a komplikují nám výstavbu. Jako ministr jsem k tomu obdržel podklad od Hospodářské komory.

Příklad: D1 se začala modernizovat v roce 2014, dokončena má být v roce 2021. Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech. Na deseti sledovaných úsecích kvůli tomu cena stoupla o více než o 145 milionů korun. 

Když dnes dostanete stavební povolení na dům, tak ho máte za několik dní pravomocné. Na D1 byla právní moc nabyta až po 444 dnech.

Je třeba změnit legislativu, aby tyto marné náklady nevznikaly. Příprava jednoho kilometru dálnice se dnes v důsledku dlouhých povolovacích procesů protáhne o 8,4 let a jeho cena se kvůli tomu zvýší o 65,6 milionu korun. A to se ani nekopne do země! Proto je třeba změny ve stavebním právu, aby se vůbec mohlo vůbec fyzicky začít stavět. Je třeba však konstatovat, že bude důležité, s jakou účinností nová rekodifikace začne působit. Čím dříve, tím lépe.  

JUDr. Vladimír Kremlík, ředitel SIRDO

Aktuálně

Škoda Vagonka navyšuje objem výroby nových vlaků

Zásadní rozšíření výrobního zázemí společnosti Škoda Vagonka v Ostravě, které si vyžádalo celkem miliardu korun, jde do finále. Firma v těchto dnech úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí – konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky.

Podcasty

Ing. Lubomír Fojtů: Vnitrozemská vodní doprava je zatím nevyužitou příležitostí

V čele Ředitelství vodních cest ČR Ing. Lubomír Fojtů (56 let) stojí od roku 2013. V letech 1983 až 1988 vystudoval Oděský institut inženýrů námořní dopravy. Od roku 1989 působil v různých funkcích na Československé plavbě labské v Děčíně s dvouletou přestávkou 2000–2002, kdy byl ředitelem divize společnosti Czechoslovak Ocean-Shipping. Položili jsme mu několik otázek ohledně vodní dopravy.

Zastupitelka hlavního města Prahy o návratu dětí do škol, peticích i platformě KoroNERV

Mariana Čapková usiluje o zavedení PCR pool-testingu do škol, což by umožnilo školní docházku žáků a studentů bez principu rotace.
Podcasty na Spotify Apple podcasts